СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

"Деформация. Серпімділік күші. Гук заңы"

Категория: Физика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ашық сабақ " Деформация.  Серпімділік күші. Гук заңы" 7-сынып Физика

Просмотр содержимого документа
«"Деформация. Серпімділік күші. Гук заңы"»


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.2В

Мектеп: Шоқан Уәлиханов атындағы Бөлтірік шешен ауылының орта мектебі

Күні: 04.12.2019


Мұғалімнің аты – жөні:

Тайшикова Акмарал Асылбеккызы

Сынып: 7 «А», 7 «Ә»

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Деформация. Серпімділік күші. Гук заңы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.2.3 – пластикалық және серпімді деформацияларды ажырату, мысалдар келтіру;

7.2.2.5 –Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу.

Сабақтың мақсаты

  • деформация ұғымының физикалық мағынасын түсіну және деформация түрлерін ажырату;

  • пластикалық және серпімді деформацияларға мысалдар келтіру;

  • Гук заңының формуласымен серпімділік күшін есептеу.

Бағалау критерийі

  • деформация ұғымының физикалық мағынасын түсінеді және деформация түрлерін ажырата алады;

  • пластикалық және серпімді деформацияларға мысалдар келтіреді;

  • Гук заңының формуласымен серпімділік күшін есептейді.

Тілдік мақсаттар

Күш-Cила-Force

Гук заңы-Закон Гука-Hooke’s law

Серпімділік-Упругость-Elasticity

Деформация-Деформация-Deformation

Созылу-Растяжение-Stretching

Құндылықтарға баулу

Құндылықтарға баулу жауапкершілікті сезіну, қарым-қатынас жасау қабілеті, жеке, жұптық, топтық жұмыстар арқылы іске асырылады.

Пәнаралық байланыс

Математика, химия

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Жаратылыстану пәнінен дене және зат ұғымдарын әрі қарай

физикалық мағынасын аша алады және білімдерін қолдана алады.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың

басы


1.Ұйымдастыру кезеңі

  • Білім алушыларды топқа бөлу үшін «Бұл не?» әдісін қолданамын.

1.Күш

2.Тығыздық

  • Үй тапсырмасын тексеру

  • «Үш сұрақ» әдісі арқылы өткен сабақта меңгерген білімдерін еске түсіру.




Үлестірме материалдар

Сабақтың ортасы


Білім алушыларға жаңа білімді меңгерту үшін «Түсіндіру және сипаттау» әдісі қолданылады.

Денелердің күш әсерінен формасы мен көлемінің өзгеруі деформация(Deformation) деп аталады

Деформация себебі: атомдардың арақашықтығын өзгерткенде олардың арасындағы күштер де өзгеріске ұшырайды және ол күштер денені бастапқы қалпына әкелуге тырысады.

1-тәжірибе:

Серіппені штативке іліп, оған массасы белгілі жүктерді іліп созылуын бақылаймыз. Әрбір жүкті ілген сайын созылуын сызғышпен өлшеп, белгілеп алып отырамыз.

Қорытынды жасаймыз:«серіппеге неғұрлым көбірек жүк ілсек ол көбірек созылады.» 

ҚБ: «Бағдаршам» әдісі

1.(Т) «Сәйкестендіру» әдісі

ҚБ: ауызша кері байланыс


2.(Ұ) «Аквариум» әдісі

\

ҚБ: Дескриптор

1.Есептің шартын түсінеді;

2.Физикалық шамаларды ХБЖ келтіреді;

3.Гук заңының формуласын біледі, есептер шығаруда қолданады.





Bilimland.kz

СББ платформа-сы































Үлестірме материалдар











































Бағдаршам











Үлестірме материалдар
















Постер

Маркер







Сабақтың

соңы



Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы

Рефлексия

«Миыңның суретін сал» әдісі

Үйге тапсырма: Деформация. Серпімділік күші. Гук заңы формула, ереже жаттау. №1,2-есеп

1.Резеңке таспаның қатаңдығы 7,2*104Н/м.Егер таспаға 10кН күш әрекет етсе,онда қандай шамаға дейін созылады?

2.Болат серіппе 245 Н күш әрекетінен 35 мм-ге ұзарды.Серіппенің қатаңдығын табыңдар.






Үлестірме материалдар










Стикер

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті білім алушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз білім алушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

«Бұл не?» әдісін

«Үш сұрақ» әдісі

«Түсіндіру және сипаттау» әдісі

«Сәйкестендіру» әдісі

«Аквариум» әдісі

«Миыңның суретін сал» әдісі

Кері байланыс

Өзара бағалау

Дескриптор

Бағдаршам

«Миыңның суретін сал» әдісі


Білім алушы құрал-жабдықтар мен жұмыс жасағанда өздерінің және басқалардың денсаулығына, мектеп мүлкіне жауапкершілікпен қарау

Сабақ бойынша рефлексия









Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген білім алушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!