7 «а» сыныбы. Физика
Сабақтың тақырыбы: § 34. Деформация.
§ 35. Гук заңы
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік: Оқушыларға деформация, оның пайда болуы, түрлері туралы түсінік
беру.Гук заңымен таныстырып, формуласын қорыту, есептер шығаруда
қолдану.
ә) дамытушылық: Оқушылардың физикалық ойлауын, белсенділігін арттыру, пәнге
деген ынтасы мен қабілетін дамыту, қызығушылығын арттыру.
б) тәрбиелік: Білімін практикада қолдана білу білігін қалыптастыру,ізденімпаздыққа,
ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту.
Сабақтың әдіс – тәсілдері: Проблемалық оқыту, трек-сызба арқылы оқыту, өздігінен
дамыта оқытудың элементтері,сын тұрғысынан ойлау.
Сабақтың көрнекілігі: электронды оқулық, жасалған слайдтар, штатив, серіппе,
жүктер,сым, пласталин.
Пәнаралық байланыс: математика, еңбек, денешынықтыру.
Сабақтың барысы:
- Ұйымдастыру.
(Сыныпты түгелдеп, сабаққа әзірлеу)
- Мақсат қою.
Нені білуі тиіс:
- Деформацияның пайда болуын жолын
- Деформация түрлерін,оларға мысал келтіре білу
- Гук заңын, формуласын пайдаланып есептер шығара білу
- Тұрмыстағы деформацияның пайдасы мен зияны
Не арқылы:
- Жетелеу сұрақтарына жауап беру
- Есептер шығару
- Жеке тапсырмалар орындау
- Тест жұмысы
3) Үй тапсырмасын сұрау, тексеру.
«Ой қозғау» стратегиясы бойынша үй тапсырмасын тексеру барысында сұрақтар беріледі:
§ 33. Күш.
б) Оқушылардың жалпы түсінігін бақылау.
« Бәріміз біріміз үшін» - « Ой қозғау»
Ұяшықтардағы сұрақтарға жауап алу.
1-ші ұяшық. Күш дегеніміз не? Күштің өлшем бірлігі қандай?
2-ші ұяшық. Болат шар мен ойын добы бір – бірімен соқтығысқаннан кейін қайсысы
жылдам қозғалады? (Ойын добы жылдам қозғалады.Себебі, массасы аз)
3-ші ұяшық. Үлкен жылдамдықпен келе жатқан машинаның алдын неліктен кесіп
өтуге болмайды? (тежегіш басса да υ сақтап қалуға тырысады,инерция)
4-ші ұяшық Массасы 100г және 1 кг екі дене соқтығысқаннан кейін қайсысының υ
артады? (100 г дененің жылдамдығы артады)
5-ші ұяшық. Өтілген шамаларды ата.
6-шы ұяшық. 2,5 т –да қанша килограмм бар?
в) «Формуланы сәйкестендір»
Тығыздық
|
F
|
|
М
|
|
m= V ρ
|
|
Масса
|
V
|
|
Н
|
|
V = m / ρ
|
|
Жылдамдық
|
M
|
|
Кг/м
|
|
υ= S /t
|
|
Көлем
|
ρ
|
|
Кг
|
|
ρ= m / V
|
|
күш
|
υ
|
|
м/с
|
|
F= kx
|
|
III. Жаңа сабақ.
« Ой толғау» стратегиясы бойынша жаңа сабақты электронды оқулық материалдарын және әр түрлі слайдтарды пайдалана отырып тақырыпты түсіндіру.
Тірек сызба
![](file:///C:/Users/7272~1/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image001.gif) Дене пішінінің немесе өлшемінің өзгеруі деформация деп аталады
|
Күш әрекеті тоқтаған соң, бастапқы пішіні мен өлшемін өзгертетін болса, плстикалық деформация деп аталады.
|
|
Күш әрекеті тоқтаған соң бастапқы қалпына қайтып келсе серпінді деформация деп аталады.
|
Мысалы: пласталиннен жасалған денелер, майысқан сымдар, саздан жасалған әр түрлі денелер, т.б.
|
|
Мысалы: допты тепкенде, серіппені созғанда немесе жиырғанда, ауа шарын үргенде, т.б.
|
Серпімді деформацияның шамасы түсірілген күшке тура пропорционал, яғни F=kx.
Мұндағы F - түсірілген сыртқы күш, x = ℓ-ℓ - дененің созылу шамасы.
Бұл заңды 1660 жылы ағылшын физигі Роберт Гук ашқан, сондықтан Гук заңы деп аталады. K – қатаңдық, өлшем бірлігі - Н/м. Гук заңы серпімді денелер үшін ғана қолданылады.
IV. Бекіту сұрақтары:
![](file:///C:/Users/7272~1/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image005.gif) Деформация
|
![](file:///C:/Users/7272~1/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image004.gif)
![](file:///C:/Users/7272~1/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image003.gif)
а) Деформация деген не?
б) Түрлері қандай?
в) Серпімділік күші деген не? Бағыты қандай?
г) Платикалық және серпінді деформацияға мысал келтір.
д) Гук заңы деген не? Формуласы қандай?
- « Ойлан, тап»
« Ой қорыту» стратегиясы бойынша есептер шығару.
1-ші есеп.
Қатаңдығы 100 Н /м –ге тең сымды 1см –ге созу үшін оның шеттеріне қандай күш түсіру керек? ( 1 Н)
2-ші есеп.
Массасы 0,2 кг балықты тік жоғары көтергенде қатаңдығы 500 Н / м –ге тең қармақ бауы қаншаға созылады? (0,004 м)
VI. Кітаппен жұмыс. 13- жаттығу №1
Берілгені: Шешуі:
К= 7,2*10 Н / м F = кх
F= 10 кН = 10000 Н х = F /к
Т/к: х-? Х = 10000Н / 7,2*10 Н/м = 1388,9*10 = 0,14см.
№2
Берілгені: Шешуі:
F = 245 Н F = кх
ℓ = 35мм = 0,035м к = F/х
Т /к: к-? К = 245Н / 0,035м = 7000 Н /м
VII Оқушыларды бағалау.
VIII Сабақты қорытындылап, үйге тапсырма беру. § 34, 35
IX Сабақты аяқтау.
Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ - "Деформация"»