Урок-игра по теме "Лондон"
Цели: 1) систематизировать и обобщить знания, умения и навыки по изученному лексико-грамматическому материалу; 2) развитие навыков коммуникативной деятельности; 3) развитие мышления, памяти, внимания; стимулирование самостоятельности учащихся, а также активности, старательности, любознательности, обучению контактировать с товарищами и учителем; 4) воспитание ценностного отношения к культуре страны изучаемого языка.
Задачи: Обобщить пройденный материал по теме, развивать лексические, грамматические навыки, навыки монологической речи и чтения.
Конспект урока
1.
Организационный момент
Teacher: Good morning, children! I am glad to see you again. Take your seats, please. The theme of our lesson is: “ London.” I think you are ready to start our lesson. Today we’ll have a game competition among you. You were divided into 2 team. We shall see what team will be the cleverest and the wisest. But before the beginning of our competition you must choose names for your teams and train our tongues.
2. Фонетическая зарядка
T. : Remember the poem:
Pussy cat, pussy cat
Where have you been?
I have been to London
To look at the Queen
Pussy cat, pussy cat
What did you there?
I frightened a mouse
Under the chair.
3. Речевая зарядка.
1. What places of interest do you know?
2. Would you like to visit London? Why?
3. There is a statement “When a man is tired of London, he is tired of life». How do you understand it? Do you agree with it? Would you like to live in London?
4. Задания для команд.
1) First of all I shall give you a letter “L“, and your task is to make up as many words with this letter as you can. Pay attention on the topic of our lesson, please.
2) The following task for you is to choose the right answer
1. London is the capital of
a.Scotland
b.Great Britain
c.America
2. St. Paul ‘s Cathedral is
a.a church
b.a fortress
c.a museum
2.The coronation of Kings and Queens takes place in:
a. Westminster Abbey
b. The Bloody Tower
c. Trafalgar Square
3.The country`s leaders speak in:
a. Big Ben
b. Buckingham Palace
c. The Houses of Parliament
5. The queen lives in
a.Buckingham Palace
b.The Tower of London
c.Westminster Abby
6. London is situated on the river
a.Volga
b.Thames
c.Seven
7. The Tower of London now is
a.prison
b.a museum
c.the Zoo
8. The Heart of London is
a.Westminster
b.the West End
c.the City
9. St. Paul’s Cathedral was built in the 17th century by
a.Admiral Nelson
b.William the Conqueror
c.Sir Christopher Wren
10. Big Ben is
a.bell
b.the clock
c.a tower
3) The next task for you is to complete the sentences.
Now we find out how you know the names of places of interest of London
1.. … Park (Hyde)
2.… Square (Trafalgar)
3.… Gallery (National)
4.… of London (The Tower)
5.… Cathedral (St. Paul’s)
6.… Bridge (Tower)
7.… Abbey (Westminster)
8.… Palace (Buckingham)
9.The River…(Thames)
10.The Houses of …(Parliament)
4.Физкультминутка.
5.Грамматические задания для команд
Open the brackets using Present Simple or Present Continuous.
1. I ( to do) my homework after school. Then I go for a walk.
2. I ( to do) my homework now.
3. Look! He (to play) football in the yard.
4. Nick (to play) tennis every evening.
5. What are you doing? I (to read ) an interesting book .
6. Be quiet! The baby (to sleep).
7. Задания для капитанов команд.
1) Name as many words associating with London as you can.
2) Use these words to make up the sentences capital, tower, monument, bell.
8. Дополнительные задания для команд (резерв)
Make up the sentences with these words:
1) Queen, in, the, Buckingham ,lives, Palace
2) Hyde Park , in , the, London , largest, is, park.
True or False.
1.The heart of London is the City.
2.London is the capital of Scotland.
3.The National Gallery of London is well – known all over the world.
4.Many people live in the City.
9. Итоги урока, оценки.
-Thank you for your work. Today winners of our play are the team «…». Your marks are … .
Raise your head!
Jump up high!
Wave your hand!
And say «good-bye».
Обращение к презентации начинается с заданий для команд, затем проводится физкультминутка, и вновь продолжается работа с использованием проектора.
Диалог с учащимися; просмотр слайд-шоу
1. Reading.
Задача: закрепить навыки просмотрового чтения.
Результат: учащиеся закрепили навыки просмотрового чтения.
15 минут
Choose any of the postcards and find the matching text, page 65 in your textbooks.
Ученики читают 4 отрывка и соотносят их с фотографиями.
Просмотровое чтение
5. Test(на понимание прочитанных текстов)
Задача: проверить уровень усвоения прочитанных текстов;
Результат: учитель узнал уровень усвоения прочитанного
5 минут
Test.
1. Big Ben is …
a) a radio tone;
b) a famous clock;
c) a famous church.
2. Backingham Palace is…
a) a home of Royal Family;
b) a place of interest;
c) a fine cathedral.
3. Westminster Abbey is a large…
a) cathedral;
b) palace;
c) church.
4. The Tower of London was…
a) a prison, a church and a cathedral;
b) a fortress , a prison, a palace;
c) a tower, a prison and a palace.
5. Ravens must live in…
a) Westminster Abbey;
b)The Tower of London;
c) Tower Bridge.
Учащиеся записывают правильные варианты ответа в тетрадь
тестирование
1. работа с картой
5 минут
Учитель открывает интерактивную карту Лондона.
Look at the map of London. Find the places you know about. Name them.
Ученики показывают известные им достопримечательности Лондона и называют их.
Работа с картой
1. Подведение итогов. Домашнее задание
3 минуты
That’s all for today. Your homework is:
Объявление оценок
Ученика записывают домашнее задание, узнают свои
Discovering places of London
Этапы урока | время | Деятельность учителя | Деятельность учащихся | Деятельность учащихся |
1. Организационный момент. Задача: тренировать учащихся приветствовать друг друга, называть дату урока Результат: учащиеся умеют говорить приветствие | 5 минут | - Goodmorning, children! Howareyou? Sitdown, please. I’mgladtoseeyouagain. Whatawonderfuldayforourlesson! And now let’s begin it. - Who is on duty today? What day is it today? What date is it? Who is absent? Thank you. - Look at the screen, please. What are we going to do in the lesson? How do you think? | - Good morning. Fine and how are you? - Ivanov is on duty today. Petrov is absent. Today is the … of April. - We are going to speak about London. | Диалог с учащимися |
2. Вхождение в тему. Повторение лексических единиц. Фонетическая зарядка Задача: повторить изученные ранее лексические единицы по теме; закрепить навыки чтения транскрипции. Результат: учащиеся закрепили изученные ими лексические единицы, а также закрепили навыки чтения слов в транскрипции | 5 минут | On the blackboard you can see the words in transcription, read them one by one and write them down with letters. (рабочая тетрадь стр. 32 упр. 18) | Учащиеся читают по одному транскрипции слов и записывают их на доске. | Повторение слов, работа на доске |
3. Warming-up. Разминка и Активизация навыков устной речи Speaking Задача: учащиеся тренируются в употреблении лексики, закрепляют навыки устной речи. Результат: учащиеся закрепили навыки устной речи. | 7 минут | Would you like to visit London? Why? What places of interest do you know in London? Просмотр слайд-шоу о достопримечательностях Лондона. | Ученики рассказывают, почему они бы хотели посетить Лондон, перечисляют достопримечательности, которые они бы там увидели. | Диалог с учащимися; просмотр слайд-шоу |
4 Reading. Задача: закрепить навыки просмотрового чтения. Результат: учащиеся закрепили навыки просмотрового чтения. | 15 минут | Choose any of the postcards and find the matching text, page 65 in your textbooks. | Ученики читают 4 отрывка и соотносят их с фотографиями. | Просмотровое чтение |
5. Test(на понимание прочитанных текстов) Задача: проверить уровень усвоения прочитанных текстов; Результат: учитель узнал уровень усвоения прочитанного | 5 минут | Test. 1. Big Ben is … a) a radio tone; b) a famous clock; c) a famous church. 2. Backingham Palace is… a) a home of Royal Family; b) a place of interest; c) a fine cathedral. 3. Westminster Abbey is a large… a) cathedral; b) palace; c) church. 4. The Tower of London was… a) a prison, a church and a cathedral; b) a fortress , a prison, a palace; c) a tower, a prison and a palace. 5. Ravens must live in… a) Westminster Abbey; b)The Tower of London; c) Tower Bridge. | Учащиеся записывают правильные варианты ответа в тетрадь | тестирование |
6 работа с картой | 5 минут | Учитель открывает интерактивную карту Лондона. Look at the map of London. Find the places you know about. Name them. | Ученики показывают известные им достопримечательности Лондона и называют их. | Работа с картой |
7 Подведение итогов. Домашнее задание | 3 минуты | That’s all for today. Your homework is: Объявление оценок | Ученика записывают домашнее задание, узнают свои оценки | |