СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Дүйнөлүк чарба.

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Дүйнөлүк чарба.»

Сабактын темасы: Дүйнөлүк чарба

Сабактын максаттары:

Көрсөткучтөрү:

Билим берүүчү:

Дүйнөлүк чарба жөнүндө түшүнүк алышат.

Эгерде окуучу:

Дүйнөлүк чарба жөнүндө түшүнүк алышса;

Өнүктүрүүчү :

Дүйнөлүк чарба жөнүндө түшүнүк алышат жана чарбанын тармактарына изилдөө жүргүзүшөт.


Дүйнөлүк чарба жөнүндө түшүнүк алышат жана чарбанын тармактарына изилдөө жүргүзүшсө;

Тарбия берүүчү:

Сабакка активдүү катышууга,жана берилген тапшырмаларды так аткарууга тарбияланышат.



Сабакка активдүү катышууга,жана берилген тапшырмаларды так аткарууга тарбияланышса;

Күтүлүүчү натыйжа:

- Дүйнөлүк чарба жөнүндө түшүнүк алышат.

- Дүйнөлүк чарба жөнүндө түшүнүк алышат жана чарбанын тармактарына изилдөө жүргүзүшөт.

- Сабакка активд ү ү катышууга,жана берилген тапшырмаларды так аткарууга тарбияланышат.

Сабактын тиби: Жаңы материалды түшүндүрүү

Колдонулуучу методдор:

Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору,

Колдонулуучу баалоо методдору:

Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.

Сабактын жабдылышы:

Дүйнөнүн калкынын картасы,таркатмалар, упайлар,копировка,атлас,контур карта,тест,

Негизги компетенттүүлүк


Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык ( НК1 )

Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 )

Социалдык көнүмдөр ( НК 2)

Сабакта берилген тапшырмалар а менен иштей алуу ( ПК 2 )

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 )

Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу ( ПК 3 )


Сабактын этаптары

Мугалимдин ишмердиги




Окуучулардын ишмердиги

Компетенттүүлүктөр

НК

ПК

1.

Уюштуруу

(3 мин)





ин)

Саламдашуу.Класстын тазалыгына,окуучулардын маанайына көңүл буруу менен алардын ойлорун бир жерге топтоо,сабакка кызыгуу үчүн жакшы сөздөр айтылат.


Окуучулар бири-бирине жагымдуу маанай тартуулашат жана алтын эрежени сакташат.

НК3


2.

Үйтапшырмасын

суроо(5мин)

Суроо жана жооп иретинде жазылган суроолорго жооп берүү

  1. ИТР деген эмне?

  2. ИТРдин негизги канча белгиси бар?

  3. Өндүрүштөгү негизги багыттары канча багыт боюнча өнүгөт?

  4. Электрондук өнөр жайлар кайсы өлкөлөрдө жакшы өнүккүн?

  5. Интернет качан кайсы мамлекетте түзүлгүн?

Класстагы окуучулар бири-бирине суроо берүү менен үй тапшырмасын суроолордун негизинде талкуулашат.

НК1

НК2

НК3

ПК1

ПК2

ПК3

3.

Жаңы матерлдарды түшүндүрүү (10 мин)

1.Дүйнөлүк чарба жөнүндө түшүнүк. Дүйнөлүк чарба Дүйнөлүк чарбанын калыпануусу адамзаттын тарыхынын башынан аягына чейин камтыйт.Географиялык улуу ачылыштар Европа менен Азиядан башка өлкөлөрдү соода ишине тартты. Товар алмашуу акырындап дүйнөлүк чарба түзүлүшүнө көмөк болду.

Дүйнөлүк чарба -дүйнөдөгү өлкөлөрдүн улуттук чарбаларбаларынын,экономикалык жагынан тыгыз байланыштагы тарыхый калыптанган тобу.

2.Эмгектин эл аралык бөлүнүшүнүн географиясы

жөнүндө түшүнүк.

3.Экономикалык тармактардын эл аралык адистешүүсү.

4.Э аралык экономикалык интеграция.

5.Чарбалык турмушту интеграциялаштыруу:улуттар аралык корпорациялардын (ТНК) ролу.


Окуучулар алган маалыматтарын жазышып отурушат

НК1

НК2

НК3

ПК1

ПК2

ПК3

5

Интерактивдүү тапшырма (10мин)

Мугалим окуучуларга “Акыл чабуул” ыкмасы менен теманы жазып талуулашатына жана суроо түзүп,түшүнүгүн дептерге жазуусуна тапшырма берет.

1. Дүйнөлүк чарба жөнүндө түшүнүк жазуу

Окуучулар берилген тапшырманы биргеликте,топто,

жупта аткарышат.

НК1

НК2

НК3

ПК1

ПК2
ПК3


6

Сабакты бышыктоо(6мин)

суроо жана жооп иретинде жооп берип бышыкташат.

1. Дүйнөлүк чарба деген эмне?

2.Темир жол транспорту качан өнүгө баштады?

3.ИДПсы жакшы өнүккөн өлкөлөрдү алагыла?

4.Интеграция деген эмне?

5.”Жалпы рынок”-деген ат менен уюшулган уюмга канча мамлекеткирген жана качан уюшулган?

Окуучулар маалытаттарды жазышат

НК1

ПК1

ПК3

7.

Үй тапшырма

(2мин)

§12. Дүйнөлүк чарба боюнча жазуу жана окуу,тест түзүү.

Маалымат жазуу жана карта,контур карта менен иштөө

ПК3

ПК3

8.

Баалоо

(2мин)

Мактоо сөздөр айтылат.

Активдүү катышууга шыктандырат

Упайлардын негизинде баалоо

Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат.