Математика 3-класс
Тема: Эки, үч, төрт орундуу сандарды бир орундуу санга бөлүү 753-760
Сабактын тиби: Жаңы билимди өздөштүрүү сабагы
Сабактын методдору: түшүндүрүү, суроо-жооп,китеп менен иштөө, өз алдынча иштөө, доскада иштөө
Сабактын жабдылышы: окуу китеби , карточкалар
Нег.компет-к
|
Сабактын максаттары
|
Көрсөткүчү
|
1.маалыматтык
|
Эки, үч, төрт орундуу сандарды бир орундуу санга бөлүү жөнүндө түшүнүк алышат. Мисалдарды аткаруу менен түшүнүктөрүн бекемдешет.
|
Эки, үч, төрт орундуу сандарды бир орундуу санга бөлүү жөнүндө түшүнүк алышса. Мисалдарды аткаруу менен түшүнүктөрүн бекемдешсе.
|
2. Социалдык коммуникативдик
|
Логикалык ой жүгүртүүсү өсөт. Эсептөө көндүмдөрү калыптанат.
|
Логикалык ой жүгүртүүсү өссө. Эсептөө көндүмдөрү калыптанса.
|
3.Өз алдынча уюштуруу, маселелерди чечүү
|
Убакытты туура пайдаланууга, бири-бирине жардамдашуу акылуу ынтымактуулукка тарбияланышат.
|
Убакытты туура пайдаланууга, бири-бирине жардамдашуу акылуу ынтымактуулукка тарбияланышса.
|
Сабактын жүрүшү
|
Сабактын этабы
|
Мугалимдин ишмердүүлүгү
|
Окуучунун ишмердүүлүгү
|
Компет.
|
Баалоо
|
НК
|
ПК
|
Уюштуруу:
|
Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.
|
Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.
|
НК2
|
|
Ыраазы
чылык билди
рүү
|
Үй тапшырма
ны суроо
|
751. 752
Үй тапшырмаларын жалпы кайра жекече текшерет.
|
(500:100)х10=5х10=50
12 онд.х5=60онд.
(56х9)+(99х9)=504+891=1395
8онд.х3=24онд.
(864-800):8=64:8=8
(345+289)-(481-199)=634-282=352
181х5=905
752.
630:100=6(калд.30)
950:10=95
9000:1000=9
364х10=3640
1550:100=15(калд.50)
83х100=8300
|
НК1
НК2
НК3
|
ПК2
|
мактоо
|
Жаңы тема
|
753.Амалдарды аткаруунун жалпы эрежесин эстегиле.
Ооба , биринчи көбөйтүүчүнүн ар бир разрядын экинчиге көбөйтүн керек.
754. Бөлүү амалын аткарууэрежесин чыгарып көргүлө.
Ооба, бир нече орундуу санды бир орундуу санга бөлүш үчүн бөлүүчүнүн ар бир разрядын бир орундуу санга бөлүп чыгуу керек.
|
52х7=(50+2)х7=350+14=364
247х4=(200+40+7)х4=800+160+28=
=988
3264х2=(3000+200+60+4)х2=
=6000+400+120+8=6528
754. 36:3=(3онд.+6):3=(3онд.:3)+(6:3)=
=1онд.+2=12
242:2=(2жүзд.+4онд.+2):2=(2жүзд.:2)+
+(4онд.:2)+(2:2)=1жүзд.+2онд.+1=21
4862:2=(4миңд.+8жүзд.+6 онд.+2):2=
=(4миңд.:2)+(8жүзд.:2)+(6онд.:2)+
+(2:2)=2миңд.+4жүзд.+3онд.+1=2431
|
НК1
|
ПК1
|
мактоо
|
Бышыктоо
Эс алуу көнүгүүсү
|
755.Мисалдардын чыгарылышын оозеки түшүндүрүп, жообун жаз.
756. Эсептердин чыгарылышын көзөмөлдөйт.
Көнүгүү аткартат
757.Апам үчөөбүзгө экиден алма бергенден кийин бир алма ашып калды. Канча алма болгон?
758.
Туура аткарылышын көзөмөлдөйт.
|
42:2=(4онд.+2):2=2онд+1=21
848:4=(8жүзд+4онд+8):4=2жүзд.+
+1онд.+2=212
62:2=(6онд.+2):2=3онд.+1=31
2642:2=(2миңд.+6жүзд.+4онд.+2):2=
=1миңд+3жүзд.+2онд.+1=1321
88:4=(8онд.+8):4=2онд.+2=22
8888:8=(8миңд.+8жүзд.+8онд.+8):8=
=1миңд.+1жүзд.+1онд.+1=1111
396:3=(3жүзд.+9онд.+6):3=1жүзд.+
+3онд.+2=132
555:5=(5жүзд.+5онд.+5):5=1жүзд.+
+1онд.+1=111
756. 20:3=6(калд.2)
43:7=6(калд.1)
46:5=9(калд.1)
82:9=9(калд.1)
Көнүгүү аткарышат.
Үчөөбүзгө -2ден алма
Калды-1 алма
Канча алма болгон?
(3х2)+1=6+1=7 Ж:7 алма болгон.
758.
9 дм 3см=93 см
3 см 3мм= 33мм
5онд.х8=40онд.
6 м18см 3мм=6183мм
2саат 30мин.=150 мин.
18жүзд.:6=3жүзд.
7х 6онд.=42онд.
|
НК2
НК3
НК2
|
ПК2
ПК2
|
Смайлик
тер
Смайлик
смайлик
|
Жыйынтыктоо
Баалоо.
Уй тапшыр.
|
Карточкалар берилет.
Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.
759,760
|
Суроолорго жооп беришет.
Баа койдурушат.
Үй тапшырма алышат.
|
НК2
НК3
|
ПК2
|
Смайлик
тер
|
Просмотр содержимого документа
«Эки, үч, төрт орундуу санды бир орундуу санга бөлүү»