Сценарий урока английского языка в 6 классе
Module 5. Unit 5a. “Festive time”
Учитель: Рыбникова Ольга Андреевна
Цель: введение и закрепление нового лексического материала по теме “Festive time”.
Задачи:
1. Образовательные:
- познакомить учащихся с новым лексическим материалом по теме ''Festive time'' и способствовать формированию навыка использования данного лексического материала;
- отработать новую лексику на различных упражнениях;
- актуализировать знания грамматики по теме «Present Continuous»;
- способствовать расширению кругозора учащихся.
2. Развивающие:
- развивать навыки и умения ознакомительного чтения;
- развивать память и внимание;
- развивать культуру речи;
– развивать способность к рефлексии, как важнейшей составляющей умения учиться.
3. Воспитательные:
- воспитывать интерес к изучению английского языка;
- воспитывать толерантное и уважительное отношение к одноклассникам.
Оборудование: компьютер, мультимедийный проектор, аудиоприложение к учебнику, раздаточный материал.
Ход урока
1. Организационный момент.
T: Good morning, children! I am glad to see you. How are you, children? What is the date today? What day of the week is today? Are you ready for a lesson?
Look at the screen. (слайды 2-3)
What is the topic of our lesson? What will we do at the lesson? (слайд 4 )
Today we’ll speak about festive preparations and activities, we will learn new words, revise some grammar, read the text and describe some pictures.
2. Речевая разминка.
Well done! And now I have some questions for you.
What is “Festive time” for you?
What holidays do you know?
What is your favourite holiday?
What preparations do you make for the holiday? (make preparations – на доске)
3. Фонетическая разминка. (слайд 5).
Let us read about some preparations:
When it is a holiday
Mum makes a special dish.
She always does the shopping
And cooks delicious fish.
(учащиеся слушают, затем повторяют по строчке за учителем, один читает полностью)
4. Первичное усвоение новых знаний.
1) Look at the words in bold. What is the difference between make and do?
To make means to produce something (изготавливать, производить). To do means to perform an action (выполнять действие).
Open your copybooks and write these words in two columns. Now you are going to make up phrases with these verbs. You can see words that can help you on the screen. I would like two of you to do this task on the board. (слайд 6)
Let’s check up what you have.
2) The next task for you is to match English phrases to their Russian equivalents. Let us read. (слайд 7).
5. Развитие умений ознакомительного чтения
1) Well done! All these people are the members of one family. Would you like to know why they are making preparations?
Look at Ex. 2 a p. 46, please. What kind of a text is it? (It’s the email.)
- Look at the heading of the email. Who's sending it to whom? What is the email about?
Can you see something strange in this email? Your task is to put paragraphs in the right order.
2) Now listen to the text and check yourselves (ex. 2b p. 46). And be ready to tell me who the people in the pictures are. Ex. 3 a p. 46 (слайд 8)
3) Let us work with some words and phrases from the text. You can see them on the board. (слайды 9)
6. Динамическая пауза.
7. Активизация лексического и грамматического материала в говорении.
Let’s continue working with the pictures. Look at the screen and say me what the people in the picture are doing. (слайд 10)
1) Какое время мы использовали при ответах на вопросы?
What are you doing now?
(запись нескольких ответов учащихся на доске, учитель подчеркивает форму Present Continuous, обращает внимание на использование PC в предложениях)
2) Open your books p.47 ex.5. These people are at the party. What are they doing at the party? (слайд 11) Work in pairs. Ask and answer questions.
eg. What is John doing? He is blowing a horn
Who would like to describe this picture?
8. Домашнее задание.
Open your diaries and write down your homework: WB ex. 1-3 p. 29; выучить правило использования Present Continuous.
9. Подведение итогов урока и рефлексия.
My dear friends, thank you for your work today. Do you like the lesson? Your marks for today are…
Thank you for the lesson and see you soon!
Good bye!