СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Фигураның ауданы

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

урок                                                                                                                                                                                                                                     

Просмотр содержимого документа
«Фигураның ауданы»

ҰМЖ бөлімі:

8.3А Аудан

Мектеп: №273 орта мектеп

Күні: 15.01.2019ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Пернебай А.С.

Сынып: 8 «А,Ә,Б»

Қатысқандар :

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Фигураның ауданы және оның қасиеттері

Оқу мақсаттары

8.1.3.9

Көпбұрыш ауданының анықтамасы мен қасиеттерін білу;

8.1.3.10

Тең шамалас және тең құрамдас фигуралардың анықтамаларын білу;

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: фигуралардың ауданы ұғымын түсінеді,

ауданның өлшем бірлігі - квадрат сантиметр (мм; м) туралы біледі.

Оқушылардың басым бөлігі: Фигуралардың ауданын ұсақ шаршыларға немес бөліктерге бөліп есептеуді түсінеді және қолданады, фигураның белгісіз элементін (ені, ұзындығы, ауданы) басқа екеуі бар болғанда таба алады;

Кейбір оқушылар: аудандарды салыстырудың қарапайым әдістерін біледі.

Бағалау критерийі

- фигуралардың ауданы ұғымын түсінеді;

- ауданның өлшем бірлігі - квадрат сантиметр (мм; м) туралы біледі;

- Фигуралардың ауданын ұсақ шаршыларға немес бөліктерге бөліп есептеуді түсінеді және қолданады;

- Фигураның белгісіз элементін (ені, ұзындығы, ауданы) басқа екеуі бар болғанда таба алады;

- аудандарды салыстырудың қарапайым әдістерін біледі.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

-берілген бөлімнің терминдерін қолданады;

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Фигура, аудан, өлшем бірлік, ұзындығы, ені, көпбұрыш ауданы, тең құрамдас фигуралар, тең шамалас фигуралар, жай фигура, жазық фигура

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

- үшбұрыш/квадрат/тіктөртбұрыш/параллелограмм

/ромб/трапецияның ауданын анықтау үшін ... қажет

- үшбұрыш ауданын есептеу үшін ... қажет

- ...формуланы қолдану үшін ..... қажет.

- егер квадраттың қабырғасын k есе қысқартса, онда ауданы …

Құндылықтарға баулу

Бір – бірінің пікірлерін құрметтеу, қабылдау. Оқушылардың өз бетімен білім алу дағдыларын қалыптастыру.

Алдыңғы оқу

Шамалар туралы білу, шамаларды бір бірлік өлшемідерінен өзге бірлік өлшемдеріне көшіре алады. Квадрат пен тік төртбұрыш ауданының формулаларын қолдана алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар


Сабақтың

басы

2 мин





2 мин







3 мин

Ұйымдастыру.

Оқушылармен амандасу, түгелдеу, сабаққа назарын аудару, сабақтың мақсатын айту.


Үй жұмысын тексеру.

№5, №6, 91-бет

Үй тапсырмасы ауызша тексеріледі.


Үй жұмысын қорытындылау.

1)Ауданның өлшем бірлігі ретінде не алынады?

2)Фигураның ауданы дегеніміз не?

3)Фигураның ауданы қалай өлшенеді?

4)қандай екі фигура тең шамалас деп аталады?

5)Ауданның қасиеттерін тұжырымжаңдар.

6)Тіктөртбұрыштың ауданы қалай есептеледі?

7) Қабырғасы а-ға тең квадраттың ауданы неге тең?


Сабақ-

тың

ортасы


17 мин









7 мин





















5 мин

Жаңа білімді бекіту.

Оқулықтан №7(ауызша), №8, №12, №13, №14, №15 есептер тақтаға шығарылады.


Топтық жұмыс.


Өлшемі 1 см х 1 см болатын торкөзде төртбұрыш салынған. Сол фигураның ауданын шаршы см-мен табыңыз.














Жеке жұмыс.

Тең құрамдас, тең шамалас және тең фигураларды табыңыз.

Дескриптор: Білім алушы

- тең шамалас фигураларды көрсетеді;

- тең құрамдас фигураларды көрсетеді;

- тең фигураларды табады.

Оқулық, тақта, бор











Топтарға арналған тапсырмалар,презентация

Сабақ-

тың соңы

4 мин

Рефлексия.

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет.


Үй жұмысын беру.

№17, 93-бет


Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Жеке жұмыс арқылы оқушының материалды игеру деңгейін анықтаймын.

Жалпы сыныптық, өз беттік жұмыста тапсырманы орындауда өзара бағалау жүзеге асады;Сабақтың әр бөлімінде оқушылардың жасаған жұмыстарына мадақтау сөздер айту;

Рефлексия

Қауіпсіздік ережесі

Сабақ мақсаттары дұрыс жоспарланған ба?Сабақтың уақыттық кезеңі сақталды ма?

Сабақ жоспарынан ауытқу болдыма?


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!