Просмотр содержимого документа
«Физикалык кече......»
Кызыктыруучу физика
-
- Мектеп – бул биз жашаган планета ,
Мектеп – бул бизге илим – билим берген олко,
- Мектеп – бул биз жашаган шаар,
- Мектеп – бул биздин жакшы кундорубуз откон уй.
Физика мугалиминин алдында маанилуу маселе турат. Ал окуучуларга билимди жон гана беруу менен чектелбестен окуучуларды практика жузундо ишке ашырууга , колдонууга уйротуу. Бул нерсеге копчулук учурда класстан тышкары сабак оболго тузот.
- Класстан тышкары сабактар алган билимди терендетип кенейтет, кызыкчылыкты жогорулатат, оз алдынчалыкты уйротот, келечекте кесип тандоого жардам берет, оз ишинде жекече изилдоолор пайда болот, окуучулардын маанайы которулот.
- Окуучулардын виктарина , ребус, крассворд жана эн жонокой физикалык куралдар менен кобуроок иш алып барууга кызыкчылыгын туудурат . Мугалим балдарды аракет кылганы учун баалап , жардам бериш керек , ошондо гана балдарды физика сабагына кызыктыра алат. Класстан тышкары уюшулган кечелерде , окуучулардын ортосунда кандайдыр бир атаандаштык пайда болот, ошондой эле мындай кечелер биргелешип иштоого чакырат. Бул сабактын акырында ар биринин эмгеги бааланышы керек.
Оюн сабак. 7- класс
- Келечекте кесип кылып тандасак ,
- Физиканы жан дуйнодой суйобуз ,
- Физиканын туусун бийик которуп ,
- Керек болсо баш отуна куйобуз ,
- Окуу , окуу , окуу биздин келечек ,
- Биз окуудан , биз эмгектен талбайбыз ,
- Улуу – илим улуу кучко ээ болуп ,
- Женишин биз Мекен учун арнайбыз .
Сабактын максаты ;
- Физика курсунун маанилуу базасындагы физикалык тушунукторду оюн турундо откоруудо , окуучулардын кругозорлорун кенейтуу балдардын коммуникативдик аракетин тарбиялоо , балдардын суйлоо жана суроого жооп беруу маданиятын онуктуруу.
Сабактын планы ;
- 1. Уюштурулган учур .
- 2. « Табышмак » .
- 3. « Косманавтарды табуу ».
- 4. « Каалагандай атап бер » .
- 5. « Коз олчом боюнча салмакты аныктоо » .
- 6. « Оз багынды кооздо » .
- 7. « Улуу илим акылдары » .
- 8. « Ой жугуртуу » .
- 9. « Тарыхый » .
- 10. « Кошобуз – кемитебиз » .
- 11. « А жана Б трубада отурган » .
- 12. « Мисалды суйуучулор » .
- 13. « Корсот жана тушундур » .
- 14. « Ким биринчи » .
- 15. « Жыйынтыктоо » .
- 16. « Сыйлык тапшыруу » .
Сабактын журушу 1. Уюштурулган учур .
- Биз силер менен бугун озгочо сабак отобуз ; тактап айтканда – оюн . Биз тан калычтуу саякатка сапар алабыз . Силер активдуу , маданияттуу болгула . Силерден сураныч уч командага болунуп , командалардын аталышын , ураанын эмблемасын тааныштыргыла .
Биринчи команда – « Атомдор » Биздин ураан : « Билим дуйносуно киришебиз , Утууга да жетишебиз » .
Экинчи команда – « Молекула » .
Биздин ураан : « Биз майдабыз , бирок шамдагайбыз » .
Учунчу команда – « Куч ».
Биздин ураан – « Куч барда акылдын кереги не »
Азаматсынар ! Озунор коруп тургандай тактада карта сызыгы илинип турат , жана биздин маршрууттук журуучубуз белгтленген .
Финиш. Траектория Маара сызыгы .
- Ар бир туура жооп учун жетон берилет. Биздин картадагы сызыктын аталышы кандай аталат ? (траектория ) .
- Бардыгы кызыктуу болгон планетага сапар алгыла .
- Ар бир коз ирмем тан калууга , конул ачууга керектелет .
- Акылманга ой жугуртуу ачкычы жардам бергидей , ойлонууга жардам берет .
2. Табышмак Командаларга табышмактар окулат , ким биринчи туура жопту айтса , ал озунун командасына упай алып келет . Бул конкурста коп упайга ээ болгон команда женишке жетет .
- Мен уйдо сен Таласта ,
- Болмодобуз ар башка ,
- Аралыктай алыстай ,
- Маекткшебиз жакындай . (Телефон)
- Эч ким аны коргон эмес ,
- Бирок баары уккан ,
- Демек жок бирок тируу ,
- Тили жок бирок ун салат . (Эхо )
Жерден эмнени которо албайсын ? (Колоко )
- Кебез калкып асманда ,
- Бара жатат бир жакка ,
- Кебез ылдыйлаганда ,
- Жамгыр жаайт ааламга . (Булут)
-
- Бут ааламды башкарган ,
- Бардык ишти аткарган . (Куч)
3. Косманавтарды табуу Бул конкурста командалардан бирден бала космонавтардын аты жонун туура табышы керек . ул
- 1-команда ; Христофор, Колумб, Константин,
- Циолковский ,Юрин , Гагарин,
- Николай Коперник .
- 2-команда ; Алексей Леонов , Николай ,Маклухо-
- Маклай ,Николай Жуковский ,
- Александр Можайский .
- 3- команда ; Галилео Галилей , Ферлино Магеллан ,
- Джордано Бруно ,Валентина Терешкова .
-
4. Каалагандай атап бер .
- Ар бир командадан бирден адам чакырылат . Алардын милдети физикалык куралдардын атын жана колдонушун атап беруу.
- 1- команда ; Тараза – нерсенин массасын олчоочу курал .
- Термометр – нерсенин температурасын олчойт .
- Транспортир – бурчту олчоочу курал .
- 2-команда ; Мензурка – суюктуктун коломун олчоочу курал .
- Циркуль – айлана чийуучу курал .
- Динамометр – оордук кучун олчоочу курал .
- 3- команда ; Линейка – телону олчоочу курал .
- Секундомер – убакытты олчоочу курал .
- Пробирка – тажрыйбада демонстрациялоого
- арналган курал .
5. Коз олчом боюнча нерсенин салмагын аныктоо
- Командадан бирден киши чакырылат . Мында коз олчом менен берилген нерсенин салмагын аныктоо . Андан сон динамометр менен туура жоопту тастыктап алабыз .
- 1 – команда ; Алма
- 2 – команда ; Конфет
- 3 - команда ; Мандарин
6. Оз багынды кооздо
- Силердин алдынарда 3 бак турат . Азыр силер бул бакты кооздошунар керек . 1- командага – формулар , 2 – командага бирдик олчомдору , 3 – командага физикалык чондуктар . Командадан бирден окуучу чакырып озуно керектелуучу формула , чондуктарды алып келет . Ким туура кооздосо ошол команда женишке жетет .
- 1 – команда ; « Физикалык чондуктар » .
- Тыгыздык , кг , динамометр , Г.Галилей , оордук кучу .
- 2 – команда ; « Формула » .
- Ылдадык , И.Ньютон , м/с , F = m* g , P = h * g
- 3 – команда; « Бирдик олчомдору » .
- Н , Па , кг , P , Гук , секундомер , аралык .
-
7. Улуу илим акылдары
- Командадан бирден окуучу чакырылат . Алардын маселеси кайсы окумуштуу жонундо соз болуп жатканын табуу .
-
- 1 - команда ; Нерсенин тушуу жана маятниктин термелуу законун ким
- ачкан ? ( Г.Галилей )
2 - команда ; Суюктукка матырылган нерсе , ал суюктуктун
ичинде туруп ,нерсенин коломундой суюктук канча салмакка
ээ болсо , ал озунон ошончо салмакты жоготот .
Бул законду ким ачкан ? ( Архимед )
3 – команда ; Суюктуктарга берилген басым , суюктуктар тарабынан
баардык багытка бирдей аракет этет . Бул закон кимге таандык ? ( Паскаль )
8. Ой жугуртуу
-
- Командага суроо берилет , 1 минутанын ичинде суроого жооп беруу керек .
- 1 –команда ; Айжан , Асемага караганда толоюн (семиз)
- экенине ишенет . Бул маселени текшеруу учун муз
- аянтчасына барышты алар кантип текшеришет ?
- Жообу ; Айжан менен Асема бири – бирин туртушуп
- аралыктарын ченешти. Асема , Айжанга караганда
- кичине аралыкты басып откон . Жыйынтыгында Асема
- толук экени далилденди .
2 – команда ; Жол эрежеси боюнча , жакын жерде журуп келе транспорттун алдынан отууго болбойт эмнеге ?
- Жооп ; Белгилуу ылдамдыкта журуп келе жаткан
- транспорт , коз ачып жумганча токтосо деле
- ал инерция кучун токтотконго жетишпейт .
- 3 – команда ; Алмаз озуно эркин абалда коп журом
- деп ишенет . Анын атйуусу туурабы анткени ,
- эркин абалда космостук корабльда гана журууго
- мумкун .
- Жооп ; Ооба , Алмаз туура айтат . Биз секиргенде
- биздин буттар жерге тийбейт , кандайдыр мунута
- ичинде эркин болобуз .
-
-
9 . Тарыхый
- Бул конкурста бардык команда катышат . Бул оюндун шартында улуу илимий – изилдоолордун аты жонун табуунар зарыл .Ар бир командага 5 багыт берилет .
1 – команда ;
- 1. Ал адам эн биринчи окумуштуулардын бири , согуш учурунда
- иштеп , ошондой эле согуш учурунда жарадар алган .
- 2. Анын илимий ачылыштары элге таанымал болгон .
- 3. Анын ачылышы менен биз ваннада жургондо кезигебиз .
- 4. Ал айткан : Эгер менин жан дуйномо жакшы мумкунчулук берсе , анда
- мен буткул дуйнону оодарып жибермекмин.
- 5. Ал озунун ачылышынан кийин « Эврика » деп кыйкырган .
2 – команда ;
- 1. Бул англис окумуштуусу 24 жашында физика жана математика
- жаатында ачылыш жасаган .
- 2. 1965- жылы Улуу Британияда « Монетный двор » атту коруучунун
- ордун ээлеген , 4 жылдан кийин башчысы болгон .
- 3. 26 жашында профессор болгон .
- 4. Механиканын 3 законун ачкан .
- 5. Анын башына тушкон алманын урматына белгилуу физикалык
- законду ачкан .
- Жообу : Исаак Ньютон .
3 – команда ;
- 1 . Озунун биринчи ачылышын студент кезинде жасаган .
- 2 . Университетти буткон сон механика жана астрономия
- жаатында изилдоолорду жургузгон .
- 3 . Инерция законун ачкан .
- 4 . Бул адамга томонку ачылыштар таандык .
- Юпитерий спутниги жана Венеранын фазасы .
- 5 . Эркин тушуу ылдамдыгын табууда , Пизан башчысы
- керектелген .
Жооп : Галилео Галилей .
10. Кошобуз – Кемитебиз
- Командадан бирден адам чакырылып , алардын максаты физикалык тушунукторду табуу болуп эсептелет. Тактап айтканда соз берилет , ал создон бир тамга кошулат же кемитилет .
- 1- команда ; Алиса – А = /Сила/
- Ряд + О = /Ядро / .
- 2 – команда ; Блок + А = / Колба/
- Силач – Ч = /Сила /
-
- 3 – команда ; Лапа + М = / лампа /
- Пара – А = / Пар /.
11 . А жана Б трубада отурган .
- Ар бир команда 1 минутанын ичинде физикалык тушунукторду табуусу зарыл . Ал создор 2 болуктон туруп 1 маанини билдириши керек.
- 1 – команда ;
- Суунун абалы + убакыт бирдиги = узундуктун бирдиги
- Жооп : Персик .
- 2 – команда ;
- Атмосфералык кубулуш + иттин тамагы = Ун
- Жооп : Ундун бийиктиги
- 3 – команда ;
- Нота + нота = Узундук Жооп : Миля .
-
12 . Мисалды суйуучулор
- Ар бир команда 2 минутанын ичинде мисалды чыгарыш керек .
- 1 – команда ; Телонун массасы 500 г кучту тапкыла .
- 2 – команда ; Массасы 2т болгон нерсенин салмагын
- тапкыла .
- 3 – команда ; Куч 25Н , аянты 0,5 м^2 телонун басымын
- тапкыла .
13 . Корсот жана тушундур .
- Бир минутанын ичинде « Динамометр » деген соз камтыган суйлом тузуу зарыл .
14 . Жалпы жыйынтыктоо жана сыйлык тапшыруу .
- Бул оюнду жакшы , активдуу ойноп ийгиликтуу аяктадык . Эми кезек упайларды санап женуучулорду айтабыз .
Ошентип окуу убактысы аяктады . Ар биринердин алдынарда ар тустогу 4 бурчтук баракчасы турат . Силерден сураныч сабактан чыгып жатканда баракчаларды тактадагы конвертке салып коюнуздар .
- Бул баракчалар аркылуу силердин кандай маанайда сабакка катышканынар билинет .
- Кызыл – Аябай канааттандым
- Кок - Канааттаеган жокмун .
Сабакка
- Конул буруп
- бергениниздерге
чоон рахмат .