СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Геометрия 9-класс

Категория: Геометрия

Нажмите, чтобы узнать подробности

Векторлорду санга кобойтуу

Просмотр содержимого документа
«Геометрия 9-класс»

Предмети: Геометрия классы: 9

Бекитемин:






Датасы:






Сабактын темасы: Векторду санга кѳбѳйтүү

Сабактын тиби: Стандарттык

Колдонулуучу усулдар: Топко, жупка, жеке

Баалоо усулдары жана техникалары: Диагностикалык

Сабактын жабдылышы:Таблица

Сабактын максаты(күтүлүүчү натыйжа)

Компетенттүүлүк

Билим берүүчүлүк: Окуучуларга векторду санга кѳбѳйтүү жѳнүндѳ түшүнүк берүү

Окуучулар берилген суроолорго жооп бере алышса

Өнүктүрүүчүлүк: Окуучулардын эске тутуусун, элестѳѳсүн ѳстүрүү менен ѳз алдынча иштѳѳгѳ кѳндүрүү

Окуучулар ѳз алдынча кѳнүгүүлѳрдү ишей алышса

Тарбия берүүчүлүк: Окуучуларды ыймандуулукка, адептүүлүккѳ тарбиялоо

Окуучулар бири-бирине жардам бере алышса

Сабактын мазмуну

Түшүндүрмөлөр (комментарийлер)

1.Уюштуруу. Саламдашуу. Балдар менен ишенимдүү сүйлөшүү.

Жагымдуу маанай жаралат. Психологиялык чѳйрѳ түзүлѳт. Теманы түшүнүүгѳ ѳбѳлгѳ түзүлѳт.

2. Үй ишин текшерүү. Кѳнүгүү иштѳѳ менен.

3. Жаңы теманы өтүү.

1-кадам. вектору берилсин. Эгерде векторун үч жолу кошсок кандайдыр векторун алабыз. Бул акыркы барабардыкты = , =3 деп жазууга болот. Демек, векторун 3 санына кѳбѳйтүп, векторун алдык. Мында = , = болуп, ал векторлор бир түз сызыкта жатышат жана багыттары бирдей, векторунун узундугу векторунун узундугунан 3 эсе чоӊ. Эми - векторун эки жолу кошобуз (мында – вектору векторуна карама-каршы экендиги белгилүү). Натыйжада, векторун алабыз. Б.а. =



Муну =2(- )= -2 деп жазууга болот. Демек, векторду санга кѳбѳйтүү барабар векторлорду кошуу катарында каралат. Жалпы учурда векторун k санына кѳбѳйтсѳк, анда векорун алабыз: =k* бирок k0 болгондо жана багыттары бирдей, k

жана векторлорунун багыттары карама-каршы болот,мында k ар кандай сандар. Эгерде эки вектор бир түз сызыкта же параллель түз сызыктарда жатышса, анда алар коллинеардуу векторлор деп аталышат. Векторду санга кѳбѳйтүү тѳмѳндѳгүдѳй касиеттерге ээ:

  1. 0 * = ;

  2. k * = ;

  3. 1 * = ;

  4. (-1) * = - ;

  5. k * (l * )=(k*l)* ;

  6. (k+l) =k ;

  7. k( + )=k + k ; мында k,l сандар


4. Бышыктоо.

5. Баа коюу: Окуучулардын билимин баалоо

6. Жыйынтыктоо

7. Үй тапшырма. №4, №5



Маалымат алуу жогорулайт.



Түшүндүрүү процесси жүрѳт.



Алган маалыматтан окуучуда кызыгуу пайда болот.

















Жупта жана жекече иштѳѳ процесстери жүрѳт.





Түшүндүрүү процесси жүрѳт.