СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Геометриялык прогрессиянын касиеттери

Категория: Алгебра

Нажмите, чтобы узнать подробности

геометриялык прогрессиянын касиеттери 9-класс 

ачык сабактын иштелмеси 

Просмотр содержимого документа
«Геометриялык прогрессиянын касиеттери»

___19____”__12____-2024 -жыл

ОББ текшердим: ­­­­­___________________

Предмет

Алгебра

9 -класс

2- чейрек









Сабактын темасы: Геометриялык прогрессиянын касиети.

Сабактын тиби: Жаңы билимдерди өздөштүрүү

Сабакта колдонулуучу усулдар жана ыкмаларИнтерактивдүү ,жекече иштөө, топто иштөө, суроо- жооп,

Сабактын колдонулуучу каражаттар жана материалдар: таблицалар, карточкалар, интерактивдүү доска, проектор, формулалар, сүрөттөр.


Сабактын максаты

Көрсөткүчтөр

Билим берүүчүлүк


Окуучулар геометриялык прогрессиянын касиеттерин билишет

Геометриялык прогрессиянын касиетин жазат.    =bn-1*bn+1

Өнүктүрүчүлүк




Геометриялык прогрессиянын жалпы формулаларын жана касиеттерин түшүндүрүү.Геометриялык прогрессияларды касиеттерин колдонуп, практикалык тапшырмаларды чечүүгө көндүрүү

Эрежени пайдаланып геометриялык прогрессиянын мүчөлөрүн табат. .Геометриялык прогрессияларды касиеттерин колдонуп, практикалык тапшырмаларды чыгара алышат

Тарбия берүүчүлүк




Логикасы, ой жүгүртүүсү өсөт, топто иштөө менен биримдикке, ынтымакка тарбияланат, бири-бирине жардам беришет


Жеке жана топтук иште геометриялык прогрессияларды чечүүгө практикалык көндүмдөрдү калыптандырышат.



Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. Эсептөө (ПК 1)

2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү”(НК 3)

3. Көрсөтмөлүү –образдуу

(ПК3)

Негизги компетенттүүлүк

Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык:

Геометриялык прогрессиянын касиети жөнүндө маалымат алат.


ПК-1

Геометриялык прогрессияны аныктайт, сандуу туюнтманын маанисин табат.

Социалдык коммуникативдик:

Геометриялык прогрессия , бөлүмү, n-мүчөсүнүн формуласын , касиетин айтат, бири биринин жоопторун ондошот.

ПК-2

Геометриялык прогрессиянын бөлүмүн, n-мүчөсүнүн формуласы боюнча мүчөлөрүн табат, тамыр менен амалдарды аткарат.


Өз алдынча иштөөнү уюштуруу:

Өз алдынча геометриялык прогрессияны аныктай алат, бөлүмүн, мүчөлөрүн табат.

ПК-3

Геометриялык прогрессияга карата мисалдарды өз алдынча чыгара алышат, бөлүмүн , мүчөлөрүн табат

Сабактын жүрүшү :

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окуучуларды калып комп-р

Нег.

Пред

1.Уюштуруу

Шыктандыруу.

Мотивация

2-3мин

1.Сабакты уюштуруу жана окуучуларды сабакка даярдоо.

Окуучулардын сабакка болгон кызыгуусун артырып,жагымдуу маанай тартуулайт.

Мугалим инт.доскадан математикалык тамашаларды окуп берет. Анда

Сабакка шыктандыруучу сөздөр жагымдуу маанай, алтын эрежелер жазылган. Топторго бөлөт

1.Окуучулар сабакка даяр

Окуучулардын маанайы көтөрүлүп сабакка даяр болушат. Топторго бөлүнүшөт

Окуучулар инт.доскадагы алтын эрежени окушат

  • Сабакка активдүү катышуу

  • Бирөөнүн оюн уга билүү

  • Кол көтөрүп жооп берүү

  • Убакытты туура пайдалануу

  • Бири – бирин сыйлоо

Топторго бөлүнүшөт


НК 1

ПК3

2 Үй тапшырманы текшерүү

3 мин

Үй ташырмасы текшерилет. Каталар үстүнөн иштешет. Дептерлерине үйгө берилген тапшырмага баа коюлат

Үй ташырмасы текшертишет. Каталарын оңдонот. Каталар үстүнөн иштешет.

НК1

ПК1

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2-3мин

1.Мугалим окучуларга бүгүнкү тема жана максат менен таанышышат. Доскага числону жазат

2.Тех. каражаттын жардамы менен түшүндүрүлөт.

3.Окуучулар менен бирдикте талкууланат.

1.Темага карата максат коюшат, ойлорун ортого салышат.

2. Мугалим менен бирдикте тема боюнча түшүнөт.

3. Берилген суроолорду талкуулашат.

НК 1

НК 2

НК 3


ПК 1

ПК 3


3.Жаңы теманы түшүндүрү

8-10’

Геометриялык прогрессиянын биринчи мүчөсүнөн башка ар бир мүчөсүнүн квадраты аны менен коңшулаш эки мүчөсүнүн көбөйтүндүсүнө барабар, б.а.



 мында   (1)



 (2)

2-теорема

Мүчөлөрү нөлгө барабар эмес удаалаштык берилсин. Эгер удаалаштыктын биринчи мүчөсүнөн башка мүчөсүнүн квадраты коңшу эки мүчөсүнүн көбөйтүндүсүнө барабар болсо,анда ал удаалаштык геометриялык прогрессия болот. Далилдөө : мейли

, ,..., удаалаштыгында, каалаган n үчүн

= болсун,

Анда

Болот

1-маселе.

  • =

  • Эгер = ; = болсо, анда геометриялык прогрессиянын оң мааниге ээ болгон бешинчи мүчөсүн тап

  • Чыгаруу : = = . = 9 ; мындан =3




1.Жаңы маалыматты окуучулар кабыл алышат.

2. Окуучулар өз ойлорун, мурунку маалыматтарын ортого салышат.

3.Геометриялык прогрессиянын касиеттерин үйрөнүшөт 4. Аныктама менен формулалардын байланышын билишет

НК 1

НК 2, 3


ПК 3



4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

20-25’

Мисал иштөө

Окуу китебинин 78-бетиндеги 70-көнүгүү.

Эгер а)  Болсо, анда геометриялык прогрессиянын оң мааниге ээ болгон алгачкы беш мүчөсүн жазгыла.

  • 1-топ Эгер = ; =27 болсо, анда геометриялык прогрессиянын оң мааниге ээ болгон бешинчи мүчөсүн тап

  • 2-топ

  • Эгер = ; = болсо, анда геометриялык прогрессиянын оң мааниге ээ болгон бешинчи мүчөсүн тап.

  • 3-топ.

  • Эгер = ; =81 болсо, анда геометриялык прогрессиянын оң мааниге ээ болгон жетинчи мүчөсүн жана бөлүмүн тап.


формулалардын жардамы менен мисалдарды иштешет.

Окуучулар мисалдарды өз алдынча, бири-бирине жардамдашып, аткарышат.

Турмуштан мисал келтиришет.


НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 3



5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо

5-6

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор:

Геометриялык прогрессия деген эмне?

Геометриялык прогрессиянын бөлүмүн кантип табабыз?

1-теореманы айтып бер?

2.Талкуу

3.Үйгө тапшырма:

Окуу китебинин 78-бетиндеги 72, 74-көнүгүүлөр

4.Баалоо

Окуучулардын өздөрүн баалайт.

Окуучулар маселелерди талдап, суроолорго жооп беришет.



№72,74- көнүгүүлөрдү чыгарып келишет

Алган упайларына жараша бааланат



Үйгө берилген ташпырманы аткарышат.


Өздөрүн-өздөрү баалашат.


НК 2

НК 3


ПК1

ПК3