Класс: 7
Место в учебном плане: Модуль 6с
Тема: Great Time at the Camp. Развитие рецептивных навыков
Тип урока: практический
Цель урока:
Развитие навыков аудирования и поискового чтения по теме «Замечательное время».
Задачи урока:
Обучающая:
1. Создать условия для развития навыков аудирования и поискового чтения.
2. Способствовать формированию умений работы с текстом.
3. Способствовать развитию умений, составляющих лингвистическую компетенцию: языковую догадку.
Развивающая:
1. Способствовать развитию познавательных УУД, в т.ч. навыков работы с информацией, умения выделять главное, существенное в изучаемом материале, обобщать.
2. Способствовать развитию регулятивных УУД, в т.ч. умения целеполагания, самоконтроля и самооценки.
Воспитывающая:
1. Способствовать воспитанию культуры организации отдыха.
2. Способствовать осознанию возможностей самореализации средствами иностранного языка.
Планируемые результаты:
Личностные – формирование мотивации к изучению иностранного языка; формирование осознанного, уважительного и доброжелательного отношения к другому человеку, его мнению, мировоззрению; формирование готовности и способности к образовательной деятельности.
Метапредметные – умение самостоятельно определять цели своего обучения; умение соотносить свои действия с планируемым результатом; умение оценивать правильность выполнения учебной задачи; развитие умения смыслового чтения: умения прогнозировать содержание текста по заголовку, восстанавливать пропущенные слова по контексту и устанавливать смысловые соответствия при восприятии речи на слух и чтении; развитие умений самоконтроля и самооценки.
Предметные – закрепление лексических единиц и речевых образцов по теме «Замечательное время»; развитие навыков аудирования и поискового чтения; развитие компенсаторной и социокультурной компетенции.
Оборудование и средства обеспечения учебного процесса: интерактивная доска, аудиоколонки, мультимедийная презентация PowerPoint, дидактический материал.
1. Организационный этап
Приветствие. Рапорт дежурного.
Речевая разминка.
Teacher: Have a look at the board. There are three proverbs, your task is to complete the gaps in them.
A (friend) in need is a friend indeed.
(Friends) are flowers in the garden of life.
A (friend) is never known till needed.
eacher: Today you have evaluation cards to estimate your results during the lesson. At the end of the lesson you will get your marks. (СЛАЙД 5, дидактический материал, Приложение 1)
Evaluation Card
|
«5»
|
«4»
|
«3»
|
Make the collocations according to the translation.
|
(6-7 collocations)
|
(5 collocations)
|
(4 collocations)
|
|
|
|
Listen to the text and fill in the gaps.
|
(7-8 correct answers)
|
(6 correct answers)
|
(5 correct answers)
|
|
|
|
Mark the statements
T (True) or F (False).
|
(6-7 correct answers)
|
(5 correct answers)
|
(4 correct answers)
|
|
|
|
|
555/ 554
|
544/ 444/ 543/ 443
|
533/ 433/ 333
|
MARK
|

|

|

|
(Учитель проводит инструктаж по заполнению карт оценивания)
2. Этап проверки домашнего задания
Teacher: Open your workbooks. Page 36, exercise 1. Let’s check up your knowledge of words and word combinations. The next exercise is exercise 3. Your task was to complete the exchanges.
3. Этап постановки цели и задач урока
Подведение к теме урока с помощью ответов на вопросы, ключевых слов и наглядности.
Teacher: Let’s answer the questions. (СЛАЙД 6)
Have you got any friends?
What do you usually do in your free time together?
How do you spend your holidays?
Where do you go?
Do you miss your friend if you don’t see him for too long?
You write letters to your friend, don’t you?
Teacher: Look at these pictures. Where were these postcards written? (Ps: At the camp) Is it fun to be at the camp? (Ps: Yes, it is) And what activities can children and teenagers take part in at the camp? (Ps: sunbathing, dancing, rafting, playing volleyball, hiking) The topic of our lesson is “Great Time at the Camp.” (СЛАЙД 7)
What are we going to do at today’s lesson? (Ps: We are going to read/ listen to the text about teen camps) What are the tasks of our lesson? What do we need to read or listen to the text? (Ps: We need to learn the new words, to read or listen and understand the text, to do some exercises)
4. Этап усвоения новых знаний
Teacher: When you listen to the text, you will hear some nouns. Try to guess what adjectives are used to describe the things. Form the collocations matching the adjectives to the nouns.
Teacher: Now have a look at the board. Make the collocations according to the translation. Match the adjectives from the box to the nouns. (дидактический материал, Приложение 2)
exciting new famous interesting hair-rising fantastic beautiful
|
1. __________ things (захватывающие дела)
2. __________ people (интересные люди)
3. __________ friends (новые друзья)
4. __________beaches (чудесные пляжи)
5. __________ theme park (известный тематический пляж)
6. __________ rides (жутко страшные аттракционы)
7. __________ pictures (красивые фотографии)
(Кадеты составляют и записывают словосочетания с опорой на русский эквивалент, проверяют ответы самостоятельно по ключу на слайде, заполняют лист оценивания) (СЛАЙД 9)
Teacher: Now you will listen to the text. Your task is to answer the questions.
1. Who is the postcard from?
2. Who is the postcard to?
3. Where is Janet?
(1 Janet 2 Mike 3 In California) (СЛАЙД 10, Track ex. 1, p. 60)
(Кадеты слушают текст в первый раз, отвечают на вопросы, проверяют ответы по ключу на слайде)
Teacher: Look at the pictures. When you listen to the text again, choose the activities that are mentioned. One picture is extra. (СЛАЙД 11)
5. Физминутка
Teacher: When you are at the camp, you can do a lot of exciting things, play games for example. Would you like to play “The Mayor”? (Приложение 3) (Кадеты играют в подвижную игру)
6. Этап закрепления новых знаний и способов действия
Teacher: Let’s listen to the text and fill in the gaps. (СЛАЙД 12, дидактический материал Приложение 4)
Teacher: Now I would like you to work in pairs. You should mark the statements T (True) or F (False). (СЛАЙД 13)
(С целью выявления уровня понимания текста кадеты определяют соответствие утверждений содержанию текста, проверяют ответы по ключу (самопроверка), заполняют лист оценивания)
7. Рефлексия
Teacher: Read the KEY- sentences. Are they correct? Prove your answers according to the text.
Teacher: The results of your work are excellent/ very good/ quite good. (СЛАЙД 15)
(Учитель подводит итог по листам оценивания)
8. Этап информирования о домашнем задании и инструктаж по его выполнению
Teacher: You have two exercises to do at home:
- Student’s Book: ex. 1, p.60
(Ask 5 questions to the text
or
Imagine that you are Janet. Tell about your holidays at Camp Pacific)
2. Workbook: ex. 1, p.37
(СЛАЙД 16)
Просмотр содержимого документа
«Great time at the camp.»
Great Time at the Camp. Развитие рецептивных навыков (к УМК Spotlight 7, Модуль 6)
Преподаватель английского языка ФГКОУ «Тюменское президентское кадетское училище»
Важенина Ольга Владимировна
Great Time at the Camp. Развитие рецептивных навыков
Цель урока: Развитие навыков аудирования и поискового чтения по теме «Замечательное время».
Задачи урока:
Обучающая:
1. Создать условия для развития навыков аудирования и поискового чтения.
2. Способствовать формированию умений работы с текстом.
3. Способствовать развитию умений, составляющих лингвистическую компетенцию: языковую догадку.
Great Time at the Camp. Развитие рецептивных навыков
Задачи урока:
Развивающая:
1. Способствовать развитию познавательных УУД, в т.ч. навыков работы с информацией, умения выделять главное, существенное в изучаемом материале, обобщать.
2. Способствовать развитию регулятивных УУД, в т.ч. умения целеполагания, самоконтроля и самооценки.
Воспитывающая:
1. Способствовать воспитанию культуры организации отдыха.
2. Способствовать осознанию возможностей самореализации средствами иностранного языка.
The _____ of _______ ____________
friend
A _______ in need is a _______ indeed.
friend
Friends
_______ are flowers in the garden of life.
friend
A _______ is never known till needed.
Evaluation Card
«5»
Make the collocations according to the translation.
(6-7 collocations)
«4»
Listen to the text and fill in the gaps.
Mark the statements T (True) or F (False).
(7-8 correct answers)
(5 collocations)
«3»
(4 collocations)
(6 correct answers)
(6-7 correct answers)
(5 correct answers)
(5 correct answers)
(4 correct answers)
Answer the questions.
Have you got any friends?
What do you usually do in your free time together?
How do you spend your holidays?
Where do you go?
Do you miss your friend if you don’t see him for too long?
You write letters to your friend, don’t you?
Great Time at the Camp
teenage camp
sunbathing
rafting
dancing
theme park
hiking
playing volleyball
Form the collocations. Match the adjectives to the nouns.
new
things
hair-raising
people
beautiful
friends
famous
beaches
theme park
fantastic
rides
exciting
pictures
interesting
Make the collocations according to the translation.
захватывающие дела
things
exciting
интересные люди
people
interesting
новые друзья
friends
new
чудесные пляжи
beaches
fantastic
известный тематический парк
theme park
famous
жутко страшные аттракционы
rides
hair-raising
красивые фотографии
pictures
beautiful
Listen to the text and answer the questions.
Janet
- Who is the postcard from?
- Who is the postcard to?
Mike
In California
Listen again and choose the activities that are mentioned in the text. One is extra.
hair-raising
rides
sunbathing
taking pictures
sailing
water skiing
playing beach volleyball
souvenir
shopping
wave riding
Listen to the text and fill in the gaps.
Hey, Mike,
Greetings 1) _____ California! I’m having the time of my 2) ____! I’ve been at Camp Pacific for a week now and I have done 3) _______ of exciting things.
So far, I’ve met 4) __ lot of interesting people and I’ve made some new friends! Together we’ve gone sailing, wave riding 5) ____ water skiing! The beaches are fantastic, so we’ve spent some time sunbathing, too. We have visited Legoland, the 6)_______ theme park, and we’ve been on some hair-raising rides! We haven’t done any souvenir 7)________ yet, but there’s plenty of time for that.
I’ve taken a lot beautiful pictures to show you when I get back. See you in two 8) ______. Take care!
Love,
From: Janet
life
from
millions
a
and
famous
shopping
weeks
Mark the statements T (True) or F (False).
- Janet is spending her time in the USA.
- She has to do some boring things.
- She and her new friends are going in for water sports.
- They enjoy sunbathing.
- Janet is going to visit Legoland.
- She has already bought some souvenirs.
- Janet is going to come back in two weeks.
True
False
True
True
False
False
True
Do you agree or not? Prove your answer according to the text.
Janet enjoys her life at the camp.
Janet takes part in different kinds of activities.
Janet hasn’t got any time for shopping.
Evaluation Card
555/ 554
544/ 444
«5»
«4»
533/ 433/ 333
543/ 443
MARK
«3»
- Student’s Book: ex. 1, p.60
(Ask 5 questions to the text
or
Imagine that you are Janet. Tell about your holidays at Camp Pacific)
2. Workbook: ex. 1, p.37
SEE YOU