СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Япония 10-класс

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Япония

Просмотр содержимого документа
«Япония 10-класс»



Сабактын темасы: Япония

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: Д

  • Билим берүү: Япониянын географиялык абалын билишет.

  • Өнүктүрүү максаты: экономикасын, калкын ж.б. окушат.

  • Тарбиялык максаты: Көз карашын коргоого тарбияланышат.



уйнөнүн саясий картасы

Сабактын максаттары:

















Сабактын жүрүшү:


Сабактын
кадамдары (убак-
тысы)

Мугалимдин
ишмердүүлүгү

Окуучулардын
ишмердүүлүгү

Компетенттүүлүктөр

Баалоо

НК

ПК

1

Уюштуруу: Класстын тазалыгына көңүл буруу, иш ордун уюштуруу. Окуучуларды толуктоо.

Борбор шаарларды кайталап айттышат.

Окуу китеби, ручка, сызгыч, колдонмо дептерин даярдатат.

Кыргызстандын экономикалык картасы илинет.

Окуу куралдарын
даярдашат.



Ыраа-
зычы-
лык
бил-
дирүү.

2

Yй тапшырманы суроо.
(5–8
мүн.)

Окуучулардын атласындагы контур карталар текшерилет.Суроолор берилет.


Кытай Эл Республикасы тууралуу түзүлгөн класстерлерди толтурушат.

Кытай Эл Республикасы тууралуу ооз эки айтып беришет

НК1

НК3






ПК1

ПК2

ПК3

Калыптандыруучу



3

Жаңы тема
менен тааныш-
тыруу
(5–8 мүн.)

Япония күнөстүү өлкө. Япон – архипелагында 4 чоң жана 4 миңге жакын майда аралдарда жайгашкан. Жаратылыш ресурстарына салышттырмалуу жарды,бирок деңиз жээгине бай өлкө. Жээгинин узундугу 30 миң км.Евразия материги менен Тынч океандын арлыгында, Азия – Тынч океандык региондун борборунда жайгашкан. Бул абалы эл аралык эмгектингеографиялык бөлүнүшүнө катышууга чоң мүмкүнчүлүктөрдү түзөт. Калкынын саны боюнча алдыңкы орундарда турат. Калкы бир улуттуу 99% япондор. Япон тили да өзгөчо тил. Эч бир тил түркүмүнө кирбейт.

Япониянын чоң төрт аралы: Сикоку, Хонсю, Кюсю, Хоккайдо. Чоң-чоң шаарлары: Токио, Окако, Нагая, Киото, Фукуока, Хиросима, Саппора, Йокотама, Кавасаки ж.б. Япония экономикасынын деңгээли боюнча өнүккөн олкөлөрдүн катарында , лидерлик абалга жеткен. Япония илимде, техникада, билим берүүдө, өнөр жайда жана соодада чон жетишкендиктерге ээ болду. Япоия дүйнөлүк негизги кредиторго айланды. Өлкөдө экономиканы сапаттуу кайра куруу иши аяктап, коомдм индустриялдан кийинки этап башталды.

Окуучулар кунт коюп угушат. Тушунбогон суроолору болсо беришет.


НК2

ПК2





ПК3








4

Бышыктоо
(3 мүн.)

БББК методу менен жыйынтыкталат.

Суроолор берилет.

Ойлорун эркин айтып бере алышат.Таблицаны толтурушат.

НК3


ПК1

ПК3

ПК2

Калыптандыруучу

5

Баалоо

Активдүү катышкан окуучулардын билими бааланат.


НК1



Суммативдик

6

Yйго тапшыр-
ма беруу

Теманы окуп, класстер түзүп келүү.


Берилген
тапшыр-
ма боюнча
суроолору
болсо беришет.

НК3

ПК1

ПК2

ПК3