СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Илимий техникалык революция

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Илимий техникалык революция»

Сабактын темасы: Илимий-техникалык революция

Сабактын максаттары:

Көрсөткучтөрү:

Билим берүүчү:

Илимий-техникалык революция жана өсүп-өнүгүү тарыхы жөнүндө түшүнүк алышат.

Эгерде окуучу:

Илимий-техникалык революция жана өсүп-өнүгүү тарыхы жөнүндө түшүнүк алышса;

Өнүктүрүүчү : Илимий-техникалык революция жана өсүп-өнүгүү тарыхы,курамдык бөлүктөрү,белгилери жөнүндө талкуулоо менен ой жүгүртүүсүн өстүрүшөт.

Илимий-техникалык революция жана өсүп-өнүгүү тарыхы,курамдык бөлүктөрү,белгилери жөнүндө талкуулоо менен ой жүгүртүүсүн өстүрүшсө;

Тарбия берүүчү:

Сабакка активдүү катышууга,жана берилген тапшырмаларды так аткарууга тарбияланышат.

Сабакка активдүү катышууга,жана берилген тапшырмаларды так аткарууга

тарбияланышса;

Күтүлүүчү натыйжа:

- Илимий-техникалык революция жана өсүп-өнүгүү тарыхы жөнүндө түшүнүк алышат.

- Илимий-техникалык революция жана өсүп-өнүгүү тарыхы,курамдык бөлүктөрү,белгилери жөнүндө талкуулоо менен ой жүгүртүүсүн өстүрүшөт.

- Сабакка активд ү ү катышууга,жана берилген тапшырмаларды так аткарууга тарбияланышат.

Сабактын тиби: Жаңы материалды түшүндүрүү

Колдонулуучу методдор:

Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору,

Колдонулуучу баалоо методдору:

Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.

Сабактын жабдылышы:

Дүйнөнүн калкынын картасы,таркатмалар, упайлар,копировка,атлас,контур карта,тест,

Негизги компетенттүүлүк


Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык ( НК1 )

Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 )

Социалдык көнүмдөр ( НК 2)

Сабакта берилген тапшырмалар а менен иштей алуу ( ПК 2 )

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 )

Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу ( ПК 3 )


Сабактын этаптары

Мугалимдин ишмердиги




Окуучулардын ишмердиги

Компетенттүүлүктөр

НК

ПК

1.

Уюштуруу

(3 мин)

Саламдашуу.Класстын тазалыгына,окуучулардын маанайына көңүл буруу менен алардын ойлорун бир жерге топтоо,сабакка кызыгуу үчүн жакшы сөздөр айтылат.

Окуучулар бири-бирине жагымдуу маанай тартуулашат жана алтын эрежени сакташат

НК3


2.

Үй тапшырмасын

суроо(5мин)

Суроо жана жооп иретинде жазылган суроолорго жооп берүү

Дүйнөнүн калкы канча?( 1999-жылы 12-октябрда 6 млрдка жеткен. )

Дүйнө боюнча калктын орточо жыштыгы канча? ( 1 км2 жерге 5 гана,орточо 45 кишиден туура келет.)

Миграция деген эмне? (Калктын бир аймактан экинчи бир аймкка көчүп отурукташуусу)

Азыркы кезде эмгек ресурстанын өзүнө тарткан канча борбор бар? (Үч)

Үч борброрду атагыла?

( Биринчиси-Батыш Европа ( ГФР,Франция,Улуу Британия,швейцария).

Экинчиси-АКШ

Үчүнчүсү-Перс булуңундагы нефть өндүрүп алучу өлкөлөр)

Класстагы окуучулар бири-бирине суроо берүү менен үй тапшырмасын суроолордун негизинде талкуулашат.

НК1

НК2

НК3

ПК1

ПК2

ПК3

3.

Жаңы матерлдарды түшүндүрүү (10 мин)

1.Илимий-техникалык революция жөнүндө түшүнүк.Адам цивилизациясынын жана өсүп-өнүгүү тарыхы илимий-техникалык прогресс менен тыгыз байланыштуу.Азыркы кездеги ИТР XX кылымдын экинчи жарымында өнүгө баштаган.

Илимий-техникалык революция –илимдин түздөн-түз коомдун өндүргүч күчүнө айланышы менен өндүргүч күчүнүн сапаттык жагынан кескин өзгөрүшү. Илимий-техникалык революция акырындап өнүгүп отуруп,адамдын материалдык жана руханий мүмкүнчүлүгүнүн эбегейсиз зор өнүгүшөнө алып келди.Азыр биз ИТРдин терендөө мезгилинде жашап жатабыз.

2.ИТРДин курамдык бөлүгү жана негизги белгилери.Учурдагы ИТР дин т өрт башкы белгиси бар.

3.Илим.Илим маанисинин өсүшү.ИТРдин мезгилинде илим-билмдин эн татаал комплесине айланды.

4.Техника жана технология өнүгүүнүн эки жолу.Техника жана технология илимий билимди жана ачылыштарды өзүнө синирип алат.

5.Өндүрүштөгү негизги багыттар.ИТРдин убагында өндүрүштүн алты багыты боюнча өнүгөт.

6.Жогорку маалымакттык маданияттын жолунда башкаруу.

Окуучулар алган маалыматтарын жазышып отурушат

НК1

НК2

НК3

ПК1

ПК2

ПК3

5

Интерактивдүү тапшырма (10мин)

Мугалим окуучуларга “Акыл чабуул” ыкмасы менен теманы жазып талуулашат жана суроо түзүп,түшүнүгүн дептерге жазуусуна тапшырма берет.

1. Илимий-техникалык революция жана өсүп-өнүгүү тарыхы жөнүндө түшүнүк жазуу

Окуучулар берилген тапшырманы биргеликте,топто,

жупта аткарышат.

НК1

НК2

НК3

ПК1

ПК2
ПК3


6

Сабакты бышыктоо(6мин)

Суроо жана жооп иретинде жооп берип бышыкташат.

1.Илимий-техникалык революция деген эмне?

2.ИТРдин башкы канча белгиси бар? ( 4)

3..Өндүрүштөгү негизги багыттары канчага бөлүнөт?

4.Электрондук өнөр жайлар кайсы өлкөлөрдө жакшы өнүккүн? (АКШ,Япония,ГФР)

5.Интернет качан кайсы мамлекетте түзүлгүн?

Окуучулар маалытаттарды жазышат

НК1

ПК1

ПК3

7.

Үй тапшырма

(2мин)

§12. Дүйнөлүк чарба боюнча жазуу жана окуу,тест түзүү.

Маалымат жазуу жана карта,контур карта менен иштөө

ПК3

ПК3

8.

Баалоо

(2мин)

Мактоо сөздөр айтылат.

Активдүү катышууга шыктандырат

Упайлардын негизинде баалоо

Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат.





Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!