Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: |
Кәсіби даму мақсаты: | Мәселелік диалогтік оқыту арқылы оқушылардың зерттеу дағдыларын дамыту |
Сынып: 11В | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар: |
Сабақ тақырыбы: | Иррационал теңдеулерді шешу |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Оқушылар: А У 11.5 тұріндегі иррационал теңдеулерді шеше алады; |
Сабақ мақсаттары: | Иррационал теңдеулерді шеше білу: Дамытушылық; Тәжірибелік; |
Жетістік критерийлері: | иррационал теңдеулер анықтамасын пайдаланады; иррационал теңдеулерді шешу әдістерін қолданады; теңдеу түбірлерін бөгде түбірлерден айырады. |
Саралау түрі | Тапсырманың деңгейіне байланысты саралау, жеке оқушыларға қолдау көрсету |
Құндылықтарды дарыту | Тапсырмаларды жұпта(топта) орындау арқылы ынтымақтастық құндылықтарды қалыптастыру Жаңа білім қалыптастыруда бірлесіп жұмыс жасау арқылы құрмет құндылықтарын қалыптастыру; Жаңа білімді меңгеру арқылы өмір бойы оқу құндылығын қалыптастыру. |
АКТ қолдану дағдылары | Презентация және ноутбуктарды қолдану. |
Бастапқы білім | Оқушылар 10 сыныпта қарапайым теңдеулер мен теңсіздіктерді шешудің кейбір әдістемелерімен кездескен. Осы бөлімде аса күрделі математикалық жағдайларды шешуге көмектесу үшін, аса күрделі теңдеулер мен теңсіздіктерді шешу қабілеттігі кеңейеді. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 1 минут | Ұйымдастыру кезеңі, жағымды психалогиялық ахуал ұйымдастыру. Атақты Эйнштейн айтқан : «Мен саясат пен теңдеулерге уақытымды бөлдім. Бірақ, мен үшін теңдеулер маныздырақ. Саясат қазіргі берілген уаққытта ғана болады,ал теңдеулер мәңгі болады» | Слайд 1 |
Ой қозғау 2мин | Қ андай теңдеу берілген? Осындай теңдеуді қалай шешеміз? Қандай теңдеулер иррационал теңдеу болып табылады? Сабақтың тақырыбы Сабақ мақсаттары | Слайд 2-7 |
Ауызша жұмыс 3мин | Ертеде өткен тақырыппен байланысын анықтау мақсатында ауысша жұмыс ұйымдастырамыз | Слайд 8 |
Талдау 1мин | Иррационал теңдеулерді шешу тәсілдері: | Слайд 9 |
Түсіндіру 10мин | I. Теңдеудің екі жағын бірдей дәрежеге шығару тәсілі арқылы иррационал теңдеулерді шешу үшін келесі алгоритмдерді қолданамыз: Берілген иррационал теңдеуді түрлендіру арқылы келесі түрге келтіреміз: ; Теңдеудің екі жақ бөлігін n-ші дәрежеге шығарып , шешу әдісі белгілі теңдеуін аламыз; Соңғы теңдеуді шешіп, табылған түбірлерді берілген теңдеуге қойып тексереміз. Теңдеуді қанағаттандыратын түбірлерді теңдеу түбірлері деп аламыз. Қанағаттандырмайтын түбірлер теңдеудің «бөгде» түбірлері деп аталады. Бөгде түбірлер теңдеудің екі жақ бөлігін жұп дәрежеге шығарғанда пайда болады. Мысалдар: 1) ; 2) 3) II. Иррационал теңдеуді жаңа айнымалы енгізу арқылы шешу. Кейбір жағдайларда иррационал теңдеулерді шешу кезінде жаңа айнымалы енгізу тәсілі күрделі иррационал теңдеуді қарапайым түрге келтіру мақсатында қолданылады. Мысалдар: | Слайд 10-13 |
Топпен жұмыс 4 минут | Сын түрғысынан ойлау техникасы «Топтастыру» Оқушыларға карточкаларда тендеулер таратылады.Осы теңдеулерді шешу әдісі бойынша топтарға бөлу екі жақ бөлігін бірдей дәрежеге шығару тәсілі | жаңа айнымалыны еңгізу тәсілі | 2) 4) 6) | 1) 3) 5) | Жетістік критерийлері: Әдістерді дұрыс тандайды Таңдаған әдістін алгоритмын біледі | Слайд 14 |
Топтық жұмыс 5 минут | Топтар әр әдіске сәйкес 2-3 теңдеуді шығарады. Топтар бір-бірін тексереді. 2) Жауабы:5- 3) Жауабы:2,5 Бағалау критерийлері: Әдістерді дұрыс тандайды Таңдаған әдістін алгоритмын біледі Таңдаған әдіс бойынша тендеуді дұрыс шешеді Түбірлерді дұрыс табады. | Қосымша |
Жұппен жұмыс 5мин | «Сағат бойынша достасу» әдісін қолдану арқылы 12.00 ; 15.00 ; 18.00 ; | Слайд 15-18 |
Саралау тапсрымалары 10мин | Әр топқа тақырыпты меңгеруіне байланысыты қызыл, жасыл, сары карточкалар таратылады Жасыл 1) 2) Сары 1) 2) Қызыл | Слайд 19-24 |
Сабақтың соңы Рефлексия және үй тапсырмасын беру 2 минут | Рефлексия Бағдаршам әдісі Жасыл – өте ұнады, түсіндім Сары – тағы іздену керек Қызыл – мүлдем түсінбедім Үйге тапсырма: Есептер шығару: Орындалмаған деңгей тапсырмасын орындау | Слайд 25 |