СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Қазақстандағы Тың Игеру

Категория: История

Нажмите, чтобы узнать подробности

Оқушыларға тың және тыңайған жерлерді игеру жұмысының барысы мен нәтижелері туралы ұғындыра отырып теориялық білімдерін жетілдіру.  

Просмотр содержимого документа
«Қазақстандағы Тың Игеру»

5-сынып Қазақстан тарихынан әңгімелер

Тың Игеру

Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Оқушыларға тың және тыңайған жерлерді игеру жұмысының барысы мен нәтижелері туралы ұғындыра отырып теориялық білімдерін жетілдіру.
Дамытушылығы: Оқушылардың алған білімін одан әрі жетілдіре отырып, шығармашылық ізденістерін дамыту
Тәрбиелілігі: Оқушылардың патриоттық сезімдерін оятып еңбек адамдарының ерлік істерін дәріптей отырып, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: Ауызша баяндау, оқушылардың шығармашылық қабілетін дамыту.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың көрнекілігі: карта, мерзімді басылымдар, интернет материалдары.
Пән аралық байланыс: әдебиет, география.
Сабақтың барысы

: I Ұйымдастыру кезеңі.
II Үй тапсырмасын тексеру

1,Ұлы Отан соғысы басталған уақыт

2,Қазақстанда құрылған Мәскеуді қорғауға қатысқан дивизия

3,Ленинградты қорғауда кеудесін оққа тосып, ерлік көрсеткен батып

4,Тағы қандай ҰЛЫ ОТАН СОҒЫСЫ БАТЫРЛАРЫН БІЛЕСІНДЕР

Жоспар:
1. Тың және тыңайған жерлерді игеру.
3. Тың игеру нәтижесі.

Мұғалімнің сөзі:
Тың жер – табиғи күйінде құнарлығы сақталып тұрған, ғасырлар бойы жыртылмаған жерлер, Тың жерлер топырағының құрылымында қара шірік қабаты қалың өсімдікке қажетті қоректік заттар мол болады. Тыңайған жер – ұзақ уақыт бойы өңделмеген жыртылған жер. 

Қостанай Ақмола Солт. Қазақстан Көкшетау Торғай Павлодар

1 – оқушы:
Тақырыбы:«Қазақстанда тың игерудің мақсаты»
2 – оқушы:
Тақырыбы:«Тың игеру қай өңірлерде жүргізілді»
3 – оқушы:
Тақырыбы:«Қазақстан аумағына тың игерушілерді қоныстандыру»
4 – оқушы:
Тақырыбы:«Қазақстан халқының әлеуметтік құрылымы мен санындағы өзгерістер»
5 – оқушы:
Тақырыбы:«Тың игеру кезіндегі экологиялық жағдай»
6 – оқушы:
Тақырыбы:«Тың игеру жылдарындағы еңбек ерлері К.Дөненбаева, Ж,Қуанышбаев, Ы.Жақаев.»


Сабақ қорытындылау.
Тест жұмысы:
1.Тың және тыңайған жерлерді игеру туралы шешім қашан қабылданды?
А. 1956 ж. Көктем В.1955 ж. Күз С.1954ж. көктем
2.1954-1965ж.ж Қазақстанда неше гектар жерге егін егілді? 
А.18млн В.42млн С.25млн
3. Тың игерудің алғашқы екі-үш жылында республикаға барлығы қанша адам келді?
А.460 мың В. 650 мың С. 780 мың
4. Тыңгерлер ауыл шаруашылығы салығынан неше жылға босатылды?
А.1-3 жылға дейін В.2-5 жылға дейін С.3-6 жылға дейін
5.Тың жерлерді игерудің басым көпшілігі негізінен республиканың қай бөлігінде жүргізілді?
А.Солтүстік Қазақстан В.Орталық Қазақстан С.Оңтүстік Қазақстан






Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!