| Сабақ: Қазақ тілі | Мектеп: |
| Күні: | Мұғалімнің есімі: Қантаева Марал Жақсыбайқызы |
| Сынып: 5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
| Сабақтың тақырыбы: Қонақ күту | | |
| Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 5.Ж.3 Сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру. 5.Ж5. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу. |
| Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар орындай алады: |
| | |
| | Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
| | |
| | Кейбір оқушылар орындай алады: |
| | Қонаққа қатысты рәсімдерді айта алады, Негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жаза алады. |
| Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады: Қажетті ақпаратты анықтайды, өмірмен байланыстыра алады |
| Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: төр, құс, жоғары көтерілу, амандасу, қоштасу, құлау, жүгіру, құрмет, жастық. |
| Талқылауға арналған сұрақтар: -Қазақ халқы қонақты қалай күтеді? |
| Құндылықтарға баулу | Бір-бірінің пікірін тыңдай білу және жауапкершілігін, коммуникативтік қабілеттерін арттыру |
| Пәнаралық байланыс | Қазақ әдебиеті, өзін-өзі тану |
| Алдыңғы оқу | Қонақты қалай күту керек екенін біледі. |
| Жоспар |
| Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
| Басталуы 5мин | І. Психологиялық дайындық. Оқушылар себеттен жемістерді таңдап алу арқылы үш топқа бөлінеді.    «Миға шабуыл» Суреттер мен тірек сөздер арқылы сабақтың тақырыбын болжаңдар. Сыныптастарыңа сұрақтар дайындаңдар. Тірек сөздер: Төр, қонақ, дастарқан, тағамдар   | Интербелсенді тақта Жемістердің суреті Тірек сөздер Қонақ күту дәстүрі бойынша суреттер |
| Ортасы 10мин 10 мин 10 мин | 1-тапсырма: «Балапан » арнасынан «Ол кім? Бұл не?» бағдарламасындағы «Қонақжайлылық – сыпайылық белгісі» хабарын тамашалау арқылы тапсырмаларды орындаңдар. Топтық жұмыс: 1-топ. Қонақтың түрлерін теріп жазу, постер дайындау. 2-топ. Қонаққа қатысты рәсімдерді атау, кластер дайындау. 3-топ. Қандай жағдайда қонақ шақырылатынын айту және торлы диаграмма арқылы көрсету. | Бағалау критерийлері | Ойлау деңгейі | Дескрипторлар | | Тыңдаған мәтіннің мазмұнын түсінеді. Қонақтың түрлерін біледі, теріп жазады. Рәсімдерді атайды. | Білу және түсіну
Қолдану | Хабарды тыңдау арқылы қонақтың түрлерін біледі. Қонаққа қатысты рәсімдерді қолданады. Қандай жағдайда қонақ шақырыла тынын біледі, өз көзқарасын айтады | Кері байланыс. «Екі жұлдыз, бір тілек»    2 -тапсырма. Өлең мәтініндегі қонақжайлық белгілерін теріп, сызбаға түсіріңдер және оны өз білгендеріңмен толықтырыңдар.           | Бағалау критерийлері | Ойлау деңгейі | Дескрипторлар | | Қонақжайлық белгілерін біледі, сызбаға түсіреді, білгендерімен толықтырады. | Білу және түсіну
Қолдану | Өлең мәтініндегі қонақжайлық белгілерін теріп жазады, сызбаға түсіреді және оны өз білгендерімен толықтырады. | Кері байланыс. Топтар бірін-бірі бағалайды.  3-тапсырма: «Қытайша десерт» әдісі арқылы төмендегі сөздер мен тіркестердің қайсысы қонақжайлық ұғымына қатысы бар екенін анықтаңдар. Ол сөздерді қатыстырып шағын мәтін жазыңдар. Сөздер мен тіркестер: төр, құс, жоғары көтерілу, амандасу, қоштасу, құлау, жүгіру, құрмет, жастық. | Бағалау критерийлері | Ойлау деңгейі | Дескрипторлар | | Сөздер мен тіркестерді анықтайды. Шағын мәтін жазады. | түсіну
Қолдану | Сөздер мен тіркестердің қайсысы қонақжайлық ұғымына қатысы бар екенін анықтайды. Ол сөздерді қатыстырып шағын мәтін жаза алады. | Кері байланыс. Оқушылар бір бірін стикерлер арқылы бағалайды. | https//www.yoytube.com/watch? Бейнежазба Флипчарт маркер постер «Екі жұлдыз, бір тілек» 1-қосымша Торлы диаграмма Дара диаграмма Графикалық органайзер Топтық жұмысты стикерлер арқылы бағалау Смайликтер «Қытайша десерт» әдісі Интербелсенді тақта Тірек сөздер |
| Соңы 5мин | Рефлексия «Таңдау» әдісі. 1. Мен сабақ(қызықты, қызықсыз) болды деп ойлаймын. 2. Себебі, ___________________________ 3. Мен сабақта_____________________________________ үйрендім. 4. Мен сабақтағы өз жетістіктеріме (ризамын, риза) емеспін. 5. Себебі, _________________________________________ | Кеспе қағаздары |
| Қосымша ақпарат |
| Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
| Көбірек қолдау: Тірек сөздерді қима қағазды ұсыну, тіркестерді құрастыруда сөздер беру. Біршама қолдау: Суреттер ұсыну, Графикалық органайзер құрастыруда сөз тіркестер ұсыну. Болмашы қолдау: шашыранқы сөздер тарату |
1-тапсырманың аяңында «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды. 2-тапсырмадан кейін топтық жұмысты смайликтер арқылы бағалайды. 3-тапсырмадан соң «Бас бармақ» бағалауы. Мадақтау, марапаттау. | Қазақ әдебиеті Өзін-өзі тану Құндылықтарды дарыту Адамгершілік қасиет. Үлкендерді сыйлау, құрметтеу, күту. Итербелсенді тақта |
| Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Сабағымның мақсаты мен міндетіне жеттім деп ойлаймын. Оқушылар күнделікті өмірде қонақты қалай қарсы алуды, қалай күтуді біледі | |
| Сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастыра алады. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазуды үйренді. Жоспарланған саралау жұмысы жақсы іске асты.Әр тапсырмаға берілген әдіс-тәсілдер сәйкес келіп отырды. Берілген уақыт ішінде тапсырмалармен жұмыс істеп үлгердім. Уақытты тиімді пайдаландым. Жаңартылған оқу бағдарламасын оқып, көптеген тиімді әдістерді, критерий, дескриптор құруды үйрендім. | |
| Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: «Қытайша десерт» әдісі 2: Сабақтың мақсаты Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Топтық , жұптық тапсырмалар 2: Рефлексия Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім. Әр сабағыма жүйелі де жоспарлы дайындалу, сабақтың мақсатына көбірек көңіл бөлу. Тиімді әдіс-тәсілдерді қолдану. |
Сырттан келген мейманға Құрметпен үйге қонғаны.
Бірінші еткен қызметің. Ұмыт болар тоңғаны.
«Түсіңіз» деп түс берісіп. Тысқа шықса қария -
Екінші еткен қызметің. Ірікпесең барыңды -
Есік ашып енгізіп Қонақжайлық сол-дағы.