СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Құжаттарды баспадан шығару. Баспа параметрлері

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Құжаттарды баспадан шығару. Баспа параметрлері                                                            

Просмотр содержимого документа
«Құжаттарды баспадан шығару. Баспа параметрлері»




Тақырыбы:

7-сынып Мәтіннің үзіндісін ерекшелеу. Қаріп. Абзацты пішімдеу.

8-сынып Беттердің параметрлері. Жиек. Алдын ала қарау. Құжатты баспадан шығару




2015 – 2016 оқу жылы



Тақырыбы: 5-сынып Мәтіннің үзіндісін ерекшелеу. Қаріп. Абзацты пішімдеу.

6-сынып Беттердің параметрлері. Жиек. Алдын ала қарау. Құжатты баспадан шығару

Мақсаты: Оқушыларға мәтіннің үзіндісін ерекшелеу. Қаріп. Абзацты пішімдеу. Беттердің параметрлері. Жиек. Алдын ала қарау. Құжатты баспадан шығару туралы ақпараттар беру. Компьютерде машықтық жұмыстарды өз бетімен жасауға үйрету.

Сабақтың түрі: жаңа сабақты түсіндіру, практикалық жұмыс

Сабақтың әдісі: ойын сабақ

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру бөлімі: (оқушылармен амандасу, сыныпты түгендеу,қауіпсіздік ережелерімен танысу)

  • Компьютерді тоққа қосатын сымдарға, қос тілді розеткілерге, штеккерлерге тиісуге және жабдықтарды мұғалімнің рұқсатынсыз жылжытуға тыйм салынады;

  • Мұғалімнің рұсқатынсыз сыныптан шығуға және кіруге болмайды;

  • Дербес компьютерде суланған қолмен және дымқыл киіммен жұмыс істеуге болмайды;

  • Дербес компьютердің жанын портфельдер, сумкалар, кітаптар қоюға тйым салынады. Үстелде қалам мен дәптер ғана болуы тиіс;

  • Пернелік тақа үстіне артық заттар қоюға болмайды;

  • Компьютерлік сыныпта жүгіруге, ойнауға, жанындағы құрбыларын алаңдатуға, бөгде жұмыстармен шұғылдануға тйым салынады.

Үé æұìûñûí òåêñåðó: «Ê³ì åïò³» êîìïüþòåðìåí æұìûñ îðûíäàéäû.

Ñұðàқ –æàóàï àóûçøà ñұðàқòàðғà æàóàï áåðåä³


Жаңа сабақ:Мәтінді теріп болған соң түзету және пішімдеу үшін мәтін бөліктрерін (фрагмент) ерекшелей білу керек.

Тышқанның көмегмен ерекшелеу үшін құжаттың сол жақ, «ерекшелеу ернеуі» деп аталатын, ернуін қолданады.Тышқанның сілтемесі оңға қарай бұрылған стрелка түріне айналады.

Пернетақтадан ерекшелеген кезде Shift және Ctrl пернелері тіркесімен бірге басу керек.

Òûøқàííûң ñîë æàқ áàòûðìàñûí үø ðåò øåðòó ìәò³íä³ òұòàñòàé åðåêøåëåéä³:

Ìәò³íä³ òұòàñòàé á³ðäåí åðåêøåëåó үø³í ïåðíåòàқòàäàí á³ð ìåçã³ëäå CTRL ïåðíåñ³ ìåí öèôðëûқ қîñûìøà ïåðíåòàқòàäàí À әð³ï³ìåí áàñóғà äà áîëàäû. Ìәò³í áөë³êòåð³í òүçåòóãå: æîþ , қîñó , æûëæûòó, êөø³ðó, ³çäåó æәíå àëìàñòûðóäû æàòқûçóғà áîëàäû.

Әð³ïò³ң êåñê³í³ң ôîðìàòòàó ïàíåë³í³ң êөìåã³ìåí өçãåðòåì³ç



Әð³ïò³ң êөëåì³í өçãåðòóãå áîëàäû. Үëêåéòó ãå, äå ê³ø³ðåéòóãå äå áîëàäû. Îë үø³í ìûíà áàòûðìàíû қîëäàíàìûç

− ìәò³í æîëäûң áàñûíäà, ñîë æàқòà îðíàëàñàäû. Íåã³çã³ ìәò³íä³ îñûëàé æàçàäû

− ìәò³í îðòàғà òåð³ëåä³.

Òàқûðûïòàðäû îñûëàé æàçàäû.

−ìәò³í æîëäûң ñîңûíàí, îң æàқòà òåð³ëåä³.



Жаңа сабақ:

Áåòòåðä³ң ïàðàìåòðëåð³.


áåòòåðä³ң òүñòåð³í өçãåðòóãå äå áîëàäû îë үø³í ðàçìåòêà ñòðàíèöû äàí öâåò ñòðàíèöàíû òàíäàï êåðåêò³ òүñò³ áàñûï

Áåòòåðä³ êíèæíàÿ (ò³ã³íåí) æәíå àëüáîìíàÿ (êөëäåíåңíåí) өçãåðòóãå áîëàäû. Îë үø³í ðàçìåòêà ñòðàíèöû äàí îðåíòàöèÿíû òàíäàï êåðåêò³ áåòò³ң áàғûòûí òàңäàéìûç.


Áåòêå æèåê қîþ үø³í ãðàíèöû ñòðàíèö – ñòðàíèöà – ðèñóíîê –äåï ðåñóíîê òàïäàï êåðåêò³ áåòòåðãå қîþ үø³í îê äåï áàñàìûç.


Áåòòåðä³ áөë³êòåðãå áөëó үø³í ðàçìåòêà ñòðàíèöû −êîëîíêè äåï êåðåêò³ á³ð,åê³, үø íåìåñå îäàíäà êөï áөë³êòåðä³ òàңäàé àëàñûç.

Áåð³ëãåí құæàòòû áàñïàғà æ³áåðó үø³í àëäûìåí ôàéë – ïå÷àòü − ïðåäâàðèòåëüíûèé ïðîñìîòð−àðқûëû áåòòåð³ì³çä³ қàðàï àëàìûç. Ñîäàí ñîң ïå÷àòü äåï æ³áåðåì³ç. Á³çãå êåðåêò³ áåòò³ òàңäàéìûç íåìåñå áàðëûқ áåòòåðä³ қàíøà äàíà êåðåêò³ã³í қîñà áåëã³ëåï áàñïàғà æ³áåðó êåðåê.

Êөç æàòòûғóëàðû

1.1-4-êå äåé³í ñàíàï êөçä³ қàòòû æұìûñ, ñîíàí êåé³í àøûï, æàéáàðàқàò ұñòàï, 1-6-ғà äåé³í ñàíàé îòûðûï, àëûñқà қàðàó қàæåò, 4-5 ðåò қàéòàëàó қàæåò.

2.1-4-êå äåé³í ñàíàé îòûðûï, åê³ êөçä³ îëàðғà қàòòû êүø ñàëìàé, á³ð-á³ð³íå қàðàòûï, ñîңûíäà 1-6-ғà äåé³í ñàíàé îòûðûï àëûñқà қàðàï, 4-5 ðåò қàéòàëàó êåðåê.

3.1-4-êå äåé³í ñàíàï, áàñòû қîçғàìàé, îңғà қàðàï á³ð íүêòåãå êөç òîқòàòó, ñîңûíäà 1-6-ғà äåé³í ñàíàï, àëûñқà қàðàó. Îñû òәð³çä³ áàñòû қîçғàìàé, ñîëғà, æîғàðû, òөìåí қàðàó êåðåê.

4.1-6-ғà äåé³í ñàíàé îòûðûï, êөçқàðàñòû äèîãîíàëû áîéûíøà: îң æàқ æîғàðûäàí-ñîë æàқ òөìåíãå àóäàðûï, ñîíàí ñîң àëûñқà қàðàó; ñîíàí ñîң ñîë æàқ æîғàðûäàí-îң æàқ òөìåíãå àóäàðûï, àëûñқà қàðàó. 4-5 ðåò қàéòàëàó. Êөç ãèìíàñòèêàñûí îðûíäàó êåç³íäå æàëïû äåíå ãèìíàñòèêàñûí äà æàñàóғà áîëàäû. Òұðàқòû òүðäå êөç æәíå æàëïû äåíå ãèìíàñòèêàñûí æàñàó êөçãå òүñêåí қûñûìäû æåң³ëäåò³ï, äåíåí³ ñåðã³òåä³.

Ìàøûқ æұìûñû: Äåңãåéë³ê òàïñûðìàëàðäû êîìïüþòåðäå îðûíäàó.Ïðàêòèêàëûқ æұìûñ Òàïñûðìà ¹1

«Íàóðûç» ìәò³í³í òåð³ңäåð æәíå îíû òàғû äà 2 ðåò êөø³ð³ңäåð. Әð³ïò³ң êåñê³í³ Times New Roman ìåí êөëåì³í 14 ïåí æàç æәíå òàқûðûïòûң ï³ø³í³í æóàíқûëûï àñòûí ñûçûíäàð äà ìәò³íä³ қèñàéòûï (êóðñèâ) ïåí æàçûңäàð.

Наурыз

 «Наурыз» сөзі «жаңа күн» деген мағынаны білдіреді. Бұл ежелгі түркі халықтарының жаңа жыл мейрамы. Парсы тілінен аударғанда түркі халықтары: қазақтар, қырғыздар, өзбектер, тәжіктер және т.б. атап өтеді.

Бұл мейрам күн мен түннің теңелген мерзімі 22 наурыз күні не сәйкес келеді.

Ïðàêòèêàëûқ æұìûñ Òàïñûðìà ¹2

Ìәò³íä³ òåðó æәíå òүçåòó åðåæåëåð³í ñàқòàé îòûðûï õàáàðëàìà õàòûí æàçûңûçäàð.

Àëàêөë íåã³çã³ æàëïû á³ë³ì áåðåò³í

ìåêòåá³í³ң èíôîðìàòèêà ïәí³í³ң

ìұғàë³ì³ Ñ.À.Қàìèäîëëèåâàғà

5−ñûíûï îқóøûëàðûíàí

Õàáàðëàìà

5−10 қàңòàð àëûғûíäà àóà ðàéûíûң êүðò ñóûòûï êåòó³íå áàéëàíûñòû 5−ñûíûï îқóøûëàðû «Æàñ èíôîðìàòèêà» àòòû áàéқàóғà қàòûñà àëìàғàíûìûçäû õàáàðëàéìûç.


Õàáàðëàìà áåðóø³. 5−ñûíûï îқóøûëàðû


Ïðàêòèêàëûқ æұìûñ Òàïñûðìà ¹3

Ìәò³íä³ òåðó æәíå òүçåòó åðåæåëåð³í ñàқòàé îòûðûï ìәò³íä³ òåð æәíå өçãåðòóëåð åíã³ç.

Äîñ – äåãåí³ì³ç өì³ðäå îëàðäûң á³ð³í-á³ð³ қàæåòñ³íó³íåí, құðìåò òұòûíóûíàí, øûíàéû ò³ëåêòåñò³ê ïåí өç³íäåé êөð³ï ñåíó³íåí, á³ð-á³ð³íå ò³ðåê, ìåäåò áîëóûíàí, қàì-қàéғûñûç êåçäå ғàíà åìåñ, әñ³ðåñå, қèûí-қûñòàó êүíäåð³íäå ³ðê³ëìåñòåí қàñûíàí òàáûëóäàí, ðèÿñûç, åñåïñ³ç æîìàðòòûқòàí êөð³íåä³.

«Øûí äîñ үø³í қàëàéäà

Ò³ê қàòåðãå áàñûңäû.

Àéûðà á³ë àëàéäà

Äîñûң ìåíåí қàñûңäû».

Òàïñûðìà ¹1

Áåð³ëãåí ìәò³íä³ òåð³ңäåð æәíå îíû үø äàíà êөø³ð³ï áàñïàғà åê³ äàíà қûëûï æ³áåð

Балаға арналған дәстүрлер Бесікке салу.   Ат қою.   Қырқынан шығару т.б

  Áåñ³êêå ñàëó. «Кең жайлау жалғыз бесік жас балаға». Бесік - баланың ұйықтауына таза болуына өте жақсы. Бесікке ауылдың өнегелі, ұрнағы өскен, ел құрметіне бөленген бәйбішіге (кәртең) салғызады. Бесік жырын айта отырып бөлейді. Баланы бөленген соң қарияға «бесік салу» құрметіне сыйлық беріледі.

Àò қîþ. Áàëàғà àò қîþ – қàçàқòà àñà ñàëòàíàòòû æàғäàé. Әäåì³, àòàқòû, құðìåòò³ àäàìäàðäûң àòûí қîþғà òûðûñàäû. Ñîë àòқà ëàéûқòû áîëóûí қàëàéäû. Àòòû ñûéëû құðìåòò³ àäàìғà қîéғûçàäû. Àò қîéғàí àäàì ñәáèãå áàòàñûí áåðåä³. Àò қîþ êåéäå қàíäàé æàғäàéäà, æûëäûң қàé ìåçã³ë³íäå êåëãåí³íå áàéëàíûñòû қîéûëàäû. Ìûñàëû, íàóðûç àéû áîëñà Íàóðûçáàé, îðàçà óàқûòû áîëñà – Îðàç, Îðàçàëû, àéòòà òóñà – Àéòáàé, Àéòãүëü äåï òå қîéûï æàòàäû.


Ïðàêòèêàëûқ æұìûñ Òàïñûðìà ¹2

Ðåôåðàòòûң àëғàøқû áåò³í æàç æәíå îíû áàñïàғà æ³áåðó үø³í àëäûí àëà òåêñåð³ï áàñïàғà æ³áåð.

Алакөл негізгі жалпы білім беретін мектебі



Реферат


Тақырыбы:___________________


Дайындаған:

Тексерген:


2013 – 2014 оқу жылы














Ïðàêòèêàëûқ æұìûñ Òàïñûðìà ¹3

Áåòò³ үø áөë³êêå áөëäå «Ñàðà Àëïûñқûçû ìåé³ð³ìä³ æàí» äåï æàçûï, áåòòåðä³ң æèåêòåð³í òàңäà.

Áàñïàғà æ³áåð àëäûíäà àëäûí àëà òåêñåð³ï àë.

Áåê³òó:

1. − қàíäàé қûçìåò àòқàðàäû?

à) ìәò³í æîëäûң áàñûíäà, ñîë æàқòà îðíàëàñàäû.

á) ìәò³í îðòàғà òåð³ëåä³. Òàқûðûïòàðäû îñûëàé æàçàäû.

â) ìәò³í æîëäûң ñîңûíàí, îң æàқòà òåð³ëåä³.

2. −− қàíäàé қûçìåò àòқàðàäû?

à) ìәò³í æîëäûң áàñûíäà, ñîë æàқòà îðíàëàñàäû.

Íåã³çã³ ìәò³íä³ îñûëàé æàçàäû

á) ìәò³í îðòàғà òåð³ëåä³. Òàқûðûïòàðäû îñûëàé æàçàäû.

â) ìәò³í æîëäûң ñîңûíàí, îң æàқòà òåð³ëåä³.

ìәò³í îðòàғà òåð³ëåä³. Òàқûðûïòàðäû îñûëàé æàçàäû.

3.− қàíäàé қûçìåò àòқàðàäû?

à) ìәò³í æîëäûң áàñûíäà, ñîë æàқòà îðíàëàñàäû.

Íåã³çã³ ìәò³íä³ îñûëàé æàçàäû

á) ìәò³í îðòàғà òåð³ëåä³. Òàқûðûïòàðäû îñûëàé æàçàäû.

â) ìәò³í æîëäûң ñîңûíàí, îң æàқòà òåð³ëåä³.

ìәò³í îðòàғà òåð³ëåä³. Òàқûðûïòàðäû îñûëàé æàçàäû.

4. − қàíäàé қûçìåò àòқàðàäû?

à) êөø³ðó á)æîþ â)қèûï àëó

5.Æàáó áåëã³ñ³ қàíäàé?

À) ә) á)

6.Ñûçғûøòûң êөìåã³ìåí íå ³ñòåóãå áîëàäû?

à) Øåã³í³ñòåðä³ îðíàòóғà

á) Òүçåóä³ áàïòàóғà

â) Æîëàðàëûқ èíòåðâàëäû àңûқòàóғà

7. − қàíäàé қûçìåò àòқàðàäû?

à)Àáçàöòûң øåã³í³ñòåð³í áàïòàéäû

â) Àáçàöòûң òүçåóä³ àңûқòàéäû

ñ) Ìàðêåðëåíãåí ò³ç³ì құðàäû


Қàéûññû қàíäàé қûçìåò àòқàðàäû? Ñәéêåñòåíä³ðó



Беттің бөліктерге бөлу үшін


Баспаға жіберу үшін



Беттің түсін өзгерту үшін




Бетерге жиек қою үшін

Беттерді тігінен және көлдеңнен бағыттарға өзгерту үшін


Үéãå òàïñûðìà: òàқûðûïòòàðäû îқó, òåñò òàïñûðìàëàðûí құðàñòûðó.

Àòû − æөí³

Үé òàïñûðìàñû

Ìàøûқ æұìûñû

Òåñò òàïñûðìàñû

Қîðûòûíäû




































Қîðûòûíäû, Áàғàëàó: áүã³íã³ ñàáàқ қîðûòûíäûëàï îқóøûëàðäû áîéûíøà òөìåíäåã³ êåñòå áîéûíøà áàғàëàó