СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Халли масъалахо аз маводи аттестатсияи хатм аз фанни алгебра барои синфи 9

Категория: Алгебра

Нажмите, чтобы узнать подробности

халли масъалахо аз маводи аттестатсияи хатм аз фанни алгебра барои синфи 9

Просмотр содержимого документа
«Халли масъалахо аз маводи аттестатсияи хатм аз фанни алгебра барои синфи 9»

Халли масъалахо аз маводи аттестатсияи хатм аз фанни алгебра барои синфи 9.

21. Дар панч куттии хурд ва ду куттии калон 54 калам ва дар се куттии хурд ва ду куттии калон 42 калам мавчуд мебошад. Дар як куттии хурд ва дар як куттии калон чанд калам мебошад?

Хал:

Куттии калон---х

Куттии хурд---у

5у+2х=54

3у+2х=42

Х+у=?

2у=12

У=6

5*6+2х=54

30+2х=54

2х=24

Х=12

Х+у=12+6=18.

22.Дарозии росткунча аз бараш 5 маротиба калон мебошад.Дарозии тарафхои росткунчаро муайян кунед,агар периметри он 1212 см бошад.

Хал:

а=5х

в=х

Р=1212 см

Р=2(а+в)

2(5х+х)=1212

2*6х=1212

12х=1212

Х=101

а=5х=5*101=505 см

в=х=101 см

23.Дар як зарф назар ба зарфи дигар 3 маротиба зиёд бензин буд.Вакте,ки ба зарфи якум 46 л ва ба зарфи дуюм 18 л бензин рехтанд, дар хар ду зарф якчоя 184л бензин шуд. Аввал дар хар ду зарф чанд литр бензин буд?

Хал:

Зарфи якум---3х

Зарфи дуюм—х

Рехтанд ба

Зарфи якум---3х+46

Зарфи дуюм—х+18

Шуд---184

Дар зарфхо чи кадари бензин буд?

3х+46+х+18=184

4х=184-46-18

4х=120

Х=30

Зарфи якум—3х=3*30=90л

Зарфи дуюм—х=30 л

24. Нархи аввалаи мол 44% баланд бардошта шуда буд. Пас аз ин ду маротиба паи хам нархи мол ба микдори якхелаи протсент паст карда шуд. Дар натича нархи он аз нархи аввала 19 протсент паст шуд.Нархи мол ду маротиба чанд протсент паст карда шуд?

Хал:

Нархи аввала ---х

Шуд---х+44%х=х+0,44х=1,44х

х----100%

У-----19%

у=0,19х

1,44х----100%

А--------в%



Бори аввал---1,44х-1,44ху%

Бори дуюм----1,44х-1,44ху%-(1,44х-1,44ху%)У%

Натича----х-0,19х=0,81х

1,44х-1,44ху%-1,44ху%+1,44ху%2-0,81х=0

1,44ху%2-2,88ху%+0,63х=0

16у%2-32у%+7=0

D=1024-448=576

У%=(32+24)/32=56/24=1,75

У%=(32-24)/32=8/32=0,25

Чавоб: 0,25*100=25

25.Пас аз ду маротиба паи хам паст шудани нархи дорувори ба микдори якхелаи протсент, нархи як бастаи дорувори аз 300 сомони ба 192 сомони расонида шуд. Хар дафъа нархи дорувори чанд протсент паст карда шуд?

Хал:

300-----100%

Х------у%

Х=300У%/100%=3у

3у-----100%

Х-----у%

Х=3у*у%/100%=0,03у2

0,03у2=192

У2=6400

У=80%

Санчиш : 1) 300*0,8=240 2)240*0,8=192

Чавоб:100%- 80%=20%

26 Ахолии шахр дар муддати ду сол аз 20000 нафар то 22050 афзоиш ёфт. Протсенти солонаи афзоиши миёнаи ахолии шахрро ёбед.

Хал:

20000----100%

Х------у%

Х=20000у%/100%=200у

20000+200у----100%

Х----у%

Х=(20000+200у)у%/100%=200у+2у2

20000+400у+2у2=22050

2+400у-2050=0

У2+200у-1025=0

D=40000+4100=44100

Y=(-200+210)/2=5%

Санчиш: 20000*5%=20000*0,05=1000

20000+1000=21000

21000*5%=21000*0,05=1050

21000+1050=22050

Чавоб: 5%

27.Ширкат хачми истехсолоти махсулотро хамасола ба микдори якхелаи протсент зиёд намуд. Протсенти хамасолаи афзоиши истехсолои махсулотро ёбед, агар маълум бошад,ки хачми истехсоли махсулот дар муддати ду сол 2,25 маротиба афзоиш ёфта бошад.

Хал:

Х----100%

У-----а%

У=х*а%/100=0,01ах

Х+0,01ах-----100%

У-------а%

У=(х+0,01ах)а%/100%=(х+0,01ах)0,01а

((х+0.01ах)+(х+0,01ах)0,01а)/х=2,25

1+0,01а+(1+0,01а)0,01а=2,25

0,01а+(1+0,01а)0,01а=1,25

0,01а2+2а-125=0

28.Дар се толори кинотеатр 522 чои нишаст аст. Чойхои нишаст дар толори якум назар ба толори дуюм 3 маротиба зиёд ва назар ба толори сеюм 32 чой камтар мебошад. Дар толори дуюми кинотеатр чанд чоинишаст мавчуд аст?

Хал:

Т1=3х

Т2=х

Т3=3х+32

Т1+Т2+Т3=522

3х+х+3х+32=522

7х=522-32

7х=490

Х=70 чой.

29. Се дугона 23 дона конфетро хурданд. Конфетхои хурдаи Нафиса назар ба Нигора 3 маротиба зиёд ва назар ба Азиза 2 дона кам мебошад.Нигора чандто конфет хурдааст?

Хал:

Нигора—х

Нафиса---3х

Азиза—3х+2

Н+Нф+А=23

Х+3х+3х+2=23

7х=21

Х=3

Чавоб: 3

30.Каик бо равиши чараёни дарё 4 соат ва 3 соат ба мукобили чараёни дарё харакат карда 93 км рохро тай кард. Суръати хоси каикро ёбед , агар суръати чараёни дарё 2 км/ст бошад.

Хал:

S=vt

Ба равиши чараён---4(х+2)

Ба мукобили чараён---3(х-2)

Хамаги---93 км

4(х+2)+3(х-2)=93

4х+8+3х-6=93

7х=93-2

7х=91

Х=13

Чавоб: суръати каик---13 км/ст