СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до 24.05.2025

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Компьютер және мен

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Есептеу техникасының дамуының тарихы мен перспективасы жөнінде әңгімелеу

Просмотр содержимого документа
«Компьютер және мен»


Сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

6.1А – Компьютер және мен

Мектеп: Шымкент республикалық

«Жас ұлан» мектебі


Күні:20.09.2018

Мұғалімнің аты-жөні: Айтбаева Ж.Р


Сынып: 6 «А»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Есептеуіш техниканың даму тарихы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.1.1.1 есептеу техникасының дамуының тарихы мен перспективасы жөнінде әңгімелеу

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

  • Есептеу техникасының дамуының тарихы мен перспективасы жөнінде түсіну

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Дербес компьютердің даму кезеңдерін, әр буын компьютерлерінің элементтік базасын ажырата алу

Кейбір оқушылар:

  • Есептеу техникасының даму тарихына берілген күрделі тапсырмаларды орындай алу.

Бағалау критерийі

  • Есептеу техникасының дамуының тарихы мен перспективасы жөнінде түсінді

  • Дербес компьютердің даму кезеңдерін, әр буын компьютерлерінің элементтік базасын ажырата алды

-Есептеу техникасының даму тарихына берілген күрделі тапсырмаларды орындады.

Тілдік мақсаттар


Алғашқы ЭЕМ атауы: ЕNIAC.

Ақпарат тасығыш ретінде магниттік таспалар қолданылды: «БЭСМ-6» , «Минск-2», «Урал-14»

Болашақта молекулярлық компьютерлер, квант компьютерлер, биокомпьютерлер шығарылуы әбден мумкін.

Құндылықтарға баулу




Біздің басты міндетіміз – өндірісті, білім мен ғылымды біріктіру, инновациялық-индустриялық кластерлерді дамыту. Сондықтан елімізде ғылым саласының шешуші реформалары, білім беру жүйесін жаңғырту жүргізілуде, техникалық және кәсіби мамандарды даярлаудың жаңа тиімді жүйесі жасалды.

Пәнаралық байланыс

Матиматика,физика, тарих.

Алдыңғы білім


Есептеуіш құралдарын даму кезендерін, есептеуіш техникасының механикалық даму кезендегі машиналарды біледі.



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

5мин

















«Мозайка» әдісі












«Сөзді тап» әдісі

5мин




Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. «Сәттілік шеңбер» арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.



Сабақтың басынан соңына дейін дұрыс жауап берген оқушыға, әрбір дұрыс жауабы үшін автобус билеттері беріледі. Үш автобус билетіне бір поезд билеті ауыстырылып беріледі, екі поезд билетіне бір ұшақ билеті беріледі.

АҚШ –тағы мұражайларға барып компьютерлерді көріп келу үшін оқушылар кандай транспорт пен баратындығы анықталады.





«Мозайка» әдісін қолдану арқылы оқушыларды топтарға бөлу. Яғни суретті төрт бөлікке бөлу. Оқушылар бір бөліктен алады. Сурет құрастыру арқылы топтарға бөлінеді.

Бірінші топтасқан оқушыларға автобус билеттері берілді.



Әр топ өздері құрастырған суреттегі құрылғының атын атамай 1 минутта сипаттап түсіндіруі керек. Құрылғының атын тапқан топ оқушыларына және құрылғыны дұрыс сипаттаған топ оқушыларына автобус билеттері берілді.
























Сурет бөліктері











Автобус билеті

Сабақтың ортасы

5мин















«Cәйкесін тап» әдісі

5мин




























«Ойлан тап» әдісі

4мин











Кестені толтыру

10мин

Жаңа тақрыпты меңгеру мақсатында слайд көрсетіледі.





















1.Тапсырма.

«Сәйкесін тап» әдісі бойынша төмендегі кестені сәйкестендіру. Бірінші бағанды екінші бағандағы сөздерді пайдалана отырып аяқта.



ЭЕМ-нің бірінші буынында элементтік база ретінде


кішкене кремнилік транзистормен алмастырылды

Элементтік базасы интеграциясы кіші және орта дәрежедегі интегралдық схемалар

электрондық лампа мен реле қолданылды.

Қазіргі кездегі кең қолдау тапқан

дыбысты енгізіп және шығаруға қатысты өз бетінше оқып үйрену қабілеті болмақ.

ЭЕМ-нің екінші буынында вакуумдық лампалар


болатын үшінші буын машиналары шыға бастады.

Қазіргі уақытта ЭЕМ-нің бесінші буынын дайындау мәселесі қаралуда. Оның

ерекшелігі

дербес компьютерлер төртінші буынға жатады.



Дескриптор

  • Бірінші бағандағы сөздерді, екінші бағандағы сөздермен сәйкелестіреді.

  • Сәйкесті дәлелдейді.



2. Тапсырма. «Ойлан тап» әдісі

Берілген суреттерді қарастырып буындарды анықтаңыз









Дескриптор

  • Сурет бойынша есептеу техникасының буындарын анықтайды.

  • Құрылғылардың атауын жазады



3. Тапсырма.

Кестені толтыру.

















Дескриптор:

  • ЭЕМ дамуының әрбір буыны үшін уақыт аралығын анықтайды.

  • Компьютерді құру барысында қолданған техника түрін анықтайды

  • ЭЕМ дамуының әрбір буыны үшін элементтік базасын көрсетеді.













Слайд

















Кестелер, кеспе қағаздар



Автобус билеті







































Кеспе қағаздар

Автобус билеті























Компьютер

Оқулық

Кеспе қағаздар

Автобус билеті















Сабақтың соңы

«Бір ауыз сөз» әдісі

3мин








«Нысана» әдісі

3мин



«Бір ауыз сөз» әдісі


Барлық оқушылар шеңбер болып тұрады. Мұғалім шеңбердің ортасында тұрып сабақты қорытындылау мақсатында «Бүгін біз не үйрендік?» сұрағына бір ауыз сөзбен айтып шығады. Сабақта не үйренгенін айта алған оқушыларға автобус билеті беріледі.





Нысананың көмегімен кері байланыс беру.

Оқушыларға нысана тарқатылады. Нысанадағы ұпайларды белгілеу арқылы сабаққа кері байланыс беріледі.







Үйге тапсырма: Ғаламтор беттерінен «ЭЕМ даму тарихы» тақырыбында ақпараттық ізденіс жасаңдар. Осы тақырыпта кіші жоба жұмысын дайындаңдар





Автобус билеті





















Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



«Сәйкестендіру» әдісінде оқушылар бірлескен топтарда жұмыс істейді және бірін бірі қолдайды. Егер қажет болса, қосымша көмек көрсетіледі.

Берілген суреттерді қарастырып буындарды анықтайды. Бұл әдіс арқылы компьютерлерінің элементік базасын ажрата алуына көз жеткіземін.

Кестені толтыру үшін қабілеті төмен оқушыларға мұғалім қолдау көрсетеді, оқушылардың басым бөлігі оқулықтарды қолданады. Қабілетті оқушылар ғаламторды пайдаланып кестеге көбірек мәлімет жаза алады.

Оқушылардың материалды игеру деңгейін анықтау үшін автобус, поезд, ұшақ билеттерін қолдандым.




Оқушылардың «Әлемдегі ең қызықты сәлемдесу рәсімдерін көрсету» кезінде және топқа бөлінген кезде қауіпсіздік техникасын сақтау. Көз жаттығуғыларын жасату

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?






Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!

Закрыть через 5 секунд
Комплекты для работы учителя
Поделитесь с друзьями
ВКонтактеОдноклассникиTwitterМой МирLiveJournalGoogle PlusЯндекс