СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Конспект план 9-класс 3-чейрек

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Конспект план 9-класс 3-чейрек»

Предметтин аты: Информатика

Өтүлгөн мөөнөтү

__-__________20__-жыл

Классы


«БЕКИТЕМИН»

ОББ:

Планды түзгөн:


9 -класс



Сабактын темасы: Массивдерди иштеп чыгуу алгоритмдери”


Сабактын максаттары:

Күтүлүүчү натыйжалар,Көрсөткучтөрү:

Билим берүүчү:

Массивдерди иштеп чыгуунун негизги алгоритмдерин үйрөнүү: издөө, модификация жана иргөө.



Эгерде окуучу:

Н.Ж.А.Э.( Натыйжага жете алат эгер)

Өнүктүрүүчү :

Максималдуу элементти издөө, элементтин конкреттүү берилген белгиси, индекси ж.б. боюнча издөө аркылуу масивдеги элементти табуу алгоритмин карап чыгуу




Н.Ж.А.Э. компьютерди колдоно билгеди турмушта маанисин түшүндүрө билсе.



Тарбия берүүчү:


Ден-соолукка туура кам көрүүгө тарбияланат



Н.Ж.А.Э. Ден-соолугуна аяр мамиле жасап,коопсуздук эрежелерин үйрөнө алса.



Сабактын тиби: ___________

Усулдар:____________

Колдонулуучу методдор:

Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.

Колдонулуучу баалоо методдору:

Техника Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.

Сабактын жабдылышы: Окуу китеби, сүрөттөр.карточкалар,маркерлер


Негизги компетенттүүлүк


Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык ( НК1 )

Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 )

Социалдык көнүмдөр ( НК 2)

Сабакта берилген тапшырмалар а менен иштей алуу ( ПК 2 )

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 )

Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу ( ПК 3 )














Сабактын этаптары

Мугалимдин ишмердиги





Окуучулардын ишмердиги

Компетенттүүлүктөр

НК

ПК

Баалоо

1.

Уюштуруу

( 3 мин)





ин)

Саламдашуу, Жагымдуу маанай түзүү жана окуучуларды жоктоо




Саламдашат.

Окуучулар бири-бирине жылмаюу тартуулашат жана топторго,жуптарга бөлүнүшөт,.

НК3

ПК2


2.

Үйтапшырмасын суроо

( 12 мин)



Үйгө берилген тапшырманы текшерүү, окуучулардын окуучулардын дептерлерин текшерүү,

Суроо берүү:

1.

2.

3.

4.



Үй тапшырмасын кайталашат.суроолорго жооп беришет.

Тапшырманы аткаруу боюнча жоопкерчиликке ээ болушат.

НК2

ПК1


3.

Жаңы материалдарды

түшүндүрүү ( 20 мин)

Окуучулар теманы китептен окуп чыгышат.мугалим берген суроолорго жооп беришет.






















Массивден издөө

Издөө алгоритмин маселенин мисалында карап көрөлү. а – массивдин аты, n – массивдеги элементтердин саны (бүтүн сан), ал эми i – өзгөрмөсү тизменин элементтеринин индексин билдирет.

Китептеги 1 маселени окуучулар менен талкуулап чыгуу:

1-маселе.

Массивден x өзгөрмөсүнүн маанисине барабар болгон элементти табуу керек же ал элемент жок деген билдирүүнү чыгаруу керек. Чыгаруу алгоритми – бул массивдин биринчиден аягына чейинки бардык элементтерин карап чыгуу. Качан гана x ке барабар элемент табылганда, циклден чыгып, жыйынтыкты көрсөтүш керек. Ал үчүн nx өзгөрмөсү менен циклди колдонобуз, массивдин бардык элементтерин иргейбиз жана керек болгон маани табылса эле циклди аяктайбыз.

a = [1, 5, 4, 31, 10] #5 элементи бар массив берилген

x = int(input('Введите х: ')) #Изделген х маанисин киргизүү

nx = 0 #nx өзгөрмөсү табылган элементтин номерин сактайт

for item in a: #а массивинин элементтери үчүн

if item == x: #эгерде элемент x ке барабар болсо

nx = item #анда ал nx өзгөрмөсүнө жазылат break #циклди аяктайт

if nx = 1: #nx – өзгөрмөсү өзгөрдү

print ('Табылды!')#изделген маани табылды деп чыгарат

else:

print ('Табылган жок')

Циклден чыгуу үчүн break оператору колдонулат, табылган элементтин номери «nx» өзгөрмөсүндө сакталат. Эгерде анын мааниси 0 боюнча калса (циклдин аткарылышында өзгөрбөсө), анда массивде х ке барабар элемент жок. Бул маселени дагы бир жол менен чыгарса болот. Ал үчүн массивде х ке барабар биринчи табылган элементтин индексин кайтарган index функциясын колдонуу керек:








































Негизги эрежелер менен толук тааныша алат. Жана бири-бирине өз ара суроолорду берип сабактын темасын өздөштүргөн болот



Окуучулар ой жугүртүп жооп беришет.Түрдүү жоопторду айтышат.Кайсы жооп туура экенин өздөрү ынанышат.техника эрежесин түшүнүшөт.

НК1

ПК1,

ПК2


3.

Жаңы материалдарды

түшүндүрүү ( 20 мин)

a = [16, 29, -5, -11, 23, 14, -7, 23, 18] #массивдин мисалы print (a.index (23))

Эгерде массивде изделген элемент жок болсо, программа катаны кайтарат жана ишти токтотот.











































Негизги эрежелер менен толук тааныша алат. Жана бири-бирине өз ара суроолорду берип сабактын темасын өздөштүргөн болот



Окуучулар ой жугүртүп жооп беришет.Түрдүү жоопторду айтышат.Кайсы жооп туура экенин өздөрү ынанышат.техника эрежесин түшүнүшөт.

НК1

ПК1,

ПК2






4.

Сабакты бышыктоо

( 6 мин)





  • Суролор берилип

  • Толдоо жүрөт

  • Техника маселелери боюнча суроо талап кылынат.

  • Техника жана информатика илимдерин дагы башка кайсы илимге тиешелүү экенин топ-топ менен жооп беришет.









  • Жооп беришет

  • Талкулашат

  • Предметтер аралык байланыштырат

  • Суроолорду каршы топторго берет

  • Суроо түзүшөт

НК1

ПК3


5.

Үй тапшырма

( 2 мин)



Китептен тапшырма берилет.

Үйдөн теманын аягындагы 1-2 суроого жооп берип келишет









Окуучучулар тапшырманы

Жазып алышат

НК1, НК2,

НК3

ПК3


6.

Баалоо

( 2 мин)

  1. Мактоо сөздөр айтылат.

  2. Активдүү катышууга шыктандырат

  3. Жооп берген окуучуларды баалайт

  4. Окуучулар менен мугалим коштошот.

Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат.

Окуучулар мугалим менен коштошот