Развёрнутый план урока
английского языка
в 5 классе
по теме:
”JOBS”.
Учитель: Коваленко М. В.
Класс: 5А
Учебно-методическое обеспечение: УМК “Enjoy English ”учебник для 5 класса общеобразовательной школы при начале обучения со 2 класса, Обнинск, Титул, 2011г.
Авторы: Биболетова М.З., Трубанева Н.Н..
Тип урока: урок- взаимодействие (комплексное применение знаний и умений с доминированием практики учащегося в речевой деятельности).
Тема:”JOBS”
Цель: создать для учащихся необходимые условия для обобщения материала по теме урока.
Учебно-методические задачи.
Практические:
-активизация навыков и умений по совершенствованию в говорении (диалогической, монологической речи), аудировании, обучение элементам проектной деятельности;
- закрепление грамматических навыков в употреблении Present Continuous, Present Simple, Past Simple, Future Simple, “to be going to”, “want to”
- Общеобразовательные:
- привлечение учащихся к активной творческой деятельности;
- формирование коммуникативного поведения;
Развивающие:
- развитие памяти, внимания, логического мышления, цельности высказывания.
Воспитательные:
- развивать познавательный интерес к различным профессиям,
- обучение навыкам взаимопонимания;
- формировать чувство ответственности при работе в паре;
-воспитывать интерес к английскому языку как средству общения; к многообразию средств английского языка.
Здоровьесберегающие:
- создание условий для организации и обеспечения образовательного процесса.
Оборудование:
-мультимедийный проектор, мультимедийная презентация «JOBS», компьютер, раздаточный материал.
1.Организационный момент.
Действия учителя:
Мультимедийная презентация. Слайд 1.
Good morning dear friends, glad to see you! Today we are going to speak about different professions. We’ll play games and do some tasks. And at the end of our game we’ll see who knows the professions better.
Today we have two teams. Introduce yourselves, please.
TEAM 1… TEAM 2…
2. Фонетическая зарядка.
Слайд 2.
But before our work, let’s recite a poem: “What are you going to be?”
3. Актуализация необходимых знаний.
It’s time to begin the competition.
There are over 2000 different professions in the world. Take the lists of paper and working all the team write all the professions and occupations you know. Who will write more?
Read the list of professions… (после 3-х минутной подготовки учащиеся зачитывают свои записи)
Слайд 3
The next task is for the captains. Come here and name the jobs starting with these letters:
P -
R –
O –
F –
E –
S –
S –
I –
O –
N –
Possible answers:
P – pilot
R – reporter
O – officer
F – farmer
E – engineer, economist
S – sportsman, singer
S – scientist
I – inventor, interpreter
O – office – manager, occupation
N – nurse
Слайд 4
Now one representative from each team go to the blackboard and answer the question:
What do we call the people who work in these areas?
Teach –
Work –
Manage –
Farm –
Engineering –
Write –
Fire –
Law -
Answers:
Teach – teacher
Work – worker
Manage – manager
Farm – farmer
Engineering –engineer
Write – writer
Fire – fire-man
Law - lawyer
Слайд 5
Now one representative from each team come here and do the task:
Guess the following jobs:
A ________ is a person who cleans your flat.
A ________ is a person who interviews famous people.
A ________ is a person who works at school.
A ________ is a person whose job is to manage a company.
Keys: housewife, correspondent, teacher, manager.
Слайд 6
Now one representative from each team go to the blackboard and answer the question: “WHO?”
Who works with computers?
Who drives a car?
Who treats people?
Who has the own business?
Who gives us books?
Who wears dark suits and white shirts?
Keys: a computer programmer, a driver, a doctor, a businessman /businesswoman/, a librarian, an office worker.
Физкультминутка.
And now I want you to relax and do some exercises.
Физкультминутку на английском языке проводит один из учащихся.
Everybody stand up, stand up, stand up!
Everybody stand up!
Just like me!
Everybody march now, march now, march now!
Everybody march now!
Just like me!
Everybody dance now, dance now, dance now!
Everybody dance now!
Just like me!
Everybody tiptoe, tiptoe, tiptoe!
Everybody tiptoe, tiptoe!
Just like me!
Everybody sit down, sit down, sit down!
Everybody sit down!
Just like me!
Слайд 7
CHARACTERISTICS:
A good librarian should be …
A good teacher should be …
A pilot…
A driver…
A dentist…
A sportsman…
Слайд 8
OUR DREAMS:
Say what you are going to be in ten years time and explain why. Start with the words “In ten years I want to be …”
Слайд 9
Translate the phrases from Russian into English:
Независимый и творческий корреспондент
Добрый и общительный водитель
Застенчивый клерк
Ответственный юрист
Гостеприимная и умная домохозяйка
Грубый, но сильный спортсмен
Слайд 10
Конкурс стихов о профессиях.
Кроссворд о профессиях.
Подведение итога урока, оценивание работы команд и индивидуально, выставление оценок.
I’m quite satisfied with your work at the lesson today. I’m pleased with your answers and the work of all of you. Thank you very much! See you in two days!