Конспект открытого урока в 4a классе на тему: «A Day off»
Дата:12.12.2024 Время:10:20 – 11:05
Место проведения: МБОУ « Раздольненская школа – лицей №1»
Учитель : Молчанова Татьяна Алексеевна
Тема урока: Выходной день. А day off.
Тип урока: Урок открытия новых знаний, обретения новых умений и навыков
Цель: введение и первичное закрепление лексико-грамматического материала по теме «Выходной день»(« А day off»); учить говорить о походе в зоопарк, о животных и описывать их действия; тренировать навыки употребления модальных глаголов must/mustn’t; развивать навыки аудирования, чтения, говорения и письма.
Деятельностная: научить детей новым способам нахождения знания, ввести новые понятия, термины.
Содержательная: сформировать систему новых понятий, расширить знания учеников за счет включения новых определений, терминов, описаний.
Задачи:
Образовательные:
Введение лексических единиц по заданной теме
Первичное закрепление введенного материала посредством устных и письменных упражнений.
Развивающие:
Формирование коммуникативной компетенции учащихся;
Формирование умения слушать и понимать английскую речь;
Воспитательные:
Воспитывать любовь к животным и формировать чувство патриотизма.
УУД
Познавательные:
находить в учебнике достоверную информацию
анализировать и обобщать
делать выводы, определять понятия; строить логически обоснованные рассуждения
устанавливать причинно-следственные связи
представлять информацию в разных формах (рисунок, текст)
Регулятивные:
Определять цель, проблему в учебной деятельности
Выдвигать версии, выбирать средства достижения цели в группе
Планировать деятельность в учебной ситуации
Оценивать степень и способы достижения цели в учебной ситуации, исправлять ошибки
Коммуникативные:
Излагать свое мнение (в монологе, диалоге), аргументируя его, подтверждая фактами
Понимать позицию другого
Создавать устные и письменные тексты для решения разных задач общения – с помощью членов группы, учителя
Использовать речевые средства в соответствии с ситуацией общения и коммуникативной задачей
Личностные:
Формирование учебно-познавательного интереса к новому учебному материалу и способам решения новой задачи.
Формирование основ российской гражданской идентичности.
Формирование навыков самоанализа и самоконтроля.
Содержание урока: УМК «Spotlight» Модуль 4
Методы: объяснительный, иллюстративный.
Формы организации педагогической деятельности: индивидуальная, фронтальная, групповая (парная).
Технологии: коммуникативного обучения, личностно-ориентированная, игровая, компьютерная.
Оборудование: учебник Spotlight 4 (Student’s book); тетрадь, раздаточный материал, аудиокурс MP3 к учебнику «Spotlight» , доска, презентация, карта.
Организационный момент.
Приветствие.
Teacher: Good morning, children, I’m glad to see you. Sit down, please .Let me introduce myself. My name is Tatyana Alekseyevna. Today I am your teacher. Would you like to introduce yourself?
Речевая зарядка: What is your name? Nice to meet you.
2.Фонетическая зарядка: Boys and girls, let’s practice English words. (Слайд 2).
/ æ/ : parrot, cat, rabbit
/ ʌ / : duck, gull, bumblebee, monkey
/ ɔ /: dog, frog, cock, dolphin, crocodile
/ i:/ : bee, eagle, seal, beetle, sheep.
Введение в тему урока. Представление целей. Приём "Brainstorm''(Слайд 3)
Where can you go on a day off ? Look at the screen.(Слайд 4-5)
Look at the pictures. What can you see? You can see the places, where you can go on your day off. Now, let’s try to guess what we are going to speak about ?
Yes, today we’re going to speak about a day off. A day off is a day when you don’t go to school. It may be Saturday or Sunday.(Слайд 6).
People usually go to the cinema, to the theatre, to the concert, to the zoo on this day. Today we are going to go to the zoo.
By the end of the lesson you will be able to use the new words, do the crossword, use modal verbs must/mustn’t, talk about your day off at the zoo. Are you ready?(Слайд7).
Do you like animals? So, let’s go to the zoo!
Children, open your copybooks, write down the date and the topic of our lesson.
But firstly, let’s buy tickets at the box office (buying tickets).( Слайд8).
Cashier: Good morning!
Child: Good morning!
Cashier: How can I help you?
Child: Can I have 12 tickets for children and 4 tickets for teachers, please?
Cashier: Sure. That’s £20 pounds.
Child: Here you are.
Введение нового лексико-грамматического материала с опорой на знакомый языковой материал. (T-CL, Pair work)
Now , children , open your student’s books at page 58. Ex.1 . (Слайд 9).
Listen and point.
- What animals can we see at the zoo?
( На доске картинки с изображением животных ( giraffe, monkey, dolphin, seal, lizard, whale, hippo, crocodile). Match the pictures to the words. Ученики называют животных.
T: Well-done!
Now it’s time to read this song! Учащиеся читают слова песни, учитель обращает внимание на выделенные слова.
Закрепление лексического материала. Выполнение задания на карточках.
1. Answer the questions. Do the crossword. ( Кроссворд). ( Cлайд 10).
- What animal is eating from a tree?(Аналогично он задаёт вопросы о других животных).
- What animal is laughing at me?
- What animal is swimming in the sea?
- What animal is clapping one, two, three?
- What animal is sitting in the sun?
- What animal is having lots of fun?
- What animal is learning how to run?
- What animal is crying on its own?
WELL DONE.
3. Listening. Now listen and fill in the gaps, then exchange your answers. (Workbook ex.2p.34.) ( Cлайд 11-12).
4.Work in groups. Let’s divide into two groups. Collect two pictures. Now match the sentences to the answers. Whose team is the first? (Учитель раздаёт разрезанную картинку и ученики должны её собрать. Ученики с частями одинаковой картинки создают группу). Now match the sentences to the answers. Whose team is the first?
1. Where is the polar bear from? It is from the Arctic.
2. Where is the panda from? It is from China.
3. Where is the tiger from? It is from Russia.
4. Where is the kangaroo from? It is from Australia.
5. Where is the elephant from? It is from Africa or India.
7. Where is the penguin from ? It is from Antarctica.
8. Where is the giraffe from ? It is from Africa.
Now attach the magnet to the map , where this animal lives. (Слайд 13).
Физминутка. It’s time to have a rest. Let’s do physical exercises.(Слайд 14).
Please, stand up!
Hands up, hands down,
Hands on hips, sit down
Stand up, hands to the sides
Bend left, bend right
One, two, three, hop!
One, two, three, stop!
Учащиеся выполняют зарядку.
Now, children, tell me, please. Do you know the rules at the zoo?(Ex.1 p.64) (Cлайд 15)
Write down into your copybooks this exercise.
Must-должен
Mustn’t- не должен
Read and correct. Work in pairs and correct the mistakes. Act out the dialogue.(Слайд 16)
- They live in the sea.
-What do they eat.
-They eat bananas.
2. – Where do the cows live?
- They live in the jungle.
-What do they eat?
- They eat corn.
3.- Where do the seals live?
- They live in the farm.
-What do they eat?
- They eat grass.
4.- Where do the gorillas live?
- They live in the sea.
- What do they eat?
- They eat other animals.
5. -Where do the hens live?
-They live in the jungle.
-What do they eat?
- They eat fish.
6. Where do the crocodiles live?
-They live in the wood.
-What do they eat?
- They eat bananas.
8.When children have a day off at the zoo, they can go to the café. Would you like to go to the café? Let’s read a dialogue between a customer and a waiter.(Слайд 17)
Customer: Good morning!
Waiter: Good morning! What can I get for you today?
Customer: I’d like a cappuccino, please.
Waiter: Anything to eat?
Customer: Yes, can I have a blueberry muffin?
Waiter: That will be £7(pounds).
Customer: Here you are.
Waiter: Thank you.
9.Инструктаж по выполнению домашнего задания.The Red Book of Russia contains endangered animals. They are: the polar bear, the Amur tiger, the grey seal, the blue whale and other. (Слайд 18 )
Your home task is to draw an animal from the Red Book of Russia and tell about it, do the task on the cards. (Слайд 19)
9.Подведение итогов урока. Рефлексия. (Слайд 20 )
My favourite day off is at the…….
I can see a lot of …………
I can go to the………..
Teacher: Today at the lesson you have spoken a lot about animals. Your marks are…
Thank you for a good work. The lesson is over. Good-bye. ( Слайд 21).
giraffe
monkey
dolphin
seal
lizard
whale
hippo
crocodile
1. Where is the polar bear from? It is from the Arctic.
2. Where is the panda from?
It is from China.
3. Where is the tiger from? It is from Russia.
4. Where is the kangaroo from? It is from Australia.
5. Where is the elephant from? It is from Africa or India.
7. Where is the penguin from ? It is from Antarctica.
8. Where is the giraffe from ? It is from Africa.
1. –Where do the leopards live?
- They live in the sea.
-What do they eat.
-They eat bananas.
2. – Where do the cows live?
- They live in the jungle.
-What do they eat?
- They eat corn.
3.- Where do the seals live?
- They live in the farm.
-What do they eat?
- They eat grass.
4.- Where do the gorillas live?
- They live in the sea.
- What do they eat?
- They eat other animals.
5. -Where do the hens live?
-They live in the jungle.
-What do they eat?
- They eat fish.
6. Where do the crocodiles live?
-They live in the wood.
-What do they eat?
- They eat bananas.
Customer: Good morning!
Waiter: Good morning! What can I get for you today?
Customer: I’d like a cappuccino, please.
Waiter: Anything to eat?
Customer: Yes, can I have a blueberry muffin?
Waiter: That will be £7(pounds).
Customer: Here you are.
Waiter: Thank you.
Customer: Good morning!
Waiter: Good morning! What can I get for you today?
Customer: I’d like a cappuccino, please.
Waiter: Anything to eat?
Customer: Yes, can I have a blueberry muffin?
Waiter: That will be £7(pounds).
Customer: Here you are.
Waiter: Thank you.
Customer: Good morning!
Waiter: Good morning! What can I get for you today?
Customer: I’d like a cappuccino, please.
Waiter: Anything to eat?
Customer: Yes, can I have a blueberry muffin?
Waiter: That will be £7(pounds).
Customer: Here you are.
Waiter: Thank you.