План-конспект по английскому языку по теме «Мой рабочий день», 5 класс.
Цель: применить полученные знания и умения на практике с последующим
выходом на монологическое высказывание по теме.
Образовательные задачи:
- учить учащихся пользоваться изученным лексическим и грамматическим
материалом
- обсуждать проблемы по теме в диалогической и монологической речи
Воспитательные задачи:
- прививать чувство любви к своей школе
- воспитывать коммуникативную иноязычную культуру
Развивающие задачи:
- развивать навыки аудирования, письма, чтения и говорения
- учить самостоятельно решать проблемы на основе изученного материала
Формы:
- коллективная
- групповая
- парная
Методы:
- эвристический
- частично-поисковый
Оснащение: доска, проектор, слайды с изображениями, меловые записи, карточки
Ход урока.
1). Организационный момент
T – Good morning, my dear friends! I am glad to see you. Take your seats and let`s begin our lesson.
- How are you today?
- What date is it today?
- What day of the week is it today?
- Is it Wednesday or Friday?
- What season is it now?
- It is winter, isn`t it?
- What is the weather today?
- Do you like winter? Why?
- Who is absent?
Okay, well done. Good for you.
2). Фонетическая зарядка. Мотивация. Объявление темы урока
Today we shall review the sounds [i] and [æ]: dinner, bag, six, Maths, History, black, English, hand
Now let’s recite the poem “The city”. Pay attention to the sounds.
In the morning the city
spreads its wings
making a song in stones that sings.
In the evening the city
goes to bed
hanging lights about its head.
3) Работа по теме
get up at 8(7) o’clock
have breakfast (dinner, lunch)
wash hands and face
go to school
go for a walk
read books
watch TV
help mother about the house
go to bed
Now look at these expressions and answer my questions.
Затем учитель задает различные вопросы по данной теме.
Do you get up at 6 o’clock?
When do you have breakfast?
Do you wash hand and face?
Do you read books? (И т. д.)
4) Проведение ролевой игры и тренировка различных речевых образцов.
Who wants to be an English boy (girl)?
All right. Let’s begin our game.
В класс приехал английский мальчик (девочка). Дети задают ему (ей) вопросы, узнавая о его(её) жизни.
So, imagine that Mike (Kate) is from England, from London. Ask him (her) questions about his (her) working day.
|
When
|
do you
|
go to school?
|
|
have breakfast (lunch)?
|
|
Where
|
go for a walk?
|
|
have?
|
|
What lessons
|
read?
|
|
play?
|
|
What books
|
do your lessons?
|
|
watch TV?
|
|
go to bed?
|
Используя данную таблицу, дети задают различные вопросы.
Pupil 1: When do you go to school?
Pupil 2: When do you have breakfast?
Pupil 3: What lessons do you have every day?
Pupil 4: What books do you read? (И т.д.)
5) Работа в парах. Составление диалогов.
Now read and translate the dialogue. Try to make up a dialogue about your working day, using the expressions - I say. I see. As for me… Really? Вот один из примерных диалогов.
Pupil 1: Hi, Olga!
Pupil 2: Hi, Kate!
Pupil 1: How are you?
Pupil 2: I’m well. Thank you.
Pupil 1: I say Olga. When do you do your homework?
Pupil 2: I usually do my homework in the evening.
Pupil 1: Really? And as for me I read books and watch TV in the evening.
Pupil 2: I see.
6) Составление рассказа на заданную тему с опорой на указанные на доске слова и выражения.
And now I’d like to listen to your stories. (Несколько учеников рассказывают о своем рабочем дне.)
My working day.
I usually get up at 7 o’clock. I wash my hands and face. I usually have breakfast at 7.30. Then I go to school. I have 6 lessons every day. I have Russian, English, Maths, History, Literature, Music, Art and Physical Education. At 2 o’clock I have my dinner. Then I do homework. In the evening I read books, watch TV and help my mother about the house. At 10 o’clock I go to bed.
7) Подведение итогов. Оценки. Домашнее задание.
Thank you for your good work at lesson. Your home task is …Your marks are … The lesson is over. Good-bye.