План-конспект открытого урока
Учебник English 3
Автор: Кузовлев В.П.
Класс: 3б
Учитель: Жаворонкова Е.В.
Урок совершенствования лексико-грамматических навыков говорения
ТЕМА: Is your family big? (Твоя семья большая? )
ПОДТЕМА: What do you usually do? ( Что ты обычно делаешь? Настоящее простое время).
ОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ ЦЕЛЬ: совершенствовать ЛГНГ.
СОПУТСТВУЮЩИЕ ЗАДАЧИ: совершенствование произносительных навыков говорения, развитие навыков аудирования и чтения, совершенствование грамматических навыков «Общий вопрос и краткие ответы в Present Simple», развитие навыков устной речи, мини-диалоги, мини-высказывание по схеме.
РАЗВИВАЮЩАЯ ЦЕЛЬ: способствовать развитию наглядно-действенного мышления; развивать зрительную и слуховую память; развитие коммуникабельных способностей обучающихся по теме, развитие навыков работы в группах.
ВОСПИТАТЕЛЬНАЯ ЦЕЛЬ: воспитывать любознательность и инициативность.
РЕЧЕВОЙ МАТЕРИАЛ: usually, often, sometimes, every day, always.
РЕЧЕВОЙ МАТЕРИАЛ ДЛЯ ПОВТОРЕНИЯ: run, ride a bike, swim, cook, watch TV/DVD/cartoons, play computer games/ football/ tennis/ the piano, roller/skate, jump, dance, sing, go to school, skate, skateboard, вопрос do you ….V?
ОБОРУДОВАНИЕ: учебник, доска, презентация, картинки, раздаточный материал, мяч.
Ход урока:
1.Оргмомент. Приветствие- 1 мин
Hi, children! I am so glad to see you again! Sit down!
2. Фонетическая зарядка- 3 мин
На прошлом уроке мы вспоминали слова-действия, с которыми мы познакомились во 2 классе. Let s play the following game Делай как я! Look at the screen! You see some pictures. Listen and repeat after me! (действия)
Good for you!
3. Речевая подготовка. 5 мин
-And now we are going to play! I have got a ball! (проверка слов с мячом)
-Lets play translators. Who wants to be a translator? OK, you are from Russia. (учитель-ученики; ученик-ученик).
Well done! You are good and talented translators.
4. Сообщение темы и целей урока-2 мин
Today we have an unusual lesson. Сегодня у нас не обычный урок, а «семейный». And first of all I would like to speak about my family and me.
Hi! My name is Elena Wasiljewna. I am 23. I am from Russia and I live in Elets. I often read books. I go to school every day. I sometimes play sports and dance. My mother is Galja. She usually watches TV and cooks every day. My father is Wasilij. He sometimes fishes. My brother is Igor. He always plays computer games and football.
Ребята, как вы думаете о чём мы будем говорить сегодня и зачем?
5.Актуализация знаний - 5 мин
You know that each person does different activities.Вы знаете, что каждый человек выполняет разные действия с разной частотой. Which words can help us to say how often we do something? Look at the blackboard. Lets revise them. Listen and repeat!
Usually
Often
Sometimes
Always
Every day
Children, you see a guest at the screen. Her name is Kate. She is from England. She wants to know about our activities. She asks and you answer. I am Kate. (учитель-ученики)
-what do you usually do?
-what do you often do?
-what do you always do?
-what do you sometimes do?
-what do you do every day?
5.Автоматизация ЛГНГ.
Трансформационное УРУ-4 мин
Children, you see a guest at the screen again. His name is Tom. Tom has painted some pictures for you. What will he tell us?
(сказать предложения по картинкам)
6. Физкультминутка-3 мин
Now we have a rest. Stand up, please!
Clap, clap, clap your hands!
Clap your hands together!
Step, step, step your feet,
Step your feet together!
Touch, touch, touch your cheeks,
Touch your cheeks together!
Shake, shake, shake your hands,
Shake your hands together!
Smile, smile at your friends,
Let us smile together.
7Трансформационное УРУ -7мин
Neznajka wants to know what activities do we do? He has prepared some questions. Answer them, please! I am Neznajka. (учитель-ученики)
Who wants to be Neznaika? (ученик-ученики)
-Do you watch DVD every day?
-Do you often swim in the river?
-Do you usually play computer games?
Отвечают: Yes, I do/ No, I don’t .
-Does your mother cook every day?
-Does your father usually play sports?
-Does your sister always sing songs?
Отвечают: Yes, he/she does. No, he/she doesn’t .
8Трансформационное УРУ-3 мин. Групповая работа
Now we are going to play! Our characters have prepared 3 questions for us! Герои приготовили для нас 3 вопроса, но слова в них перепутаны!Make groups, make up questions and answer them! (разрезанное предложение)
9Репродуктивное УРУ.Мини-диалоги -5 мин
You are in the USA. Your foreign friend wants to get acquainted with you.
(учитель-ученик)
What is your name?
What country are you from?
Where do you live?
What do you do every day?
What do you usually do?
Does your mother cook every day?
10 Репродуктивное УПР мини-высказывания по схеме-5 мин
Our characters wants that you tell us about yourself. You see the beginning of sentences. Finish them please.
Hi!
My name is…..
I am from….
I live in….
I often…
I usually….
I ……every day.
My mother is…
She usually…..(s)
My father is….
He sometimes……(s)
Good bye!
11. Заключительный этап- 2 мин
Подведение итогов.
Что нового узнали на уроке?
Какие задания были наиболее интересны?
Чему вы научились на уроке?
Запись Д.З.
Write down your hometask.
С 33 упр, 3) выучить
Выставление оценок.
Thank you for this lesson! I give you the following marks: …..!
Stand up! Our lesson is over! Good bye!!!!