| Бөлім: 8.2A бөлім: Квадрат теңдеулер | Мектеп: Ө.Қанахин атындағы ЖББ ОМ |
| Сабақтақырыбы: | Квадрат теңдеулер. Толымсыз квадрат теңдеу |
| Күні:04,11.2019 ж | Мұғалімнің аты-жөні: Қонысбаева Г |
| Сынып: 8 | Қатысқандардың саны: | Қатыспағандар саны: |
| Осы сабақтақолжеткізілетін оқу мақсаттары | 8.2.2.1 Квадрат теңдеудің анықтамасын білу; |
| Сабақтың мақсаты | Квадрат теңдеудің түрі мұндағы болатынын және анықтамасын біледі;Квадрат теңдеудің коэффициенттерін анықтай алады және теңдеулерді квадрат теңдеу түріне келтіре алады. |
| Бағалау критерийлері | Кварат теңдеудің жалпы түрін біледі Квадрат теңдеудің коэффициенттерін анықтай алады; |
| Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология Квадрат теңдеу Айнымалының ең үлкен дәрежесі бірінші/екінші/орта/соңғы мүшесі) (дәреже) Бүтін сан, коэффицент, дәреже көрсеткіші, жақшаларды ашу |
| Бастапқы білімдер | Арифметикалық квадрат түбір ұғымын біледі және олардың қасиеттерін өрнектерді ықшамдауда қолдана алады. |
| Құндылықтары дарыту | Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту.бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу,қабылдау |
| Пәнаралық байланыстар | Квадрат түбір және арифметикалық квадрат түбір анықтамаларын білу, қазақ тілі |
| АКТ қолдану | презентация |
| Сабақ түрі | Жаңа ұғымды меңгерту |
| Сабақтың жүру барысы |
| Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағы жоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар |
| Басталуы | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру | |
| Ортасы | Көпмүшенің дәрежесі ұғымын еске түсірейік: 2х – 5-бірінші ,-х2+ 2х - екінші ,х(х 2– 5 х) - үшінші дәрежелі көпмүше -Жалпы сызықтық теңдеудің жалпы түрі қандай түрде болады? y=kx+b, олай болса, біздер сызықтық теңдеулерді шешіп білеміз. Ал, енді екінші дәрежелі (квадраттық) айнымалысы бар (белгісізі бар) х2 + 400 = 0 ; 8х2 -56х = 0 ; х2 + 16х -4 = 0 теңдеулерін қарастырайық. Мұндай теңдеулер квадрат теңдеулер деп аталады. Анықтама.: ах2 + вх + с = 0 түріндегі теңдеуді квадрат теңдеу деп атайды. Мұндағы а , в , с - берілген сандар, х-айнымалы. ах2 + вх + с – квадрат үшмүше деп аталады а- бірінші коэффициент, в –екінші коэффициент, с- бос мүше Квадрат теңдеулерде а ≠ 0 болуы қажет. Себебі, а= 0 болса вх + с = 0 – сызықтық теңдеуге айналар еді. Мысалы: 6х2 + 3х - 1 = 0 а = 6 ; в = 3,с = -1 | Квадрат теңдеу | Коэффициеттері | | | а | в | с | | | 2 | -5 | -3 | | | -4 | 3 | 1 | | | 3 | 0 | 0 | |
| Оқушылар Оқу мақсатына жету үшін жалпы сыныппен тақтада талдап шығарады | Жалпы сыныптық жұмыс №1. Квадрат теңдеулердің коэффициенттерін көрсетіңіздер: а) х2 – 2х – 1 = 0; б) 3х2 + х + 1 = 0; в) -2х2 + 3х = 0; г) х2 – 5 = 0; д) -х2 + 6х – 7 = 0; е) 12х2= 0. №2. Мына теңдеулердің қайсысы квадрат теңдеулер? а) -3,5х2 + 6х + 9 = 0; б) 4х2 - 5х - 2 = 0; в) -х2 + 6х = 0; г) -25х + 1 = 0; д) 9х2 – 7 = 0; е) 8х2= 0. №3. Теңдеулерді квадрат теңдеу түріне келтіріңдер және коэффициенттерін анықтаңдар: а) 3х(х – 2) + (х – 1)(x + 1) = - 2 b) (2x - 1)2 – (3x + 2)(3x – 2) = 0 c) (x – 4)(x + 4) + (2x + 1)2 = 4x d) (5x – 1)2 – (5x + 1)2 = (4x + 1)2 +94x -1)2. | Қосымша 1 |
| Оқушылар жұпта «Карусель» әдісімен тексереді | Жұптық жұмыс І жұп№1. Теңдеуді ах2 + вх + с = 0 түріне келтіріңдер: а | Қосымша 2 |
| | VІ. Үйге тапсырма: № 233. | . |
| Соңы | Рефлексия: Оқушылар шеңбер бойымен өздерінің ойын бір сөйлеммен жеткізеді. Бүгін мен ................ білдім Маған ........ қызықты болды Маған ..................... қиын болды Мен ......... тапсырманы орындадым Мен .................................... түсіндім Енді мен .......................................... | |