СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Кыргыз тили.....

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Кыргыз тили.....»



5- класс 21-октябрь мугалими: Бейшенова Салтанат Уснеовна

Сабактын тиби: Жаңы билимдерди өздөштүрүү

Сабактын темасы: СҮЙЛӨМДҮН БИР ӨҢЧӨЙ МҮЧӨЛӨРҮ

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: Окуу китеби, методикалык к-мо

Сабактын усулу: Аңгеме түшүндүрмөөчүлүк.

Сабактын максаттары

Күтүүлүүчү натыйжалар



Билим берүүлүк



Окуучулардын сүйлөмдүн баш жана айкындооч мүчөлөрү боюнча алган билимдерин бышыктоо менен, сүйлөмдүн бир өңчөй мүчөлөрү жөнүндө түшүнүк берүү.

а) сүйлөмдүн бир өңчөй мүчөлөрү жөнүндө түшүнүк алышат.


Өнүктүрүүчүлүк



Окуучуларга сүйлөмдүн бир өңчөй мүчөлөрүнүн аткарган милдеттерин түшүндүрүү менен, синтаксистик талдоо жүргүзө билүүгө машыктыруу;

б) сүйлөмдүн бир өңчөй мүчөлөрүнүн кандай милдетти аткара тургандыктарын түшүнүшөт жана синтаксистик талдоо жүргүзүшөт.


Тарбиялык


Окуучуларды эне тилин сүйүүгө, адабий тилдин ченемине ылайык туура сүйлөөгө, орфографиянын эрежелери боюнча сабаттуу жазууга, бири-бирин угуп сыйлоого, өз ара түшүнүүгө тарбиялоо;

в) эне тилин сүйүп, адабий тилдин ченемине ылайык туура сүйлөсөшөт. Орфографиянын эрежелери боюнча сабаттуу жазышат бири-бирин угуп сыйлашат.


Негизги компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2)

3.Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү(НК 3)

Предметтик компетенттүүлүктөр:

Тилдик компетенттүүлүк: - сүйлөмдүн бир өңчөй мүчөлөрү боюнча билимге ээ болот;

бир өңчөй мүчөлөрдү катыштырып сүйлөмдөрдү түзө алат. (ПК-1)

Кептик компетенттүүлүк: - эне тилинде так жана туура сүйлөп, бир өңчөй мүчөлөрдү колдонуу менен сүйлөм түзө алат; - сүйлөө ишмердүүлүгүнө ээ болот. (ПК-2)

Маданий компетенттүүлүк: - адабий тилдин ченемдерин сактоо менен сүйлөй алат. (ПК-3)


Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Негиз

Пред

1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3

1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай тартуулоо

2.Шыктандыруу

3. Тизмени тактоо (жоктоо)

1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүүгө катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2. Үй тапшырмасын суроо.

5-10






1.Ээ баяндооч деп эмнеини айтабыз?

2. Сүйлөмдүн айкындооч мүчөлөрү деп эмнени айтабыз? Суроо жооптор алынат жазып келген көнүгүүлөрдү текшерүү.

Суроолорго жооп беришет. Эрежени айтышат. Көнүгүүлөрдү окушуп, талдап беришет. Ар бир сүйлөм мүчөлөрүнө мисал келтирип, сүйлөм түзүшөт.


НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

3.Тема боюнча маалыматтарды берүү

4-5

Жаңы тема боюнча фактыларды аргументтештирип айтат

1.Жаңы маалыматты окуучулар кабыл алышат.

2. Окуучулар өз ойлорун ортого салышат


НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 3

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет

4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

15-20

Сүйлөмдүн бир өңчөй мүчөлөрү.


Бирдей суроого жооп берип, бирдей милдет аткарат. Элибиз достукту, ынтымакты жактырат. Чыдамкай, токтоо, эмгекчил, абам гана баарын жеңет. Сүйлөмдүн баардык мүчөсү ээ, баяндооч, анык.толук.бышыкт. бир өңчөй мүчө б-п келе берет. Кыргыз жергесинде жайлоолор – Сары-Жаз, Ак-Шыйрак, ж-а Ак-Сай .

148-көнүгүүнү оозеки иштетүү. 149-көнүгүүнү көчүрүп жазып, сүйлөмдүн кайсы мүчөсүнүн бир өңчөй формада колдонулгандыгын аныкташат жана анын эмне үчүн бир өңчөй экендигин талкуулашат. Биз Ала-Тоонун койнунда чоңойдук, жетилдик, тарбияландык. Конкурста жомок, дастан, уламыштар көп айтылды. Алар элин, жерин коргоо үчүн төрөлүшкөн. 150-көнүгүүдө берилген схема боюнча сүйлөмдү толуктап түзүшөт жана бир өңчөй мүчөлөрдү аныкташат. Аткарылышы болжол менен төмөндөгүдөй болот. 1. Алияс, Алинур, Жасмина бир мектепте окушат. 2. Биздин класс чоң, жарык, кенен. 3. Ал таймашта ырларды, дастандарды, жомокторду айтты. 4. Жайлоодо кызыл, жашыл, сары гүлдөр өсөт. 151-көнүгүүнү окуучулар өз алдынча иштеп, дарыгер жана окуучунун кыймыл-аракетин билдирген сөздөн таап, сүйлөм түзүшөт.

Кунт коюп угушуп, мисал аркылуу суроолорго жооп беришет. Өз алдынча эреже чыгарууга үйрөнүшөт.





Окуучулар: «Бирдей суроого жооп берип, бирдей милдет аткарган сөздөр сүйлөмдүн бир өңчөй мүчөлөрү деп аталат» деп жооп беришет.




Оозеки көнүгүү иштешет.

149-көнүгүүнү көчүрүп жазышып, бир өнчөй мүчөлөрдү өз алдынча табышат.



Суроолорго жооп беришет.

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б

5. Сабактын жыйынтыкта-рын чыгаруу; натыйжаларын баалоо

5-6

1.Теманы бышыктоо үчү суроолор берилет.

1. Сүйлөмдүн бир өңчөй мүчөлөрү деп эмнени айтабыз? 2. Бир өңчөй мүчөлөргө кандай суроо берилет? 3. Бир өңчөй мүчөлөрдү катыштырып, сүйлөмдөрдү түзгүлө. 4. Сүйлөмдүн кайсы мүчөлөрү бир өңчөй түрүндө колдонулат.


2.Талкуу

3.Баалоо

4.Үй тапшырма берилет

Үй тапшырма: 152-көнүгүү

Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен жазган иштерин жактап беришет.

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.



5-класс

Кыргыз тили


21-октябрь

О.Б.Б. текшерилди : /___________/

(колу )







5- класс 22-октябрь мугалими: Бейшенова Салтанат Уснеовна

Сабактын тиби: Жаңы билимдерди өздөштүрүү

Сабактын темасы: Бир өңчөй мүчөлөрдөгү коюлуучу тыныш белгилер.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: Окуу китеби, методикалык к-мо

Сабактын усулу: Аңгеме түшүндүрмөөчүлүк.

Сабактын максаттары

Күтүүлүүчү натыйжалар



Билим берүүлүк



Окуучулар бир өңчөй мүчөлөр боюнча түшүнүктөрүн бекемдешет.

а) бир өңчөй мүчөлөр боюнча түшүнүктөрүн бекемдеп, мисал келтире алышат.


Өнүктүрүүчүлүк



Бир өңчөй мүчөлөрдүн байланышуу жолдорун жана тыныш белгилерин өздөштүрүшөт.

б) бир өңчөй мүчөлөрдүн байланышуу жолдорун жана тыныш белгилерин өздөштүрөт.

Милал келтире алышат, машыгышат.



Тарбиялык


Ынтымактуулукка, бири-биринин оюн угуп, өз ара сыйлашууга тарбияланышат.

в) ынтымактуулукка, бири-биринин оюн угуп, өз ара сыйлашууга тарбияланышат.


Негизги компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2)

3.Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү(НК 3)

Предметтик компетенттүүлүктөр:

Тилдик компетенттүүлүк: Сүйлөмдүн бир өңчөй мүчөлөрүнүн байланышуу жолдорун билет; - бир өңчөй мүчөлөрдү катыштырып сүйлөмдөр түзө алат жана тыныш белгилерин коё алат.

Кептик компетенттүүлүк: Кептик компетенттүүлүк - суроолорго, тапшырмаларга жооп берүү мезгилинде өзүнүн кебине байкоо жүргүзөт; маданияттуу сүйлөөгө умтулат.

Маданий компетенттүүлүк: Адабий тилдин ченемдерин колдонот. Кеп маданиятына ээ болот.


Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Негиз

Пред

1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3

1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай тартуулоо

2.Шыктандыруу

3. Тизмени тактоо (жоктоо)

1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүүгө катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2. Үй тапшырмасын суроо.

5-10






Өтүлгөн тема боюнча суроолорго жооп беришет. Сүйлөм түзүшөт. Эрежелерди суроо менен билимдерин текшерүү.

Суроолорго жооп беришет. Эрежени айтышат. Көнүгүүлөрдү окушушат.


НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Дагы кимиңер кандай ой айтасынар?

3.Тема боюнча маалыматтарды берүү

4-5

Жаңы тема боюнча фактыларды аргументтештирип айтат

1.Жаңы маалыматты окуучулар кабыл алышат.


НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 3

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет

4.Интерактив-дүү көнүгүүлөр сабактын борбордук бөлүгү

15-20

Мисалы: 1. Карыянын үнү кырааттуу, ыргактуу, муңайым чыкты. (Мында интонация менен байланышты, арасына үтүр коюлду. Окулганда үтүр коюлган жерде тыным болот. 2. Сыдырым жел жумшак жана назик болуп турду. Элди эмгек менен эрдик көп нерсеге шыктандырат. (Мында бир өңчөй мүчөлөр жана, менен байламталары аркылуу байланышты, ошондуктан үтүр коюлбайт. Демек, бир өңчөй мүчөлүү сүйлөмдөрдүн араларына жазууда үтүр коюлса, окуган учурда ошол жерде эмне болот экен? - Ошол жерде пауза (тыным) менен окуйбуз. - Анда азыр көнүгүүлөр иштеп көрөлү. 153-көнүгүүнү окуп, бир өңчөй мүчөлөрдүн кандайча байланышканын, ошол эле учурда кандай окуларын түшүндүрүшөт.154-көнүгүүдө берилген сүйлөмдөрдү окуп, бир өңчөй мүчөлөрдүн аткарган кызматтарын аныкташат.155-көнүгүүдө берилген схема боюнча сүйлөмдөр түзүшөт жана эмне үчүн бир өңчөй мүчө экенин айтып, байланышуу жолдорун, тыныш белгилеринин коюлушун талкуулашат. Сабактын кийинки бөлүгүндө 156-көнүгүүнү көчүрүп жазып, бир өңчөй мүчөлөр өз ара кандай жол менен байланышкандыгын, оозеки кепте кандай айтыларын жана тыныш белгилердин коюлушун талкуулашат. Окуучулардын билимин баалоо талаптардын негизинде жүргүзүлөт: - сүйлөмдүн бир өңчөй мүчөлөрүн ажырата алышы жана тыныш белгилеринин коюлушун өздөштүрүшү; - бир өңчөй мүчөлөргө кандай суроо берилерин билиши; - бир өңчөй мүчөлөрдү катыштырып, сүйлөмдөрдү түзүшү;

Бир өңчөй мүчөлөрдүн байланышуу жолдору жана тыныш белгилери

Интонация Байламталар аркылуу

1. Интонация менен байланышканда алардын араларына үтүр белгиси коюлат. 2. Окулганда, ошол белги коюлган жерде пауза (тыным) болот.

1. жана, менен байламталары аркылуу байланышса, үтүр белгиси коюлбайт. 2. да, дагы байламталары аркылуу байланышса,үтүр белгиси байламтадан кийин коюлат.

- сүйлөмдүн баш жана айкындооч мүчөлөрүнүн бир өңчөй формада келишин билиши;


НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б

5. Сабактын жыйынтыкта-рын чыгаруу; натыйжаларын баалоо

5-6

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет.

2.Талкуу

3.Баалоо

4.Үй тапшырма берилет.

Үй тапшырма: 157-көнүгүү


НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.



5-класс

Кыргыз тили


22-октябрь

О.Б.Б. текшерилди : /___________/

(колу )