СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ақпаратты сығу мұрағаттау программалары 6 сынып

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

урок ксп по информатике для 6 класса по теме программы архивации и сжатие информации

 

Просмотр содержимого документа
«Ақпаратты сығу мұрағаттау программалары 6 сынып»

Сынып: 6

Мерзімі

Сабақтың тақырыбы: § 5. Ақпаратты сығу. Мұрағаттау программалары.

Сабақтың мақсаты: Мұрағаттау программаларын қолдануды үйрену.

Табыс критерийлері: Өзі шешілетін, мұрағаттау файл туралы түсінеді. Мұрағат жасауды біледі. Информатикалық терминді пайдаланады.

Қолданылатын модульдер: оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, оқыту мен оқуда АКТ пайдалану, оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу. Көшбасшылық.

Әдіс-тәсілдер: "Ақылды доп", "Елші" әдісі.

Жоспар мазмұны

Мұғалім іс - әрекеті

Оқушылардың іс- әрекеті

ресурстар

1

І. Кіріспе

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу. 1мин

Оқушыларды психологиялық дайындау.

1. Сыныпқа ену, оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, сәлемдесу, түгелдеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. "Ыстық алақан" тренинг арқылы (алақан арқылы оқушылар бір-біріне деген жылы лебіздерін білдіру) ұйымдастыру.

1. Орындарынан тұрып сәлемдеседі . Сабаққа келмеген оқушыны кезекші айтады.

2. Ортада шеңбер құрып бір-бірінің алақанын ұстап жылы лебіздерін білдіреді.




2

Оқушыларды шағын топтарға бөлу.

3 минут.

Шеңбер құрып, оқушыларды 2 топқа бөлу.

«Негізгі құрылғы», «Қосымша құрылғы»

Оқушылар кезекпен атап 2 топқа бөлінеді.

Құрылғыларды атап өтеді.


3

Негізгі бөлім

(жаңа сабақ)

Білу - 4 минут

1. Үй тапсырмасын, өткен тақырыптарды қайталау үшін "Ақылды доп" әдісін пайдалану.

1.Ақпараттық үдеріс, түрлері?

2.Ақпарат қасиеттерін ата?

3. Вирус дегеніміз не?

4. Антивирус дегеніміз не?

Әр топ бір- біріне өткен тақырып бойынша сұрақтар қойып, жауап береді.




Кітап, дәптер


Түсіну - 8 мин


Жаңа тақырыпты игеруге көмектесу.

Жаңа тақырыпты меңгерту мақсатында 1,2- топқа

«Елші» әдісін қолдану.

1. Тақырыпты оқушылар өздері меңгеруіне мүмкіншілік беру.

2. Оқушыладың айтқандарын тыңдай отырып толықтыра түсінік беру.

Берілген тақырыпты өздері оқып, түсініктерін топта талдайды, келесі топқа барып сыни тұрғадан ойлау арқылы оқушыларға толық түсіндіреді.




А4 парағы

маркер, қалам,бор.

Қолдану – 13 мин

Жас ерекшеліктеріне сай компьютерде деңгейлік тәжірибелік жұмысты орындату.

Компьютерде тәжрибелік жұмыс орындау. 31 бет.

Компьютер

4

Сергіту сәті

2 минут

Оқушылармен бірге сергіту сәтін ұйымдастыру.

Түстерді дұрыс ата.

Сергіту сәтінде әр топтан 1 оқушы шығып түстерді жылдам, шатаспай атап беру керек.

Плакат.

5

Талдау – 6 мин


Сыни ойлауын дамыту. "Конверттегі пернелер"

"Жұптық жұмыс". Пернелерді тауып, қызметін дұрыс атап беру.

Конверт. Пернетақта.

6

Сабақты бекіту Жинақтау- 4 мин


Жаңа сабақты бекіту үшін оқушыларға сұрақ қою және олардың жауаптарына қарай әрекет ету.

1.Мұрағаттық файлға қандай ақпарат кіреді?

2. SFX мұрағаттар қандай жағдайда құрылады?

3. Түрлі ақпаратты қаншалықты сығу керек?

Анықтама тұжырымдайды, түйінді сөздерді, ережелерді нақтылайды.


Оқулық, дәптер, бор.

7

1 минут



Бағалау. 2 минут


1. БББ кестесін тарату

Білемін

Білдім

Білгім келеді




2. Қорытынды баға шығару.

Оқушылар кестені толтырады.


Топ бағалаушылары топ мүшелерін бағалайды.


Бағалау парақшасы.

8

Үйге тапсырма

1 минут

§5. Мұрағаттау программасы..

Бақылау сұрақтарына жауап беру.

Үй тапсырмасын күнделігіне жазып алады. 27-32 бет оқу.

Пернелердің қызметін жатқа айту.

Оқулық, дәптер, қалам,бор.

9

Рефлексия

1 минут

Оқушыларға стикерлер таратады, тақтадағы смайликтің суреті бар плакатқа бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазып ілуге нұсқау береді.

Оқушылар стикерлерге бүгінгі өткен сабақ бойынша

- Ненің ұнағанын

- Ненің ұнамағанын

- Не білгісі келеді? деген сауалдар төңірегінде ішкі сезімдерін жазады.

"Кері байланыс" плакаты, түрлі-түсті стикерлер.



Не сәтті өтті?







Не сәтсіз өтті?







Тексерілді: .

ДОІЖО: __________