Тақырыбы: Сөйлем мүшелері
Мұғалімі: Оразова Гүлбаршын Толыбаевна
Сыныбы: 2«а»
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға сөйлем мүшелері туралы топтастырылған ұғым қалыптастыруға мүмкіндік туғызу. Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеу арқылы теориялық ойлауын жетілдіру, ауызша сөйлеу тілін,сөздік қорын , есте сақтауын дамыту.Ойындар арқылы сабаққа қызығушылығын арттыру.Әдемі, қатесіз жазуға баулу,адамгершілікке тәрбиелеу.
Негізгі ұғым: сөйлем мүшелері жайлы түсінік беру
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, талдау,түсіндіру, жаттығулар жазу, жинақтау.
Сабақтың көрнекіліктері: слайд тақта, қобдиша,таратпа қағаздар,талдау үлгісі
Техникалық құралдар: интерактивті тақта
Пәнаралық байланыс:математика, ана тілі
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық дайындық
Қазақ тілім, өз тілім , ана тілім
Абай,Мұхтар сөйлеген дана тілім
Қастерлейді ұл-қызың мәңгі сені
Болашағым, бақытым ана тілім.
2. Үй тапсырмасын тексеру:
17-жаттығу Сөйлем мүшелеріне сұрақ қою
Жан-жақты білімдерін тексеру
2 Х 8, 3 х 5, 4 х 8, 3 х 9. 28:4
1. Сөйлем дегеніміз не?
2. Сөйлем неден құралады?
3.Сөйлемдердің соңына қандай тыныс белгілер қойылады?
4. Сөйлемнің қандай түрлерін білесіңдер?
5.Сөйлем мүшелері дегеніміз не? Қандай түрлерін білесіңдер?
3. Жаңа сабақ Сөйлем мүшелері
Қазір мына сандықшаның ішіндегі тапсырмаларды орындаймыз.
4. Оқулықпен жұмыс
5. Дәптермен жұмыс
18-жаттығу.Жұмбақты оқып,шешуін табу.алғашқы сөйлемде неше сөйлем мүшесі бар екенін анықтау,сұрақ қою.
Мұзда жылдам сырғанайды,
Тебе білген құламайды (коньки)
«Мұзда» сөзіне фонологиялық талдау жасату
Мұзда-жуан буынды сөз.себебі бұл сөздегі дауысты дыбыстар жуан болып тұр.
2.мұз-да 2 буынға бөлінеді. Себебі бұл сөзде екі дауысты дыбыс бар.
3.1-жағдайда тасымалданады, мұз-да
4.мұзда сөзінде екпін і дыбысына түседі.Сөзге қосымша жалғанған сайын екпін ығыса береді.
19-жаттығу.Берілген сөздерден мақал құрастырып жазу,сұрағын жазу
1.Тігінші инесі асырайды. Тігінші сөзіне фонологиялық талдау.Мағынасын ашу.
2.Ұстаздан шәкірт озар. Ұстаздан сөзіне фонологиялық талдау.Мағынасын ашу.
3.Жақсы сөзге жан семірер. Сөзге сөзіне талдау.Мағынасын ашу.
6. Сергіту сәті
«Айгөлек» әніне қимылдар жасау.
«Кім тапқыр» ойыны
1.барды, Айжан, дүкенге.
Кім ? қайда? не істеді?
2.гүлге, балалар,құйды су.
кімдер? неге? не? не істеді?
Қорытындылау: Балалар, бүгін біз не үйрендік? Сөйлем мүшелері дегеніміз не? Неше сөйлем мүшесі бар екенін қалай білеміз?
7. Бағалау . Жапырақтар тарату.
8. Үйге тапсырма: 20-жаттығу 77- бет
Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ.Cөйлем мүшелері.»
Тақырыбы: Сөйлем мүшелері
Мұғалімі: Оразова Гүлбаршын Толыбаевна
Сыныбы: 2«а»
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға сөйлем мүшелері туралы топтастырылған ұғым қалыптастыруға мүмкіндік туғызу. Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеу арқылы теориялық ойлауын жетілдіру, ауызша сөйлеу тілін,сөздік қорын , есте сақтауын дамыту.Ойындар арқылы сабаққа қызығушылығын арттыру.Әдемі, қатесіз жазуға баулу,адамгершілікке тәрбиелеу.
Негізгі ұғым: сөйлем мүшелері жайлы түсінік беру
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, талдау,түсіндіру, жаттығулар жазу, жинақтау.
Сабақтың көрнекіліктері: слайд тақта, қобдиша,таратпа қағаздар,талдау үлгісі
Техникалық құралдар: интерактивті тақта
Пәнаралық байланыс:математика, ана тілі
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық дайындық
Қазақ тілім, өз тілім , ана тілім
Абай,Мұхтар сөйлеген дана тілім
Қастерлейді ұл-қызың мәңгі сені
Болашағым, бақытым ана тілім.
2. Үй тапсырмасын тексеру:
17-жаттығу Сөйлем мүшелеріне сұрақ қою
Жан-жақты білімдерін тексеру
2 Х 8, 3 х 5, 4 х 8, 3 х 9. 28:4
1. Сөйлем дегеніміз не?
2. Сөйлем неден құралады?
3.Сөйлемдердің соңына қандай тыныс белгілер қойылады?
4. Сөйлемнің қандай түрлерін білесіңдер?
5.Сөйлем мүшелері дегеніміз не? Қандай түрлерін білесіңдер?
3. Жаңа сабақ Сөйлем мүшелері
Қазір мына сандықшаның ішіндегі тапсырмаларды орындаймыз.
4. Оқулықпен жұмыс
5. Дәптермен жұмыс
18-жаттығу.Жұмбақты оқып,шешуін табу.алғашқы сөйлемде неше сөйлем мүшесі бар екенін анықтау,сұрақ қою.
Мұзда жылдам сырғанайды,
Тебе білген құламайды (коньки)
«Мұзда» сөзіне фонологиялық талдау жасату
Мұзда-жуан буынды сөз.себебі бұл сөздегі дауысты дыбыстар жуан болып тұр.
2.мұз-да 2 буынға бөлінеді. Себебі бұл сөзде екі дауысты дыбыс бар.
3.1-жағдайда тасымалданады, мұз-да
4.мұзда сөзінде екпін і дыбысына түседі.Сөзге қосымша жалғанған сайын екпін ығыса береді.
19-жаттығу.Берілген сөздерден мақал құрастырып жазу,сұрағын жазу
1.Тігінші инесі асырайды. Тігінші сөзіне фонологиялық талдау.Мағынасын ашу.
2.Ұстаздан шәкірт озар. Ұстаздан сөзіне фонологиялық талдау.Мағынасын ашу.
3.Жақсы сөзге жан семірер. Сөзге сөзіне талдау.Мағынасын ашу.
6. Сергіту сәті
«Айгөлек» әніне қимылдар жасау.
«Кім тапқыр» ойыны
1.барды, Айжан, дүкенге.
Кім ? қайда? не істеді?
2.гүлге, балалар,құйды су.
кімдер? неге? не? не істеді?
Қорытындылау: Балалар, бүгін біз не үйрендік? Сөйлем мүшелері дегеніміз не? Неше сөйлем мүшесі бар екенін қалай білеміз?
7. Бағалау . Жапырақтар тарату.
8. Үйге тапсырма: 20-жаттығу 77- бет