СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

І настрой у прыроды?

Категория: ИЗО

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мастацтва (Айчынная і сусветная мастацкая культура).Для беларускамоўнай школы.Праграма Міністэрства адукацыі РБ.

Просмотр содержимого документа
«І настрой у прыроды?»

Урок: М(АСМК)

Дата:

Kлас:5

Tэма: Якi настрой у прыроды ?

Сувязь з папярэднімі ведамі: Свет прыроды ў мастацтве: глядзiм i слухаем

Мэта ўрока: фарміраванне ў вучняў агульнага ўяўлення пра ўвасабленне настроя прыроды ў творах мастацтва

Задачы:

- актуалізаваць уяўленні навучэнцаў пра розныя настроі і станы свету прыроды;
- паказаць магчымасці мастацтва ў стварэнні вобразаў прыроды ў розным стане;
- фарміраваць уменне суадносіць сродкі мастацкай выразнасці і настроя прыроды, увасабленае ў творах розных відаў мастацтва;
- выхоўваць паважлівае стаўленне да асобы чалавека сродкамі мастацтва;
- развіваць мастацка-вобразнае мысленне;

-выхоўваць паважлівыя адносіны да прыроды;

Ход урока (метады і заданні):

1. Арганізацыйны момант

2.Актуалізацыя ведаў: Вівальдзі “Поры года”. Слуханне музыкі. Твор “Восень”

План тэмы

Дзейнасць настаўніка

Дзейнасць вучняў

Успрыманне і абмеркаванне мастацкіх твораў на тэму прыроды.

Арганізацыя чытання тэкста

Каменціраваннае чытанне.

Работа з раздзелам “Пытанні і заданні”

Арганізацыя работы з кнігай

Адказы на пытанні. Параўнанне вобразу мора ў мастацкіх творах І. К. Айвазоўскага і М. А. Рымскага-Корсакава.

Гутарка на тэму « Настрой і інтанацыі прыроды (дождж, гром, сонца, вецер) у розных відах мастацтва”.

Арганізацыя гутаркі

Выкананне пейзажу «Настрой прыроды» (акварэль).



Спосаб праверкі дасягнення мэтаў урока вучнямі:Адказ на ключавое пытанне

Матэрыялы і дыдактычныя дапаможнікі:

1.Дапаможнік для 5 кл. 2016 года выдання.

2.Прэзентацыя “ Якi настрой у прыроды?”.

3. Мастацкія творы.

Жывапіс: К. Манэ. «Гарлачыкі»; І. К. Айвазоўскі. «Марскі бераг. Развітанне», «Чорнае мора»; І. І. Левін. «Грыбны дождж»; У.П. Масленікаў. «Мая Беларусь».

Музыка: М. П. Мусаргскі. Опера «Хаваншчына» (Уступ. «Досвітак на Маскве-рацэ»); М. А. Рымскі-Корсакаў. Сімфанічная сюіта «Шэхеразада» (ч. 1); С. В. Рахманінаў. Прэлюдыя № 12 соль-дыез мінор.

Літаратура: Р. Л. Стывенсан. «Дождь»; Максiм Танк. «Ірынка».

Экраннае мастацтва: А. К. Пятроў. Анімацыйны фільм «Стары i мора» (вобраз мора).