СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Конспект урока по теме: «Развитие навыков чтения с полным пониманием содержания прочитанного текста»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Конспект урока по теме "Развитие навыков чтения с полным пониманием содержания прочитанного текста". Тема урока посвящена экологическим проблемам.

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока по теме: «Развитие навыков чтения с полным пониманием содержания прочитанного текста»»

Конспект урока по теме: «Развитие навыков чтения с полным пониманием содержания прочитанного текста»

Класс:11

УМК: “Enjoy English” , М.З.Биболетова, Н.Н.Трубанева, изд-во Титул.

Тема: «Feeling safe», стр. 37-38

Цели:

  • развитие навыков чтения с полным понимания прочитанного

  • совершенствование лексических навыков и навыков говорения

Задачи:

  • научить оценивать полученную информацию

  • научить учащихся находить в тексте нужную информацию

  • формировать бережное отношение к окружающей среде

Форма работы: работа в парах, групповая работа, индивидуальная работа.

Методы: наглядные, демонстрация, упражнения, поисковые.

Оборудование: компьютер, проектор, словари, задания на доске.

Ход урока:

  1. Организационный вопрос. Создание атмосферы иноязычного общения.

Good morning! I’m glad to see you, my dear friends.

How are you? How did you spend your weekend?

Are you ready to start our lesson?

  1. Речевая разминка. Актуализация и обобщение имеющихся у обучающихся знаний по теме.

    1. Now answer my questions, please.

  • Is the protection of our environment important?

  • Radiation is a very big problem, isn’t it?

  • What kinds of waste are very dangerous?

  • What can you say about fish and forest trees?



    1. Look at the screen (На экране фотография с экологическими проблемами) and answer the questions

  • What does this picture say?

  • What is the theme of our lesson?

  1. Дотекстовый этап.

    1. Look at the blackboard. Here some products and pictures. Read them.

  • lettuce

  • ready meal

  • wipes

  • air freshener

  • plastic lawnmower blades

    1. Now match the product and the picture.

    2. Before read the texts, let’s learn some new words and translate them, using dictionaries.

compatible

disposable

exceedingly

recycled

refill

tray

use –by date

    1. So you are going to read the text called «Small crimes against the planet»

  1. Текстовый этап. (First reading)



    1. Read and fill the table.

I knew this fact before

New information

Thought differently

Have question(s)







    1. Now look through the texts again and do next task. Work in pairs. (Second reading)

Find and write down the words which mean:

Things can be called this when they can exist


Designed to be thrown away after you have used it once


Extremely


Made of waste materials


A flat piece of plastic, metal or wood with raised edges, used for carrying things


To put an amount of something into a container but not for the first time


A date printed on something you buy that shows that it may be less safe to eat or less effective after this date




    1. Please fill in the gaps in the texts.









  1. Послетекстовый этап.

You are going to work in groups. Let’s divide into three groups.

Discuss the questions.

  • Which of the products above do you find the last green? Why?

  • Do you use any of these products?

  • Do you ever refuse to use something out of concern for the environment?

  1. Рефлексия. Подведение итогов.

  2. Оценка работы класса.

  3. Домашнее задание.

Write about the ecological situation in our region.