Мастер-класс для педагогов «По дорогам финансовой грамотности»
Цель: Вовлечение педагогов в понимание важности финансово-экономического образования дошкольников.
Форма проведения: викторина.
Ход мероприятия
Вступительное слово педагога.
- Добрый день, дорогие педагоги. Мы очень рады встрече с вами и надеемся, что эта встреча будет для вас интересной, увлекательной и пройдет с пользой для вас. А назовем мы наше мероприятие «Азбука финансов».
- Финансовая грамотность-это особое качество человека, которое формируется с самого малого возраста и показывает умение самостоятельно зарабатывать деньги и грамотно ими управлять. И начнем мы с азов. Наша с вами совместная задача- воспитание бережного отношения к игрушкам, вещам, предметам окружающего мира, природе, прививать у детей привычку к труду. Но сегодня наша встреча-это не лекция.
- Сегодня у нас необычная встреча. В финансовую игру мы поиграем. Кто во что горазд, узнаем. За каждый правильный ответ вы получите купюру номиналом 200 руб! Почет и хвала тому будет, кто больше рубликов добудет.
«Финанс белеме юллары буйлап» педагоглар өчен мастер-класс
Максат: Педагогларны мәктәпкәчә яшьтәге балаларга финанс-икътисадый белем бирүнең мөһимлеген аңлауда җәлеп итү.
Үткәрү рәвеше: викторина.
Чара барышы
Укытучының кереш сүзе.
- Хәерле көн, кадерле педагоглар. Без сезнең белән очрашуга бик шат һәм бу очрашу сезнең өчен кызыклы, мавыктыргыч булыр һәм сезнең өчен файда белән узар дип өметләнәбез. Ә безнең чараны "Финанслар әлифбасы" дип атыйк.
- Финанс грамоталылыгы - кече яшьтән үк формалаша һәм мөстәкыйль рәвештә акча эшләү һәм алар белән дөрес идарә итү осталыгын күрсәтә торган кешенең аерым сыйфаты. Һәм без азлардан башлыйбыз. Безнең уртак бурычыбыз - уенчыкларга, әйберләргә, әйләнә-тирә дөнья предметларына, табигатькә сакчыл мөнәсәбәт тәрбияләү, балаларда хезмәткә гадәт тәрбияләү. Әмма бүген безнең очрашу - лекция түгел.
- Бүген безнең гадәти булмаган очрашу. Финанс уенында без уйныйбыз. Кем нәрсә икәнен белербез. Һәр дөрес җавап өчен сез 200 сум номиналлы купюра алачаксыз!
Уенга әзерләнү өчен, разминка үткәрербез. Һәр дөрес җавап өчен сез 200 сум номиналлы купюра алачаксыз.
Болай да разминка белән башлыйбыз. "Кем һөнәре буенча?"
Экранда мультфильмнар геройлары, сезнең бурыч аларның һөнәр буенча кем икәнлекләрен белү.
Печкин-почтальон.
Айболит-доктор
Винтик и Шпунтик-механики
Старик-балыкчы
Театр хуҗасы Карабас-Барабас
Стёпа-милиционер
Папа Свин-кондитер
Фрекен Бокке йорт укытучысы, няня
Өч поросенка төзүче
юшкаМокус-фокусник, артист
СкруджМакдакэшкуар, күппрофильле холдинг хуҗасы
Белка һәм Стрелка-космонавтлар
Укытучы: болай да безнең викторинаны башлыйбыз! Беренче бирем. "Әгәр бай булырга теләсәң, финанс белемле булырга кирәк".
Сорау. Акчаның исемнәре нинди дәүләтләргә керүен билгеләгез (экранда купюраларның исеме). Һәрбер дөрес җавап өчен - 200 сум.
Усал (Польша)
Рупия (Һиндстан)
Донг (Вьетнам)
Шекель (Израиль)
Юань (Кытай)
Доллар (АКШ)
Тугрик (Монголия)
Фунт (Англия)
Иена (Япония)
.
2 нче "Кем тизрәк?"
Элек кешеләрдә копилка да, акча да юк иде, капчык, оек, оекбашлар да бар иде. Бездә монеткалы искиткеч мичкәләр. Сезнең бурыч, мөмкин кадәр тизрәк эчтәлекне санап чыгу. Беренчесен санаган кеше мичкәне өскә күтәрә, шул җиңә дә (200 сум купюра ала).
3 нче бирем. Планлаштыру.
Алдыгызда кәгазь, карандаш һәм кайчы. 1. Алма яфрагының беренче ягында, ә икенче ягында груша ясагыз. 2.Ә хәзер алманы да, грушаны да кисеп алыгыз.
Нәтиҗә: әгәр дә без баштан ук ике рәсемне кисеп алырга теләсәк, урынны алдан ук кәгазьдә планлаштырырга кирәк. Акча белән дә шулай - аларны алдан планлаштырырга кирәк.
Кем булдырды - 200р.
4 нче бирем. " Рекламасыз сату юк".
- Барлык балалар да нәрсә ярата? (конфетлар)
Бүген мин Сезгә реклама агентлары булырга тәкъдим итәм. Сезнең алдыгызда фон өчен карандаш һәм кәгазь битләре.
Бирем: исем астындагы конфет өчен рәсемне - фантикка уйлап табарга
«Кис-кис» һәм үз товарыңны рекламаларга.
Һәр педагог иҗат зирәклеген күрсәтте, үз товарын оста итеп рекламалаштырды. (һәр педагог 200 сум купюра ала.)
Укытучы: Ә хәзер сезнең алдыгызда гади бурыч түгел. Үзегезнең эшләп тапкан акчагызны ничек бүлерсез.
Нәтиҗә: акча - тормышның мәгънәсе түгел, ә кулланырга өйрәнергә кирәк булган инструмент.