СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Открытый урок в 4м классе по теме "Дом милый дом"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Открытый урок в 4 классе по теме "Дом милый дом". По УМК Биболетовой.

Просмотр содержимого документа
«Открытый урок в 4м классе по теме "Дом милый дом"»

Открытый урок английского языка в 4«А» классе

Тема: Home Sweet Home

Цель урока: Создать проект по теме «Мой дом»

Задачи:

Практические:

Повторить лексику по теме «Мой дом», вывести её в активное пользование.

Развивать умения и навыки устной монологической речи на основе изученного материала (учить рассказывать о своем доме (комнате), опираясь на рисунки).

Систематизировать навыки употребления грамматической структуры there is/ there are при составлении предложений.

Формировать у учащихся навыки работы в группах.

Воспитательные:

Формировать мотивацию и устойчивый интерес к изучению иностранного языка

Развивающие:

Развивать мышление, память и внимание учащихся.

Дидактическое оснащение урока: мультимедиа проектор, презентация POWER POINT по теме «Home Sweet Home», раздаточный материал: грамматические задания по теме, наборы картинок по теме «Моя комната», аудиокурс к уроку.



Ход урока

Приветствие. Организационный момент.
T.: Good morning. Sit down, please. Let’s start our lesson.
Warm up: answer my questions:
Do you live in the flat?
Is there a living room in your flat?
Are there 2 bathrooms in your flat?
Is there a pantry in your flat? (2 мин)

Фонетическая зарядка Let’s practice some sounds, we are going to use at our lesson.
[ æ ] [ i:] [] [ ð ]
Who can match the words with the sounds?
pantry on there between
flat of this (2 мин)

let’s practice the sounds in our rhyme ‘There is’ (слайд) (3 мин)
Say after me line by line.



Look at the words, at the rhyme. What topic are they from?
Yes
, you are right. Our topic today isHome Sweet Home’ Целью нашего урока будет проект «Комната мечты» и его представление. Для начала мы к нему немного подготовимся. Let’s come over to the main part of our lesson. (2 мин)







Основная часть

Let’s read the sentences and finish them correctly. Let’s start. (слайд).
- There is no in my room.
- Is there a in the kitchen?
- There are 5 in the living room.
- There are no in the bathroom.
- Are there 10 on the shelf. (2 мин)

Complete the sentences. Use ‘is’ or ‘are’. (слайд).
- There ____ a picture on the wall.
- _____ there 2 kitchen in your house?
- In my room there ____ 2 beds and a piano.
- On the desk there ____ no lamp.
- ____ there a wardrobe in the bedroom? (2 мин)

  1. Look at sheets of paper, put the words in the correct order and write down the sentences. You have 4 min.

- а, carpet, There, on, is, blue, floor, the.
- to, desk, next, There, window, is, a, big, the.
- are, There, shelf, 10, on, books, the.
- no, on, the, There, pictures, are, wall. (5 мин)

  1. I’d like to know if you understand English text about homes? Listen and guess.
    The room 2.
    Why do you think so?
    There are a lot of books on the shelf. There is a fireplace in the room.
    You’re absolutely right! (3 мин)

  2. Let’s revise our song and have a short rest. (видео)
    This is my house. (2 мин) This is a door.
    The windows are clean,
    And so is the floor.

  3. Now we have revised grammar, words on the topic ‘Home Sweet Home’, there is/ there are and we are ready to do our project ‘The Dream Room’, Let’s work in groups. I’ll give you a poster and pictures to choose for your dream room. And you should present and describe it. (групповая работа: защита проектов комнат, приготовленных детьми во время урока). Choose objects you like, stick them, write captions under the pictures and make a story about your dream room. Mind! You should use colours, prepositions, there is/ there are and say what you like to do in your dream room.

These phrases will help you to present your project:
I’d like to present our project “Our Dream Room”.
….
Have a look at our poster ( pictures, photos)
Thank you for your attention!

Who is ready, up your hands, please.

Кто готов, поднимает руки и представляет свою комнату.
Проекты рассматривается во время данного урока.
(5 мин - на подготовку, 8 мин - на презентации). (13 мин)

Well done, your rooms are so nice! Do you like them? Why?
So, The first group’s mark is…..
The second group’s mark is….
The third group’s mark is…...
(1 мин)

Заключительный этап.

Ok, you are so clever and good pupils. I like how you worked! And I’d like to know “Do you like this lesson?” So, I have a carpet. Oh it’s white. I don’t like it. Help me! Let’s make it colorful and bright. Add colors you like with flowers and leaves. Choose a color you like according to your mood. Please go to the black board. Покажите ваше настроение и эмоции при помощи цвета.
The carpet is so bright!, I see your moods are beautiful and high.
Now I would like to say ‘Thank you very much for this lesson. You worked very hard. (5 мин)

Please open your diaries and write your home task: to revise words p….. and to prepare to ‘Check yourself’ (1 мин)
Now lesson is over. Good buy!
You may give your diaries to me and I’ll put your marks!