СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Рельефтин жалпы мүнөздөмөсү

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Рельефтин жалпы мүнөздөмөсү»


Предметтин аты: География

Өтүлгөн мөөнөтү

Классы

БЕКИТЕМИН

ОББ:

Планды түзгөн:


8 -класс



Сабактын темасы: Рельефтин жалпы мүнөздөрү

Сабактын максаттары:


Көрсөткүчтөрү:

Билим берүүчү:

Рельефтин жалпы мүнөздөрү жөнүндө түшүнүшөт жана тексттин мазмунун сүйлөп бере алышат.




Эгерде окуучу:

Рельефтин жалпы мүнөздөрү жөнүндө түшүнүшөт жана тексттин мазмунун сүйлөп бере алышса;

Өнүктүрүүчү :

Кыргызстандагы тоолорду жана өрөөндөрдү картадан аныктап контур картага жайгаштыруу менен ой жүгүртүүсүн өнүктүрүшөт.



Кыргызстандагы тоолорду жана өрөөндөрдү картадан аныктап контур картага жайгаштыруу менен ой жүгүртүүсүн өнүктүрүшсө;

Тарбия берүүчү:

Жаратылышты коргоого, ыймандуулукка, адептүү болууга тарбияланышат.



Жаратылышты коргоого, ыймандуулукка, адептүү болууга тарбияланышса;

Күтүлүүчү натыйжа:

- Рельефтин жалпы мүнөздөрү жөнүндө түшүнүшөт жана тексттин мазмунун сүйлөп бере алышты.

- Кыргызстандагы тоолорду жана өрөөндөрдү картадан аныктап контур картаг ажайгаштыруу менен ой жүгүртүүсүн өнүктүрүштү.

- Жаратылышты коргоого, ыймандуулукка, адептүү болууга тарбияланышты.

Сакактын тиби: Жаңы теманы түшүндүрүү.

Колдонулуучу методдор:

Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.

Колдонулуучу баалоо методдору:

Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.

Сабактын жабдылышы:

Кыргызстандын физикалык картасы,таркатмалар, упайлар,копировка,атлас,контур карта,тест

Негизги компетенттүүлүк


Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык ( НК1 )

Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 )

Социалдык көнүмдөр ( НК 2)

Сабакта берилген тапшырмалар а менен иштей алуу ( ПК 2 )

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 )

Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу ( ПК 3 )

Сабактын этаптары

Мугалимдин ишмердиги




Окуучулардын ишмердиги

Компетенттүүлүктөр


НК

ПК

1.

Уюштуруу

(3 мин)





ин)

Саламдашуу, Жагымдуу маанай түзүү жана түстүү тегерекчелердин негизинде топторго “Изилдөөчүлөр“,”Окумуштуулар”,”Саякатчылар“ деп үч топко бөлүнүшөт.


Окуучулар бири-бирине жылмаюу тартуулашат жана топторго бөлүнүшөт.



2.

Үй

тапшырмасын

Суроо (5мин)

Адашкан сөздөр ” оюну аркылуу

1.Түндүк Тяншанга кайсы тоолор кирет?

2.ОртоңкуТяншанга кайсы тоолор кирет?

3.Түштүк Тяншанга кайсы тоолор кирет?

4.Жер кыртышындагы тоо тектеринин пайда болу мезгилдери беш эрага бөлүнгөн?


Класстагы үч топко бөлүнгөн окуучулар бири-бирине суроо берүү менен үй тапшырмасын талкуулашат.

НК1

НК2

НК3

НК1

НК2

НК3

3.

Жаңы материалдарды

түшүндүрүү (20 мин)

Кыргызстандын аймагы тоолуу болгондуктан тоо арасындагы өрөөнөрдүн жайгашуусу татаал эң төмөн жер Баткен өблусундагы Кулунду өрөөнундө 401 м,эң бийик жер Жеңиш чокусу 7439 м Ысык-Көл облусунун чыгышында.

Кыргызстындын аймагындагы рельефтин 12 тиби бар.

1.Тектоникалык-денудациялык-

2.Тектоника-денудация аккумлятивдик

3.Тектоникалык акумлятивдик

4.Тоо этегин бойлогон түздүктөр

5. Жапыз тоолор жана адырлар

6.Бийик жана бөксө тоолордун комплекси

Негезги өрөөндөрдүн морфометриялык мүнөздөмөлөрү

(Кыргызстандын атласы боюнча)


Өрөөндүн аттары

Узундугу

км

Эң жазы жери

км

Таманынын абс.

Бийиктиги,м

1.

Фегана

340

160

400-1200

2.

Исфара-Исфана

120

26

900-1500

3.

Баткен

60

24

900-1500

4.

Көкарт

80

20

700-2000

5.

Чаткал

120

15

900-2500

6.

Алайкуу

75

15

1900-3000

7.

Алай

175

25

2200-2500

8.

Кетментөбө

50

22

800-1200

9.

Жумгал

80

25

1500-1800

10.

Кочкор

80

20

1800-2500

11.

Ортоңку Нарын

170

54

1500-2600

12.

Тогузторо

66

30

1200-2000

13.

Атбашы-Каракоюн

150

20

2000-3200

14.

Суусамыр

150

24

2000-3200

15.

Соңкөл

50

25

3000-3400

16.

Арпа

60

20

2600-3600

17.

Аксай

81

28

3000-3800

18.

Мүдүрүм

80

18

3000-3800

19.

Чатыркөл

48

18

3500-3600

20.

Сарыжаз

90

25

2800-3500

21.

Чүй

2200

60

500-1400

22.

Талас

160

26

800-1700

23.

Ысыккөл

250

65

1600-2300


Окуучулар алган маалыматтарын маанилүсүн системага салып схема түрүндө жазышып отурушат

НК1

НК2

НК3

ПК1

ПК2

ПК3

4.

Сабакты бышыктоо

(6мин)


1.Кыргызстандагы аянты боюнча эң чоң өрөөн?

2.Биз кайсы өрөөндө жашайбыз?

3.Тогуз-Торо өрөөнү кайсы облуста орун алган?

4.Арпа өрөөнүн картадан аныкта?

5.Кетмен-Төбө өрөөнү кайсы облуста орун алган ?

6.Алай өрөөнүн картадан аныкта жана өрөөн боюнча маалымат бергиле?

Чүй өрөөнүнү жана картадан жайгашкан орду боюнча маалымат бергиле?

Окуучулар маалыматтарды жазуу жана угуу менен бирге суроолорго жооп беришет

НК1

ПК1

ПК3

5.

Үй тапшырма

(2мин)

§ 2.4. Рельефтин жалпы мүнөздөрү боюнча (27-39-беттер) окуу жана өрөөндөрдү контур картага түшүрүү.





Маалымат жан контур карта менен иштөө жазуу

ПК3

ПК3

6.

Баалоо

(2мин)

  1. Мактоо сөздөр айтылат.

  2. Активдүү катышууга шыктандырат

  3. Өзүн-өзүү баалоо усулун колдонуу.



Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат.