СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Сандарды тегеректөө

Категория: Алгебра

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Сандарды тегеректөө»

Классы: 7-класс

Кщнщ: 17-апрель

Мугалими: Тогонбаева Н.

Преметтин аты: алгебра

Сабактын темасы: Сандарды тегеректёё.

Сабактын максаттары

Кутулуучунатыйжа


1



Билим берщщчщлщк



Жакындатылган сандар менен тщрдщщ операцияларды жүргүзүүдө сандарды тегеректөё түшүнүгщ тууралуу билимдергеээ болушат.

Сандарды тегеректөөнүн эрежесин биле алышат, эске түшүрүшөт.

2



Ёнщктщрщщчщлщк



Сандарды тегеректөөгө карата маселелерди

чыгаруу менен ой жүгүртүүсүн,элестетүүсүн

активдүүлүгүн машыктырышат.

Сандарды тегеректөөнүн эрежесин билип маселелердеги сандарды тегеректей алышат.

3



Тарбиялык



Бири биринин ой пикирин уга билүүгө , топ

менен иштөөгө тарбияланышат.

Башкалардын пикирин уга билщщнщ жана сыйлоону щйрёнщшёт. Сабакка активдщщ катышышат.

Сабактын тиби:_жаъы материалды өздөштүрүү

Колдонулуучу усулдар жана ыкмалар:

топтор менен иштөө, проблемалык усул, практикалак усул, көрсөтмөлүү усул.

Колдонулуучу каражаттар: окуу китеби, компьютер, проектор, экран, карточка, ватман, маркер, упайларды эсептёёчщ жылдызчалар, оюнда колдонулуучу кёпёлёктёр, балыктар.

Предмет аралык байланыш: биология, физика, геогрфия



Негизги компетенттщщлщктёр:

  1. Маалыматтык

  2. Социалдык-коммуникативдик

  3. Ёз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечщщ

Предметтик компетенттщщлщктёр:

  1. Эсептёёчщлщк

  2. Аналитика-функционалдык

  3. Кёрсётмёлщщ-образдык

  4. Статистика-ыктымалдык

Сабактынжурушу:


Сабактын этабы


Мугалимдин ишмердиги


Окуучулардын ишмердиги

Компетен-

ттщщлщктёр


Баалоо



НК


ПК


1



Уюштуруу,

Шыктанды-руу


Саламдашуу. Окуучулардын формаларына, гигеналык абалына кёъщл буруу. Жагымдуу маанай тщзщщ.

Алтын эреже менен тааныштыруу.

3 топко бөлүнөт.Топтор математиктердин аттары менен аталышат.



Саламдашышат. Окуу

куралдарын даярдашат.

Сабакка даяр болушат.





НК3




Ыраазычы

лык билдирщщ.

2



Щй тапшыр-маны суроо, ётщлгён теманы кайталоо

Щйго берилген тапшырма текшерилет.

-Балдар, ёткён сабакта кайсы тема менен тааныштык эле?

-Сандын жакындатылган маанисинин абсолюттук каталыгы деген эмне?


Окуучулар берилген суроолорго жооп берщщ менен отулгон теманы кайталашат.



НК2


НК 3



ПК3



Ыраазычылык билдирщщ


3







Сабактын темасын максатын милдеттерин окуучулардын окуу ишмердщщ-лщгщн мотивация-лоо


Окуучуларга суроо берем.

  • Силер канча жаштасыъер?

  • Кыргызстанда кактын саны канча?

  • Апаъар магазинден 1кг дарбыз алып кел деди кайсыл дарбызды алат элеъер?

3-Слайд кёрсётщлёт.


- Демек, 13, 6млн., 10 деген сандар кандай сандар?

Демек, балдар бул сандар тегектелген сандар. Себеби биз 13 жаш 5 ай 24 күндёмщн деп айтпайбыз.

Кыргызстандагы калктын саны дайыма так эмес. Себеби төрөлүү, ёлщщ, көчүп келүү, кёчщп кетщщ болуп тургандыктан.

Демек, бщгщнкщ сабагыбыздын темасы “Сандарды тегеректёё”.

Сабактын максатын окуучулар менен бирдикте койобуз.


Окуучулар жооп беришет:

  • 13 жаштабыз.

  • 6 млн.

  • 9,8 кг алат элек.




Окуучулардын жооптору:

  • Натуралдык сандар

  • Бщтщн сандар

  • Тегеректелген сандар








Окуучулар сабактын максатын коюга катышышат


НК1


НК2

НК3



ПК3





Ыраазычы

лык билдирщщ





4







Тема боюнча

Маалымат-тарды

берщщ.









Сандарды тегеректөө түшүнүгү жакындатылган сандар жана турмуш менен байланыштуу.

Х санын жакындатылган мааниси х а деп жазылат.

  • Тегеректёёнщн эрежеси менен таанышардан мурда, сандардын разряддык бёлщнщшщн кайталап кетели. 6- слайд

Сандарды тегеректөөнүн эрежеси менен таныштырам. 8-Слайд.





Окуучулар угушат.




Эрежелер менен таанышышат.













НК1

НК2









ПК 3











Ыраазычы

лык билдирщщ


5










Интерактивдщщ кёнщгщщлёр









Окуу китебиндеги 122- беттеги № 15 көнүгүүнү иштетем.

Эми бир аз чарчадык балдар оюн ойнобойлубу?

Макулсуъарбы?

Жаз келди жаратылышка чыгып көпөлөк кармайбыз. Оюн “Көпөлөк кармоо”.

Оюндун шарты менен тааныштырам.


Эми кийинки оюн “Балык кармоо” деп аталат. Оюндун шарты менен тааныштырам.




Окуучулар иштешет. Жоопторун доскадагы жооп менен тууралашат.



Окуучулар шамдагай, тапкычтыгын кёрсётщп кёпёлёк кармашат.


Окуучулар аквариумдагы балыктарды кармашат, тапшырмаларды аткарышат.


Тапшырманы туура аткарышса балыкты көлгө кое беришет.



НК 2


ПК 3









ПК2


ПК3
















Жылдызчалар таратылат.

Ыраазычылык билдирщщ.


6


Сабакка

жыйынтык чыгаруу,



Сандарды тегеректөө турмушта эмне үчүн керек деп ойлойсуңар?

Сщйлёмдщ уланткыла:

  1. Мага сабакта кызыктуу болду ...

  2. Мага сабакта тщшщнщксщз болду ...

  3. Мен сабакта щйрёндщм ...



Окуучулар ар кандай ойлорун айтып жооп беришет.

-Жазууну кыскартуу щчщн.



Окуучулар жооп беришет.


НК1


ПК3





Натыйжаларын

баалоо.



Таратылган жылдызчаларды саноо менен топтордун иши бааланат. Сабакка активдщщ катышкан

окуучуларды баалайм.


Окуучулар алган белгилерин кётёрщшёт.

НК2

ПК3

Топтордун белгилерин эсептеп баалоо


Щйгё тапшырма


1) Окуу китебиндеги 122-бет, №17, 18

2) Газета, журналдардан жакындатылган сандар катышкан маалыматтардан таап келгиле.




НК1

НК3