Тема: 713-720 Математика 3-класс
Сабактын тиби: билимди, билгичтиктерди калыптандыруу сабагы
Сабактын методдору: түшүндүрүү, суроо-жооп,китеп менен иштөө, өз алдынча иштөө, доскада иштөө
Сабактын жабдылышы: окуу китеби , карточкалар
Нег.компет-к
|
Сабактын максаттары
|
Көрсөткүчү
|
1.маалыматтык
|
Маселенин шартын түзүп амалдарды жазып аткарышат.Маселени туюнтма түзүп аткарышат.Бөлүү амалдарын аткарышат. Фигуранын аянтын табышат. Туюнтма жазышат. Чендерди майдалашат.
|
Маселенин шартын түзүп амалдарды жазып аткарышс.аМаселени туюнтма түзүп аткарышса.Бөлүү амалдарын аткарышса. Фигуранын аянтын табышса. Туюнтма жаза алышса. Чендерди майдалашса.
|
2. Социалдык коммуникативдик
|
Логикалык ой жүгүртүүсү өсөт. Эсептөө көндүмдөрү калыптанат.
|
Логикалык ой жүгүртүүсү өссө. Эсептөө көндүмдөрү калыптанса.
|
3.Өз алдынча уюштуруу, маселелерди чечүү
|
Убакытты туура пайдаланууга, бири-бирине жардамдашуу акылуу ынтымактуулукка тарбияланышат.
|
Убакытты туура пайдаланууга, бири-бирине жардамдашуу акылуу ынтымактуулукка тарбияланышса.
|
Сабактын жүрүшү
|
Сабактын этабы
|
Мугалимдин ишмердүүлүгү
|
Окуучунун ишмердүүлүгү
|
Компет.
|
Баалоо
|
НК
|
ПК
|
Уюштуруу:
|
Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.
|
Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.
|
НК2
|
|
Ыраазы
чылык билди
рүү
|
Үй тапшырма
ны суроо
|
Үй тапшырмасын текшерет.
711.712
Уй тапшырманы жалпы, жекече текшерет.
Каталарын түшүндүрөт.
|
711.
80:9=8(калд.8)
57:7=8(калд.1)
57:8=7(калд.1)
24:5=4(калд 4)
47:7=6(калд.5)
712. I 125-5 ящ.
II 150- 3ящ.
Бардыгы?
Чыгаруу:
(125х5)+(150х3)=625+450=1075
Ж: 1075 түгөй бут кийим.
|
НК1
НК2
НК3
|
ПК2
|
мактоо
|
Жаңы тема
|
713.Маселени амалдарды жазып чыгар.
Дүкөндө 200л ден 5 бочка пахта майы, 100л ден 7 бочка күн карама майын алып келишти. Пахта майынан 400 л сатылды. Дүкөндө канча май калды.
|
Пахта м.- 200 л – 5 б.
Күн карама -100л- 7б.
Сатылды пахта м.- 400 л.
Калды ?
- 200х5=1000
- 100х7=700
- 1000-400=600
- 700+600=1300
Ж: 1300л май калды.
|
НК1
|
ПК1
|
мактоо
|
Бышыктоо
Эс алуу көнүгүүсү
|
714. Пакетке 15алма, андан 3 эсе аз апельсин салынды. Пакетке канча мөмө салынды?
715.Амалдарды аткар. Кайсынысы калдыктуу бөлүү, кайсынысы жадыбылдык бөлүү.
716.Квадраттын жагы 4см. Квадраттын штрихтелген ар бир бөлүгү 1см2 болс, тегеректин аянты канча?
Көнүгүү аткартат.
717.Туюнтманы жазып чыгартат.
а) 24 менен 12 суммасынын 6 дан бирин, 9 бирин тап;
б) 325 ке 42 нин 7 ден бирин кош.
718.Чендерди майдалатат.
|
Алма-15
Апельсин -3 эсе аз
Канча мөмө салынды?
15+(15:3)=15+5=20
Ж: 20 мөмө салынды.
81:9=9 83:9=9(калд. 2)
72:9=8 57:8=7 (калд. 1)
72:8=9 58:7=8(калд. 2)
56:7=8 73:8=9(калд. 1)
56:8=7 74: 9=8 (калд.2)
АВ=4см
ВС=4см
S=?
S= 4х4 = 16 ( см2)
S1= 1см2х4=4см2
S2= 16см2-4см2=12см2
Тегеректин аянты 12 см2
Кыймыл менен аткарышат.
а) (24+12):6=36:6=6
(24+12):9=4
б) 325+(42:7)=325+6=331
2сом 100 тый.=300тый.
7саат 15 мин.=435 мин.
2 м 50 см=250см
6дм 8см 3мм=683мм
|
НК2
НК3
НК2
|
ПК2
ПК2
|
Смайлик
тер
Смайлик
смайлик
|
Жыйынтыктоо
Баалоо.
Уй тапшыр.
|
Карточкалар берилет.
Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.
719, 720.
|
Суроолорго жооп беришет.
Баа койдурушат.
Үй тапшырма алышат.
|
НК2
НК3
|
ПК2
|
Смайлик
тер
|
Просмотр содержимого документа
«Тема: 713-720 . Математика 3-класс»