УРОК-ГРА «МОРСЬКИЙ БІЙ»
з української мови у 8 класі
Охріменко Альона Андріївна
вчитель української мови та літератури
НРЦ «Надія» І – ІІІ ступенів
м. Сімферополь, 2012р.
Тема: Речення з однорідними членами. Тренувальні вправи
Мета: узагальнити матеріал з теми «Речення з однорідними членами»; перевірити знання учнів з даної теми; розвивати логічне мислення, пам'ять творчу уяву; коректувати навички зв'язного мовлення,читання,уміння висловлювати власні думки;сприяти розширенню світогляду; виховувати любов до слова, почуття відповідальності кожного учня, взаємодопомоги, навчати бути більш дружними, прислухатися до думок інших, поважати один одного.
Тип уроку: систематизація та узагальнення вивченого.
Обладнання: таблиця «Морський бій», пронумеровані завдання (для двох команд), малюнок моря і корабля, аудіозапис «Вітер змін. Мері Поппінс», червоні кружальця для позначення вбитих кораблів.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчання
Слово вчителя . (Авторське. Охріменко Альона Андріївна.)
Доброго ранку, гості й діти!
Без діла довго не будемо сидіти.
Відкрийте зошит, запишіть тему й дату
І зараз ми будемо з Вами працювати.
(музика)
Хвиля шумить…На морі вітер грає …
І наші кораблі в дорогу підганяє.
Команди дві – «Вiдвага» й «Перемога» -
Вже готові вирушати у дорогу?
(Учні хором відповідають)
Два капітани кораблів,
Послухайте уважно!
Те, що зараз Вам скажу
Для вас вкрай важно!
Радіограма у генштаб прийшла така:
«Спіймати порушника кордону ТЧК».
Що він везе – то таємниця.
Але журавель краще в руці за маленьку синицю.
Щоб швидко власноруч пірата захопити,
Потрібно влучні постріли зробити.
Дев’ять клітинок треба Вам відкрити
І слово ключове проговорити.
Ті вдалі постріли – то ті п’ять кораблів,
В них треба влучити обов’язково!
Трипалубний – один, а одно - два,
Вважаю я , що гра ця всім відома.
Я успіху в пригоді хочу побажати,
Високих балів більше заробляти.
В бою морському тільки перемоги!
Що ж, відпливаймо! Щасливої дороги!
ІІІ. Виконання різнорівневих завдань із зазначенням балів та місця на полі.
Кількість балів за правильно виконані завдання
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
А | 2 | 3 | 5 | 5 | 1 | 1 |
Б | 5 | - | 2 | 2 | 3 | 2 |
В | 2 | 3 | 1 | 5 | 1 | 5 |
Г | 2 | 2 | 1 | 5 | 3 | 1 |
Д | 3 | 1 | 3 | 3 | 2 | - |
Е | 3 | 1 | 2 | 1 | 5 | 5 |
Гра «Морський бій»
А 1 - Складіть короткий віршик, використавши в ньому подані дієслова: вивчає,знає,отримає.
А 2 - Відредагуйте речення.
Класні керівники провели позакласні міроприємства з профілактики шкідливих звичок.(Заходи)
А 3 - м
А 4 - р
А 5 - Доповніть вислів. Однорідними називають такі члени речення,які…
А 6 - Яке правило слід застосувати у поданому реченні?
А про таємницю ти забудь,Андрію! З мене її не витягнеш ні тепер ні в четвер.
( фразеологічні словосполучення з двічі повторюваним сполучником не є ОЧР)
Б 1 - о
Б 2 - Перехід ходу.
Б 3 - Складіть речення з ОЧР, що з’єднані повторювальним сполучником.
(Ще не вмерли України і сила, і воля…(Я. Чубинський)).
Б 4 - Накресліть схему ОЧР у поданому реченні, поясніть вживання
розділових знаків.
Зелене, червоне, жовте та коричневе листя прикрашало незвичайну сукню чаруючої осені.
Б 5 - Складіть речення, в якому є неоднорідні означення .
(В густім зеленім березовім гаю весело щебетали пташки - означення в різних планах характеризують предмет (їх не можна замінити одним словом))
Б 6 - Відредагуйте речення.
І землі, i вода i повітря ,все поснуло (Коцюб.).
( І землі, i вода, i повітря - все поснуло.)
В 1 - Складіть діалог на тему «Урок-гра. Яка від нього користь?»
В 2 - Чи правильно у поданому реченні поставлені розділові знаки?
Життя саме по собі - ні добро, ні зло, воно вмістилище і добра і зла, дивлячись по тому, у що ви самі його перетворили. (Монтень)
(Життя саме по собі - ні добро, ні зло, воно - вмістилище і добра, і зла, дивлячись по тому, у що ви самі його перетворили.)
В 3 Який розділовий знак ставиться після узагальнюючого слова перед
однорідними членами?(двокрапка)
В 4 - о
В 5 - Поясніть,які однорідні члени вжиті в поданому реченні?
Наша дума, наша пісня не вмре, не загине (Т. Шевченко)
(однорідні підмети — дума, пісня; однорідні присудки — не вмре, не загине.)
В 6 - и
Г 1 - Перетвори подане речення на таке, в якому є непоширені ОЧР.
Дзвін щабель, пісні, походи,
воля соколина,
тихі зорі, ясні води —
моя Україна.
В. Сосюра (Дзвін щабель, пісні, походи,
воля, зорі, води —Україна.)
Г 2 - Вставити, де треба, пропущені розділовi знаки.
Добрим словом чесним хлібом приймаємо ми дорогих наших вчителів, вихователів. (3 газ.).
( Добрим словом,чесним хлібом приймаємо ми дорогих наших вчителів, вихователів.)
Г 3 - Продовжить правило:
Якщо однорідними членами, перед якими стоїть узагальнююче слово, речення не закінчується, то після них ставиться … (тире):
Г 4 - з
Г 5 - Поясніть, чи потрібно ставити розділові знаки при ОЧР в поданому реченні. Чому? Наведіть власний приклад.
Як много важить слово,
Одно сердечне, тепліє слівце!
Іван Франко
Г 6 - Назвіть види зв’язку ОЧР?
(підрядний,сурядний)
Д 1 - Замініть фразеологізми одним словом або словосполученням. З одним із них складіть речення.
НІ СОБІ НІ ЛЮДЯМ у ролі дод.— нікому.
НІ СЛУХУ НІ ДУХУ про кого. в ролі прис.— запропаститися; не подавати про себе ніяких відомостей.
НІ ТЕПЕР НІ В ЧЕТВЕР у ролі обст.— ніколи, ні за яких обставин.
НІ СВІТ НІ ЗОРЯ в ролі обст. дуже рано.
Д 2 - Зробіть синтаксичний розбір речення.
Людина створена для щастя, як птах для польоту.
В. Короленко
Д 3 - Фізхвилинка (Автор: Охріменко Альона Андріївна.)
Один одному всміхнулись,
І до сонця потягнулись.
В обидва боки нахилились,
І на мене подивились.
Оченятами поморгайте
І на місце знов сідайте!
Д 4 - Прочитайте ряди слів. Виділіть серед них ті, що мають загальне, об'єднуюче значення.
1. Сьогодні, завжди, завтра , вчора.
2 . Струмок, ріка, море, крапля, вода.
3. Короп, оселедець, сом, риба.
4. Сонце, Марс, планети, Земля
Д 5 - Чи правильним є твердження: «Це речення не є однорідним,бо в ньому використано повторювані слова, які вживаються для підкреслення великої кількості предметів, тривалості дії, вираження емоційності, — це єдиний член речення» (так)
Плавай, плавай, лебедонько, по синьому морю, рости, рости, тополенько, все вгору та вгору (Т. Шевченко).
(Між такими словами ставиться кома або дефіс)
Д 6 – Пропуск ходу
Е 1 - Розставте розділові знаки, поясніть їх.
Я живу, і борюсь, і творю для людей (В. Забаштанський).
(В цьому простому реченні є три присудка ,які стосуються того самого слова й відповідають на те саме питання)
Е 2 - Скільки розділових знаків потрібно поставити між чотирма парами ОЧР?(три)
Е 3 - Відгадайте загадку.
Хто мовчить, а всіх людей навчить? (Книга)
Чи потрібно ставити у цьому реченні розділовий знак? Чому?
( так,бо є розділовий сполучник а.)
Е 4 - Який розділовий знак ставиться після однорідних членів перед
узагальнюючим словом?
Е 5 - о
Е 6 - в
ІV. Підведення підсумків уроку.
Вдячна Вам я за старання,
І за влучні попадання.
Ви порушника спіймали
І вантаж той розпізнали.
Бали підрахуймо Ваші -
Хто робив все якнайкраще,
Хто сьогодні переміг,
І вантаж дістати зміг.
(оголошення підсумків).
Все вдалося нам чи ні,
Мені скажуть вчителі.
Знань вантаж оцей тримайте,
Назавжди запам’ятате!
Вдячна щиро ,діти, Вам за теплоту.
Вдома виконайте ви роботу ось таку:
V. Домашнє завдання: Скласти повідомлення на лінгвістичну тему.
9