СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок-путешествие по английскому языку 3 класс

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тип урока: урок повторения и обобщения полученных знаний.

 

УМК: Английский язык. Учебное пособие для 3 класса учреждений общего среднего образования с русским языком обучения. Авторы: Л.М. Лапицкая, А.И. Калишевич, Т.Ю. Севрюкова, Н.М. Седунова. «Издательство «Вышэйшая школа», 2013.

Просмотр содержимого документа
«Урок-путешествие по английскому языку 3 класс»

Открытый урок английского языка в 3 «В» классе

Тип урока: урок повторения и обобщения полученных знаний.



УМК: Английский язык. Учебное пособие для 3 класса учреждений общего среднего образования с русским языком обучения. Авторы: Л.М. Лапицкая, А.И. Калишевич, Т.Ю. Севрюкова, Н.М. Седунова. «Издательство «Вышэйшая школа», 2013.



Практическая цель:

  • способствовать обобщению и повторению изученного материала по разделам «Приветствие», «Моя семья», Люди вокруг меня»;

  • способствовать активизации орфографических навыков и навыков устной речи, тренировке фонетических и грамматических навыков.



Личностно-ориентированные цели:

  1. Развивающая:

  • способствовать актуализация лексических и грамматических навыков;

  • способствовать развитию умений говорить чётко и выразительно;

  1. Воспитательная:

  • способствовать воспитанию терпимого отношения к ошибкам других;

  • способствовать развитию умений работать в команде;

  • способствовать повышению уровня мотивации и интереса к учебному предмету.

Оборудование: Карточки с заданиями, бумага для записей, ручки, билеты на «поезд».



Все ученики являются пассажирами двухэтажного автобуса, который отправляется в путешествие по английскому языку. Автобус останавливается на разных станциях. Дети сами придумывают свои опознавательные знаки (название команды), но в каждом из них есть свой капитан - водитель “driver”, который ведет свой «автобус» по «станциям» -темам. Капитан имеет право «вето»: если он не согласен с ответом участника своей команды, он может его опровергнуть и назвать свой вариант ответа.


Ход игры:

Teacher: Good morning, boys and girls! I am glad to see you! How are you? Take your seats, please. Today we are having an unusual lesson. We will play different games and remember everything we have learnt in September, October and November.

Divide into 2 teams, please. What about the names of your teams? Discuss it. Decide who is a captain in your team.

We are passengers of the double-decker bus. We are going to travel to English. The bus is leaving. Good trip! Let`s start! The first station is…



THE WARMING-UP STATION The cards are given to the teams. FIND THE ODD ONE OUT IN EACH LINE. 4 points


  1. granny, brother, baby sister, boy, dad

  2. brown, red, ten, blue, pink

  3. make, take, granny, acorn, cake

  4. seven, nine, family, five, zero


Answers: boy, ten, granny, family


Let`s check your answers. Let`s count your points. ___points goes to______



THE QUESTION STATION One team asks questions(5), the other team answers and vice versa. The 1st team to start is the team who has won the Warming-Up station-5 points (questions)+5 points (answers).


Let`s count your points. ___points goes to______


THE LEXICAL STATION Cards with the pictures to name. – 10 points


Let`s count your points. ___points goes to______



THE MATHS STATION One team reads the sums, the other writes and vice versa. 5 points – for reading, 5 points – for writing.


Let`s count your points. ___points goes to______


THE READING STATION the cards are given to each member – 4 points

What colour do you want to choose: yellow or blue?


Let`s count your points. ___points goes to______


THE WRITING STATION Choose one member of the team for this station to write letters.

H E S U Y – 5 points


Let`s count your points. ___points goes to______


THE GRAMMATICAL STATION The cards are given to the teams. FILL IN THE ARTICLES A OR AN. 5 points

___milkshake

___acorn

___uniform

___family

___ice-cream

Let`s check your answers. Let`s count your points. ___points goes to______



  • TASK WITH THE VERB TO BE-10 points (If you have time)


Let`s count your points. ___points goes to______



THE SPEAKING STATION (THE CAPTAINS` STATION) The picture of a family is given. Imagine that it is your family. Tell us about it.


Let`s count your points. ___points goes to______



If the time is left. THE CROSSWORD STATION The crosswords are given to each team. Find the words (colours). You have 2 minutes.


Answers: red, brown, green, yellow, black, pink, white, purple, blue


Let`s count your points. ___points goes to______

Let`s count the total points for each team.


Thank you for your work. I hope you like our lesson. All the teams were good. But the team ......... is the winner. Let's clap to them. I will give “10” to the winners and “9” to the other team.



What station is your favourite?



You know, I have prepared a surprise for you. Look for it. Open the envelopes. What do you see? Yes, it is a double-decker bus! I want you to draw or to paint it for the next lesson. I want you to visit London one day!

But now our lesson is over. Good bye, my dear friends!