Сабактын темасы: Узундуктун чен бирдиктери.
Сабактын максаты:
1.Билим беруучулук: | 2. Ондуруучулук: | 3. Тарбия беруучулук: |
Узундук чен бирдиктерин билишет. | Узундук чен бирдиктерин башка чен бирдиктерден айырмалашат. | Узундук чен бирдиктерин турмушта пайдаланышат.Жупта топто бири-бирин угуп ,комоктошот. |
Корсоткучтору:
1.Узундуктун чен бирдиктерин билишсе, | 2.Узундук чен бирдиктерин айырмалашса, | 3.Узундук чен бирдиктерин турмушта пайдаланып,жупта,топто бири-бирин угуп,комоктошушсо. |
Сабактын тиби: Жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын усулу: топто, жупта иштоо.
Сабактын формасы: аралаш сабак.
Сабактын жабдылышы: перфокарталар,стикер,ватман,доска-таблица,тест,дидактикалык матриалдар.
Сабактын журушу:а)Уюштуруу
Класстын жана окуучулардын сабакка болгон даярдыгына конул болуу
б)Уй тапшырмасын суроо,бышыктоо
в)Жаны теманы атоо.
Сабактын максаты ,корсоткучу угуза айтылат.
Баалоо критерийлерин окуучулар менен биргеликте тузуу.
1. Узундук чен бирдиктерин атап,майдалап,ирилетсе.
2. Кесиндилерди сызып,салыштырышат.
3. Тест менен иштей алышса.
Окуучулар ар бир аткарылган топтордо озун стикерге баалап туруусун суранат.
Акыл чабуулу аркылуу башталат.
-Узундукту эмне менен ченейбиз?
Узундук чен бирдиктери жонундо мугалим маалымат берет.
1.Китеп менен иштоо
4см жана 5см кесиндилерди сызып,салыштырышат.
2.Узундук чен бирдиктеринин байланышын жупта иштешет.
1дм=10см 1м=100см 1см=10мм
3.2см5мм жана 3см 2мм узундуктагы эки кесинди сызып,салыштырышып чон кичине белгилерин падаланып,оз алдынча аткарышат.
4.Топто иштоо.
А)3см= 30мм 4см=40мм 1см5мм=15мм
б)2м=20дм 1м=100см
Топто талдашып, чыгарышат. Презентация кылуучу
окуучуну мугалим озу тандайт. Доскада тушундуруп
чыгарат. Эгер тушундундуро албаса топтон жардамдашат.
5. Кассадагы карточкаларды доскада иштешет.
5х2=10 8х2=16 9х1=9 10:2=5
3х4=12 7х3=21 0х8=0 12:4=3
Эс алуу минутасы.
1.Колдорду котордук асманга.
2.Колдорду тушурдук капталга.
3.Айлантып колдорду.
4.Тапыраттык буттарды.
5.Туурадык биз куштарды.
6.3см 4мм кесинди сызышып ,канча мм болоорун аныкташат.
Отулгон теманы бышыктоо максатында тест алынат.Перфокарталарда тест жазылган.Тест окуучуларга таркатылат.Окуучулардын тестти белгилоосуно убакыт берилет.Белгилеп буткондо перфокартанын 2-бетиндеги фигуралардын тартылган суротун алуусун отунот.Окуучунун канчалык денгээлде тестти тура белгилегенин тегеректин артындагы ачкычтан тууралап алышат.Тестен канча балл алса стикерге белгилешет.Стикердеги бааларды кошуп ,канча тапшырма болсо ,тапшырманын санына болот.Стикердеги бааларга коз жугуртуп,теманы окуучулар кандай оздоштургонун аныктап алса болот.
Сабактын корсоткучунун негизинде сабак суроо –жооп
аркылуу бышыкталат.
Баалоо:Оздорун,бири-бирин баалашат,жыйынтыктоочу баалоо коюлат.
Уйго тапшырма :69-мисал.
Критерийлери:
1.Кесиндини туура сызышса
2.Чен бирдиктерге майдалашса
3.Туура элементи менен жазышса
КЫРГЫЗ РЕСПУБЛИКАСЫНЫН БИЛИМ БЕРҮҮ ЖАНА ИЛИМ МИНИСТРЛИГИ
ОШ ОБЛАСТЫ АЛАЙ РАЙОНУ
№12 И. АДИШЕВ АТЫНДАГЫ ОРТО МЕКТЕБИ
Тема: Узундуктун чен бирдиктери.
3-класс
Башталгыч класстар мугалими: Маматова У.
Таш-Короо