СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика 3-класс Тема: 605-618

Нажмите, чтобы узнать подробности

Математика 3-класс

Тема: 605-618

Сабактын тиби: Билимди, билгичтиктерди өнүктүрүү сабагы

Сабактын методдору: түшүндүрүү, суроо-жооп,көрсөтмөлүүлүк,китеп менен иштөө

Сабактын жабдылышы:окуу китеби, мисал үчүн эсептер, узундуктун чен бирдиктери таблицасы.  

 

Негизги компетенттүүлүк төр:

 

 

Сабактын максаттары

 

Көрсөткүчү

1.маалымат

Тык (НК1)

                          

Билим берүүчүлүк

Узундуктун чен бирдиктерин майдалаганды үйрөнүшөт; Маселеге шартын түзүп чыгарышат;Тик бурчтуктун периметрин жана аянтын таба алышат;Кесиндинин узундугун ченеп, мм менен туюнта алышат. Экиден ашык кошулуучулары бар мисалдарды мамычада кошууну үйрөнүшөт.

-Чен бирдиктерди майдалаганды билсе;

-Маселеге шарт түзүп чыгара алышса;

-тик бурчтуктун периметрин жана аянтын таба алышса;

-Сызгычты туура пайдаланып кесиндини ченеп, мм менен туюнта алышса;

-Экиден ашык кошулуучулары бар мисалдарды мамычада кошо алса;

2. Социалдык коммуникативдик (НК2)

                               

Өнүктүрүү

чүлүк

Логикалык ой жүгүртүүсү өсөт; Эсептө, ченөө көндүмдөру калыптанат.Тактыкка көнүгүшөт.

- Логикалык ой жүгүртүүсү өссө; -Эсептө, ченөө көндүмдөру калыптанса;

Тактыкка көнүгүшсө.

 3.Өз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечүү(НК3)

                            

Тарбия

берүүчүлү

Бири-бирине жардамдашууга, ынтымактуулукка, убакытты туура пайдаланууга тарбияланышат.

-Бири-бирине жардамдашууга, ынтымактуулукка;

- убакытты туура пайдаланууга тарбияланышса.

 

 

Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет.

Баалоо

НК

ПК

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.

НК2

 

Ыраазы

чылык билди

рүү

Үй тап

шырманы суроо

 

Үй тапшырмасын текшерет.

 

603.

80х4=320              90х5=450

900х2=1800       200х9=1800

70х2=140            5х40=200

800х4=3200         9х400=3600

604.

500=5жүзд.        500=50онд.

7000=700онд.    7000=70жүзд.

9000=90жүзд.    9000=900онд.

800=80онд.       9000=9миңд.

НК1

 

 

НК2

 

 

 

НК3

 

 

 

ПК3

 

ПК2

 

 мактоо

Жаңы

темага

 өбөлгө

1.Узундукту эмне менен ченейбиз?

2.Узундуктун чен бирдиктерин атагылачы.

 

 

Суроолорго жооп беришет.

НК1

 

НК2

НК3

ПК2

мактоо

Жаң

тема

605.Доскага илинет

Узундуктун чен бирдиктеринин байланышын байка. Кайсынысы чоңураак, кайсынысы кичине?

 

 

 

606.Мисалдарды эки жол менен чыгар.

Үлгү: 3м=10дм+10дм+10дм=30дм

3м=(3х10)дм=30дм

Кайсы жолу ыңгайлуу?

Узундуктун чен бирдиктеринин чоңунан кичинесине өтүү майдалоо деп аталат.Бизге белгилүү болгон узундук бирдиктерин майдалоодо аларды 10го же 100 гө көбөйтүү керек.

 

 

а) 1м=    дм        1м=  см

1дм=      см    1см=      мм

1.Метр дециметрден 10 эсе узун

Сүйлөмү толукташат:

2. метр  сантиметрден   ...     эсе узун.

3.Дециметр сантиметрден 10 эсе  ...

4.Миллиметр сантиметрден ...... эсе кыска

 

606.  5м=     дм     

        7дм=       см

         4см=    мм

 

 

 

 

 

Угушат, көрүшөт түшүнүшөт.

НК1

ПК1

 

 

 

 

 

 

Мактоо,

 

Бышыктоо

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Эс алуу көнүгүүсү

607.

а) 8м, 11м,220 м ди майдалап, дециметрге айландыр.

 

б)5см, 25см, 43см, 112см ди майдалап мм ге айландыр

 

 

в) 6дм=...см  10м=...см

 

608.    Вагонго 10кг дан болгон 65ящик жана 100 кг дан болгон 3 ящик өрүктүн кагы жүктөлдү.Вагонго канча жемиш жүктөлдү?

 

 

609.АВ=3см, ВС=5см болгон АВСD тик бурчтугун сыз. Анын периметрин жана аянтын Р жана S тамгалары менен белгилеп, эсепте.

 

 

Манжалар күрөшү.

 

610. 8-(9 х R) туюнтмасынын R=0 болгондо гана мааниге ээ болоорун далилде.

613.Кесиндинин узундугун ченеп, мм менен туюнт.

 

614. Чен бирдиктерди майдалаганын көзөмөлдөйт.

 

615. 5 кутуда 10дон карандаш болгон. Андан 20 карандаш учталган. Канча карандаш учтала элек?

 

 

616.Кесиндини ченен мындан 10 эсе узун кесинди сыз.

Үлгү:   + 242

               126

             +   91

               459 

617. 236+185+746

916+189+18

155+18+430

 

 

а) 8м=(8х10)дм=80дм

11м=(11х10)дм=110

220м=(220х10)дм=2200дм

 

б) 5см=(5х10)мм=50мм

25см=(25х10)мм=250мм

43см=(43х10)мм=430мм

112=(112х10)мм=1120мм

в)6дм=60см   10м=1000см

 

I. 10кг х65 ящик

II. 100кг х 3 ящик      ? кг

 

(10х65)+(100х3)=650+300=

=950

Ж : Бардыгы 950 кг өрүк.

 

АВСD тик бурчтук

АВ=3см

СD=5см

Р=? S=?

Р=АВ+ВС+ СD+ +АD=3+5+3+5=16см

S= АВхВС=3см х 5см= =15см2

Көнүгүү аткарышыт

 

8-(9 х 0)=8-0=8

 

 

 

Ченешет.

4см 5мм=45мм

 

7дм 5см=75см

17см 3мм=173мм

4м=30см=430см

10м 3дм= 103дм

I.  5к  х10 карандаш

II. учталды 20

Учтала элек?

(5 х 10)- 20=50-20=30

Ж: 30 карандаш учтала элек.

1см х10=10см

Кесинди сызышат.

 

Көрүшөт, түшүнүшөт

 

 

 

 + 236     +916       + 155

    185     +189       +   18

 + 746         18         430

 1167      1123         603

 

 

НК2

 

 

 

 

 

 

 

 

НК3

 

 

 

НК2

 

 

 

 

НК3

 

 

 

 

 

НК3

 

 

 

 

НК2

 

НК3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

НК1

НК2

НК3

 

 

 

 

ПК2

 

 

 

 

 

ПК3

 

 

 

 

 

 

 

 

ПК2

 

 

 

ПК1

 

 

 

 

 

ПК3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПК1

ПК2

 

 

 

 

Мактоо

 

 

 

 

 

 

Мактоо

 

 

 

 

 

 

 

 

Смайлик

Тер

 

 

Мактоо ,

смайлик

Жыйынтыктоо

 

Баалоо

 

 

Уй тапшырма

Топторду баалоосун сунуштайт.

Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.

611,612,618

Топтор бири-бирин баалашат.

Баа койдурушат.

 

 

Үй тапшырма алышат.

 

 

НК3

 

 

Смайлик

тер

Просмотр содержимого документа
«Математика 3-класс Тема: 605-618»

Математика 3-класс

Тема: 605-618

Сабактын тиби: Билимди, билгичтиктерди өнүктүрүү сабагы

Сабактын методдору: түшүндүрүү, суроо-жооп,көрсөтмөлүүлүк,китеп менен иштөө

Сабактын жабдылышы:окуу китеби, мисал үчүн эсептер, узундуктун чен бирдиктери таблицасы.



Негизги компетенттүүлүк төр:



Сабактын максаттары


Көрсөткүчү

1.маалымат

Тык (НК1)

Билим берүүчүлүк

Узундуктун чен бирдиктерин майдалаганды үйрөнүшөт; Маселеге шартын түзүп чыгарышат;Тик бурчтуктун периметрин жана аянтын таба алышат;Кесиндинин узундугун ченеп, мм менен туюнта алышат. Экиден ашык кошулуучулары бар мисалдарды мамычада кошууну үйрөнүшөт.

-Чен бирдиктерди майдалаганды билсе;

-Маселеге шарт түзүп чыгара алышса;

-тик бурчтуктун периметрин жана аянтын таба алышса;

-Сызгычты туура пайдаланып кесиндини ченеп, мм менен туюнта алышса;

-Экиден ашык кошулуучулары бар мисалдарды мамычада кошо алса;

2. Социалдык коммуникативдик (НК2)

Өнүктүрүү

чүлүк

Логикалык ой жүгүртүүсү өсөт; Эсептө, ченөө көндүмдөру калыптанат.Тактыкка көнүгүшөт.

- Логикалык ой жүгүртүүсү өссө; -Эсептө, ченөө көндүмдөру калыптанса;

Тактыкка көнүгүшсө.

3.Өз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечүү(НК3)

Тарбия

берүүчүлү

Бири-бирине жардамдашууга, ынтымактуулукка, убакытты туура пайдаланууга тарбияланышат.

-Бири-бирине жардамдашууга, ынтымактуулукка;

- убакытты туура пайдаланууга тарбияланышса.





Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет.

Баалоо

НК

ПК

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.

НК2


Ыраазы

чылык билди

рүү

Үй тап

шырманы суроо


Үй тапшырмасын текшерет.


603.

80х4=320 90х5=450

900х2=1800 200х9=1800

70х2=140 5х40=200

800х4=3200 9х400=3600

604.

500=5жүзд. 500=50онд.

7000=700онд. 7000=70жүзд.

9000=90жүзд. 9000=900онд.

800=80онд. 9000=9миңд.

НК1



НК2




НК3




ПК3


ПК2


мактоо

Жаңы

темага

өбөлгө

1.Узундукту эмне менен ченейбиз?

2.Узундуктун чен бирдиктерин атагылачы.



Суроолорго жооп беришет.

НК1


НК2

НК3

ПК2

мактоо

Жаң

тема

605.Доскага илинет

Узундуктун чен бирдиктеринин байланышын байка. Кайсынысы чоңураак, кайсынысы кичине?




606.Мисалдарды эки жол менен чыгар.

Үлгү: 3м=10дм+10дм+10дм=30дм

3м=(3х10)дм=30дм

Кайсы жолу ыңгайлуу?

Узундуктун чен бирдиктеринин чоңунан кичинесине өтүү майдалоо деп аталат.Бизге белгилүү болгон узундук бирдиктерин майдалоодо аларды 10го же 100 гө көбөйтүү керек.


а) 1м= дм 1м= см

1дм= см 1см= мм

1.Метр дециметрден 10 эсе узун

Сүйлөмү толукташат:

2. метр сантиметрден ... эсе узун.

3.Дециметр сантиметрден 10 эсе ...

4.Миллиметр сантиметрден ...... эсе кыска


606. 5м= дм

7дм= см

4см= мм






Угушат, көрүшөт түшүнүшөт.

НК1

ПК1







Мактоо,


Бышыктоо

























Эс алуу көнүгүүсү

607.

а) 8м, 11м,220 м ди майдалап, дециметрге айландыр.


б)5см, 25см, 43см, 112см ди майдалап мм ге айландыр



в) 6дм=...см 10м=...см


608. Вагонго 10кг дан болгон 65ящик жана 100 кг дан болгон 3 ящик өрүктүн кагы жүктөлдү.Вагонго канча жемиш жүктөлдү?



609.АВ=3см, ВС=5см болгон АВСD тик бурчтугун сыз. Анын периметрин жана аянтын Р жана S тамгалары менен белгилеп, эсепте.



Манжалар күрөшү.


610. 8-(9 х R) туюнтмасынын R=0 болгондо гана мааниге ээ болоорун далилде.

613.Кесиндинин узундугун ченеп, мм менен туюнт.


614. Чен бирдиктерди майдалаганын көзөмөлдөйт.


615. 5 кутуда 10дон карандаш болгон. Андан 20 карандаш учталган. Канча карандаш учтала элек?



616.Кесиндини ченен мындан 10 эсе узун кесинди сыз.

Үлгү: + 242

126

+ 91

459

617. 236+185+746

916+189+18

155+18+430



а) 8м=(8х10)дм=80дм

11м=(11х10)дм=110

220м=(220х10)дм=2200дм


б) 5см=(5х10)мм=50мм

25см=(25х10)мм=250мм

43см=(43х10)мм=430мм

112=(112х10)мм=1120мм

в)6дм=60см 10м=1000см


I. 10кг х65 ящик

II. 100кг х 3 ящик ? кг


(10х65)+(100х3)=650+300=

=950

Ж : Бардыгы 950 кг өрүк.


АВСD тик бурчтук

АВ=3см

СD=5см

Р=? S=?

Р=АВ+ВС+ СD+ +АD=3+5+3+5=16см

S= АВхВС=3см х 5см= =15см2

Көнүгүү аткарышыт


8-(9 х 0)=8-0=8




Ченешет.

4см 5мм=45мм


7дм 5см=75см

17см 3мм=173мм

4м=30см=430см

10м 3дм= 103дм

I. 5к х10 карандаш

II. учталды 20

Учтала элек?

(5 х 10)- 20=50-20=30

Ж: 30 карандаш учтала элек.

1см х10=10см

Кесинди сызышат.


Көрүшөт, түшүнүшөт




+ 236 +916 + 155

185 +189 + 18

+ 746 18 430

1167 1123 603



НК2









НК3




НК2





НК3






НК3





НК2


НК3
















НК1

НК2

НК3





ПК2






ПК3









ПК2




ПК1






ПК3




















ПК1

ПК2





Мактоо







Мактоо








Смайлик

Тер



Мактоо ,

смайлик

Жыйынтыктоо


Баалоо



Уй тапшырма

Топторду баалоосун сунуштайт.

Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.

611,612,618

Топтор бири-бирин баалашат.

Баа койдурушат.



Үй тапшырма алышат.



НК3



Смайлик

тер