обучающие (ориентированные на достижение предметных образовательных результатов):
— освоить во всех видах речевой деятельности распознавание и употребление новых и изученных ранее лексических единиц по теме «Здоровый образ жизни. Активные виды отдыха»;
— научиться рассказывать о занятиях в выходные дни, здоровом образе жизни (монологическое высказывание – повествование/сообщение);
— развивать умения смыслового чтения: с пониманием основного содержания текста, с пониманием запрашиваемой информации, умения прогнозировать содержание текста по заголовку, иллюстрациям, данному началу;
— освоить распознавание в письменном и звучащем тексте и употребление в устной и письменной речи степеней сравнения наречий, глаголов в Present Continuous, употребление предлогов at, in при обозначении времени и наречий частотности (adverbs of frequency);
— развивать умения, составляющие языковую компетенцию: сопоставление языковых явлений в изучаемом и родном языках;
— развивать социокультурную компетенции;
развивающие (ориентированные на достижение метапредметных образовательных результатов):
— развивать познавательные УУД (базовые логические умения: работа с информацией; базовые исследовательские действия – проводить небольшое исследование по установлению особенностей объекта изучения, формулировать обобщения и выводы по результатам наблюдений в процессе выполнения проекта/эксперимента), коммуникативные УУД (общение, умение работать в команде), регулятивные УУД (самонаблюдение, самоконтроль, самооценка);
воспитательные (ориентированные на достижение личностных образовательных результатов):
— воспитывать организованность, дисциплинированность, уважение к семейным ценностям, труду (людям разных профессий).
Речевой материал: лексический: здоровый образ жизни и распорядок дня
Планируемые образовательные результаты:
Предметные:
Коммуникативные умения (говорение): научиться рассказывать о здоровом образе жизни и активных видах отдыха;
Коммуникативные умения (чтение): научиться читать новые слова, читать про себя и понимать текст, построенный на изученном языковом материале по теме;
Коммуникативные умения (письмо): научиться писать предложения по теме с использованием активной лексики;
Языковые средства и навыки оперирования ими (лексическая сторона речи): учиться оперировать активной лексикой в соответствии с коммуникативной задачей;
Языковые средства и навыки оперирования ими (грамматическая сторона речи): научиться употреблять глаголы в утвердительной, отрицательной и вопросительной форме.
Метапредметные:
Коммуникативные УУД: формировать навыки работы в паре, отбирать и использовать речевые средства в процессе коммуникации с собеседником, представлять в устной и письменной форме результат собственной деятельности;
Регулятивные УУД: анализировать собственную работу: соотносить план и совершенные операции, находить ошибки, устанавливать их причины;
Познавательные УУД: формировать навыки чтения, говорения и письма.
Личностные:развивать учебнопознавательный интерес к новому учебному материалу, развивать навыки коллективной учебной деятельности, умения работать в паре (группе), стремления к совершенствованию речевой культуры в целом.
T: Hello everyone! Good morning! I’m very glad to see you here. Let’s greet each other. We’ll start our lesson with a happy Rhyme:
Let us try to be polite,
In everything we do.
Remember always to say please,
And don’t forget thank you.
How are you getting on? How are you today? (Мяч – вопрос – ответ)
What is the weather like?
What day is it today?
What day was yesterday?
What day will be tomorrow?
Check on Homework (Dialogues)
Aim
Try to guess what we are going to do today. The pictures on p. 80 will help you. Yes, you are right. Today we are going to speak about Healthy Lifestyle and Activities. And by the end of the lesson you will be able to ask and answer the questions.
Open your copybooks and write down the date.
Warming up
ACTIVITIES –
II. Основнаячастьурока
Vocabulary
ex.1 p.80
Задачи: повторение изученных и введение новых словосочетаний.
Write an email, wash the dog, play with a friend, make a phone call, work in the garden, drink coffee
Pre-Reading Activities (CD Listening)
ex.2 p.80
Reading
ex.2 p.80
Задачи: развитие умений смыслового чтения с пониманием основного содержания (умение
выбирать главные факты из текста); с пониманием заданной информации.
Учитель организует работу по запоминанию данных предложений для практического использования при написании email-сообщений.
GroupWork
Дети собирают письмо-пазл
1.Hi, John!
2.Great to hear from you! How are you? I’m tidying my room. How boring! All the family are here today and are busy, too.
3.My father is working on his computer and my mother is watching a film. My sister Irina is having a cup of tea and my brother Nikita is doing his homework. I’m helping about the house.
4.What are you doing? Any plans for the weekend? Drop me a line soon.
5.Love,
Dmitry
Writing (работа по карточкам)
Fill in: am, is, are.
Frank and Martin … watching a TV show now.
Kelly … washing her dress in the bathroom.
Our teacher … writing something on the blackboard.
It … getting dark.
The birds … singing sweetly in the garden.
I … preparing for my report at the moment.
The children … decorating the hall for the party.
The wind … blowing now.
People … speaking quietly in the conference-hall.
You … waiting for the call.
T: Today I like your work. We’ve learnt about “Activities”. Tell me please, what you can do?
Now I can…write about …make dialogues… talk about activities… use new words
T: What emotions do you feel? Positive or Negative, Satisfaction or Dissatisfaction, Happiness or Irritation. Choose the picture and write your name.
T: What do you suppose? What are your marks? Well, children, your marks for today are …
III. Заключительная часть.
Homework - ex.5 p.80 towrite
Summarizing
T: Thank you for your attention and good work.
Fill in: am, is, are.
Frank and Martin … watching a TV show now.
Kelly … washing her dress in the bathroom.
Our teacher … writing something on the blackboard.
It … getting dark.
The birds … singing sweetly in the garden.
I … preparing for my report at the moment.
The children … decorating the hall for the party.
The wind … blowing now.
People … speaking quietly in the conference-hall.
You … waiting for the call.
Fill in: am, is, are.
Frank and Martin … watching a TV show now.
Kelly … washing her dress in the bathroom.
Our teacher … writing something on the blackboard.
It … getting dark.
The birds … singing sweetly in the garden.
I … preparing for my report at the moment.
The children … decorating the hall for the party.
The wind … blowing now.
People … speaking quietly in the conference-hall.
You … waiting for the call.
Fill in: am, is, are.
Frank and Martin … watching a TV show now.
Kelly … washing her dress in the bathroom.
Our teacher … writing something on the blackboard.
It … getting dark.
The birds … singing sweetly in the garden.
I … preparing for my report at the moment.
The children … decorating the hall for the party.
The wind … blowing now.
People … speaking quietly in the conference-hall.
You … waiting for the call.
Fill in: am, is, are.
Frank and Martin … watching a TV show now.
Kelly … washing her dress in the bathroom.
Our teacher … writing something on the blackboard.
It … getting dark.
The birds … singing sweetly in the garden.
I … preparing for my report at the moment.
The children … decorating the hall for the party.
The wind … blowing now.
People … speaking quietly in the conference-hall.
You … waiting for the call.
Fill in: am, is, are.
Frank and Martin … watching a TV show now.
Kelly … washing her dress in the bathroom.
Our teacher … writing something on the blackboard.
It … getting dark.
The birds … singing sweetly in the garden.
I … preparing for my report at the moment.
The children … decorating the hall for the party.
The wind … blowing now.
People … speaking quietly in the conference-hall.
You … waiting for the call.
Fill in: am, is, are.
Frank and Martin … watching a TV show now.
Kelly … washing her dress in the bathroom.
Our teacher … writing something on the blackboard.
It … getting dark.
The birds … singing sweetly in the garden.
I … preparing for my report at the moment.
The children … decorating the hall for the party.
The wind … blowing now.
People … speaking quietly in the conference-hall.
You … waiting for the call.
Hi, John!
Great to hear from you! How are you? I’m tidying my room. How boring! All the family are here today and are busy, too.
My father is working on his computer and my mother is watching a film. My sister Irina is having a cup of tea and my brother Nikita is doing his homework. I’m helping about the house.
What are you doing? Any plans for the weekend? Drop me a line soon.
Love,
Dmitry
Hi, John!
Great to hear from you! How are you? I’m tidying my room. How boring! All the family are here today and are busy, too.
My father is working on his computer and my mother is watching a film. My sister Irina is having a cup of tea and my brother Nikita is doing his homework. I’m helping about the house.
What are you doing? Any plans for the weekend? Drop me a line soon.
Love,
Dmitry
Hi, John!
Great to hear from you! How are you? I’m tidying my room. How boring! All the family are here today and are busy, too.
My father is working on his computer and my mother is watching a film. My sister Irina is having a cup of tea and my brother Nikita is doing his homework. I’m helping about the house.
What are you doing? Any plans for the weekend? Drop me a line soon.
Love,
Dmitry
Просмотр содержимого документа
«Здоровый образ жизни. Активные виды отдыха. 5 класс»
№ 39 5 класс Module 6c Дата:
Тема: Здоровый образ жизни. Активные виды отдыха.
Цели:
обучающие (ориентированные на достижение предметных образовательных результатов):
— освоить во всех видах речевой деятельности распознавание и употребление новых и изученных ранее лексических единиц по теме «Здоровый образ жизни. Активные виды отдыха»;
— научиться рассказывать о занятиях в выходные дни, здоровом образе жизни (монологическое высказывание – повествование/сообщение);
— развивать умения смыслового чтения: с пониманием основного содержания текста, с пониманием запрашиваемой информации, умения прогнозировать содержание текста по заголовку, иллюстрациям, данному началу;
— освоить распознавание в письменном и звучащем тексте и употребление в устной и письменной речи степеней сравнения наречий, глаголов в Present Continuous, употребление предлогов at, in при обозначении времени и наречий частотности (adverbs of frequency);
— развивать умения, составляющие языковую компетенцию: сопоставление языковых явлений в изучаемом и родном языках;
— развивать социокультурную компетенции;
развивающие (ориентированные на достижение метапредметных образовательных результатов):
— развивать познавательные УУД (базовые логические умения: работа с информацией; базовые исследовательские действия – проводить небольшое исследование по установлению особенностей объекта изучения, формулировать обобщения и выводы по результатам наблюдений в процессе выполнения проекта/эксперимента), коммуникативные УУД (общение, умение работать в команде), регулятивные УУД (самонаблюдение, самоконтроль, самооценка);
воспитательные (ориентированные на достижение личностных образовательных результатов):
— воспитывать организованность, дисциплинированность, уважение к семейным ценностям, труду (людям разных профессий).
Речевой материал: лексический: здоровый образ жизни и распорядок дня
Планируемые образовательные результаты:
Предметные:
Коммуникативные умения (говорение): научиться рассказывать о здоровом образе жизни и активных видах отдыха;
Коммуникативные умения (чтение): научиться читать новые слова, читать про себя и понимать текст, построенный на изученном языковом материале по теме;
Коммуникативные умения (письмо): научиться писать предложения по теме с использованием активной лексики;
Языковые средства и навыки оперирования ими (лексическая сторона речи): учиться оперировать активной лексикой в соответствии с коммуникативной задачей;
Языковые средства и навыки оперирования ими (грамматическая сторона речи): научиться употреблять глаголы в утвердительной, отрицательной и вопросительной форме.
Метапредметные:
Коммуникативные УУД: формировать навыки работы в паре, отбирать и использовать речевые средства в процессе коммуникации с собеседником, представлять в устной и письменной форме результат собственной деятельности;
Регулятивные УУД: анализировать собственную работу: соотносить план и совершенные операции, находить ошибки, устанавливать их причины;
Познавательные УУД: формировать навыки чтения, говорения и письма.
Личностные:развивать учебнопознавательный интерес к новому учебному материалу, развивать навыки коллективной учебной деятельности, умения работать в паре (группе), стремления к совершенствованию речевой культуры в целом.
Оборудование: учебник, компьютер, презентация.
Электронные (цифровые) образовательные ресурсы: Библиотека ЦОК https://m.edsoo.ru/83514d30
Ход урока
I.Организационный момент
Greeting
T: Hello everyone! Good morning! I’m very glad to see you here. Let’s greet each other. We’ll start our lesson with a happy Rhyme:
Let us try to be polite,
In everything we do.
Remember always to say please,
And don’t forget thank you.
How are you getting on? How are you today? (Мяч – вопрос – ответ)
What is the weather like?
What day is it today?
What day was yesterday?
What day will be tomorrow?
Check on Homework (Dialogues)
Aim
Try to guess what we are going to do today. The pictures on p. 80 will help you. Yes, you are right. Today we are going to speak about Healthy Lifestyle and Activities. And by the end of the lesson you will be able to ask and answer the questions.
Open your copybooks and write down the date.
Warming up
ACTIVITIES –
II. Основнаячастьурока
Vocabulary
ex.1 p.80
Задачи: повторение изученных и введение новых словосочетаний.
Write an email, wash the dog, play with a friend, make a phone call, work in the garden, drink coffee
Pre-Reading Activities (CD Listening)
ex.2 p.80
Reading
ex.2 p.80
Задачи: развитие умений смыслового чтения с пониманием основного содержания (умение
выбирать главные факты из текста); с пониманием заданной информации.
Учитель организует работу по запоминанию данных предложений для практического использования при написании email-сообщений.
GroupWork
Дети собирают письмо-пазл
1.Hi, John!
2.Great to hear from you! How are you? I’m tidying my room. How boring! All the family are here today and are busy, too.
3.My father is working on his computer and my mother is watching a film. My sister Irina is having a cup of tea and my brother Nikita is doing his homework. I’m helping about the house.
4.What are you doing? Any plans for the weekend? Drop me a line soon.
5.Love,
Dmitry
Writing (работа по карточкам)
Fill in: am, is, are.
Frank and Martin … watching a TV show now.
Kelly … washing her dress in the bathroom.
Our teacher … writing something on the blackboard.
It … getting dark.
The birds … singing sweetly in the garden.
I … preparing for my report at the moment.
The children … decorating the hall for the party.
The wind … blowing now.
People … speaking quietly in the conference-hall.
You … waiting for the call.
T: Today I like your work. We’ve learnt about “Activities”. Tell me please, what you can do?
Now I can…write about …make dialogues… talk about activities… use new words
T: What emotions do you feel? Positive or Negative, Satisfaction or Dissatisfaction, Happiness or Irritation. Choose the picture and write your name.
T: What do you suppose? What are your marks? Well, children, your marks for today are …
III. Заключительная часть.
Homework - ex.5 p.80 towrite
Summarizing
T: Thank you for your attention and good work.
Fill in: am, is, are.
Frank and Martin … watching a TV show now.
Kelly … washing her dress in the bathroom.
Our teacher … writing something on the blackboard.
It … getting dark.
The birds … singing sweetly in the garden.
I … preparing for my report at the moment.
The children … decorating the hall for the party.
The wind … blowing now.
People … speaking quietly in the conference-hall.
You … waiting for the call.
Fill in: am, is, are.
Frank and Martin … watching a TV show now.
Kelly … washing her dress in the bathroom.
Our teacher … writing something on the blackboard.
It … getting dark.
The birds … singing sweetly in the garden.
I … preparing for my report at the moment.
The children … decorating the hall for the party.
The wind … blowing now.
People … speaking quietly in the conference-hall.
You … waiting for the call.
Fill in: am, is, are.
Frank and Martin … watching a TV show now.
Kelly … washing her dress in the bathroom.
Our teacher … writing something on the blackboard.
It … getting dark.
The birds … singing sweetly in the garden.
I … preparing for my report at the moment.
The children … decorating the hall for the party.
The wind … blowing now.
People … speaking quietly in the conference-hall.
You … waiting for the call.
Fill in: am, is, are.
Frank and Martin … watching a TV show now.
Kelly … washing her dress in the bathroom.
Our teacher … writing something on the blackboard.
It … getting dark.
The birds … singing sweetly in the garden.
I … preparing for my report at the moment.
The children … decorating the hall for the party.
The wind … blowing now.
People … speaking quietly in the conference-hall.
You … waiting for the call.
Fill in: am, is, are.
Frank and Martin … watching a TV show now.
Kelly … washing her dress in the bathroom.
Our teacher … writing something on the blackboard.
It … getting dark.
The birds … singing sweetly in the garden.
I … preparing for my report at the moment.
The children … decorating the hall for the party.
The wind … blowing now.
People … speaking quietly in the conference-hall.
You … waiting for the call.
Fill in: am, is, are.
Frank and Martin … watching a TV show now.
Kelly … washing her dress in the bathroom.
Our teacher … writing something on the blackboard.
It … getting dark.
The birds … singing sweetly in the garden.
I … preparing for my report at the moment.
The children … decorating the hall for the party.
The wind … blowing now.
People … speaking quietly in the conference-hall.
You … waiting for the call.
Hi, John!
Great to hear from you! How are you? I’m tidying my room. How boring! All the family are here today and are busy, too.
My father is working on his computer and my mother is watching a film. My sister Irina is having a cup of tea and my brother Nikita is doing his homework. I’m helping about the house.
What are you doing? Any plans for the weekend? Drop me a line soon.
Love,
Dmitry
Hi, John!
Great to hear from you! How are you? I’m tidying my room. How boring! All the family are here today and are busy, too.
My father is working on his computer and my mother is watching a film. My sister Irina is having a cup of tea and my brother Nikita is doing his homework. I’m helping about the house.
What are you doing? Any plans for the weekend? Drop me a line soon.
Love,
Dmitry
Hi, John!
Great to hear from you! How are you? I’m tidying my room. How boring! All the family are here today and are busy, too.
My father is working on his computer and my mother is watching a film. My sister Irina is having a cup of tea and my brother Nikita is doing his homework. I’m helping about the house.
What are you doing? Any plans for the weekend? Drop me a line soon.