СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Логикалық есептерді шешу әдістері

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

16.10.13ж

Сабақтың тақырыбы:

 Логикалық есептердің шешу әдістері.

Мақсаттары:

Компьютердің логикалық негіздері, логикалық есептерді шешу тәсілдері туралы білімдерін қалыптастыру. Оқушының әрбір сабаққа ынтасы мен қабілетін біріктіріп, пәнге деген қызығушылығын арттыру, логикалық абстракциясын дамыту. Жауапкершілікке баулу,  дәлдікке үйрету

Оқыту нәтижесі:

Оқушылардың шапшаң ойлауға төселеді, сыни ойлауға үйренеді.

Түйінді идеялар:

Естігенімді – ұмытамын,  көргенімді – есте сақтаймын,  өз істегенімді – меңгеремін“.                  Конфуций

Әдіс-тәсілдер

Топтық әдіс, АКТ, дәлелдерді сын тұрғысынан талдау, болжамдар

Уақыты

Ресурсы

Сабақтың  мазмұны

Мұғалімдердің іс-әрекеті

Оқушының іс - әрекеті

3 мин

 

 

 

Ұйымдастыру бөлімінен бастаймын. Амандасу.  Дене мүшелері арқылы амандасу.

Шеңберге жұптасып тұрады.

  1. Құлақпен
  2. Баспен
  3. Қолмен
  4. Құшақтасып амандасады.

Үлестірмелі қағаз

 

Мозайка әдісімен 3 топқа бөлу. Оқушыларға үлестірмелі қағаз таратылады. Үлестірмелі қағазда Сөз, Кесте, Графика сөздері жазылған.

Бірдей сөздер бірігіп отырады. Топтағы оқушылар нөмірленеді

 

 

Қауіпсіздік ережесін сұрау

  • Сөз, Кесте, Граф сөздерінің арасында қандай байланыс бар деп ойлайсыңдар?

Оқушылар өздері сыни тұрғыдан ойлай отырып, өз жауаптарын береді.

5 мин

Слайд

Оқушыларды ойлауға жетелейтін сұрақтар қою.

ЭЕМ қатысуымен шешілетін есептердің ішінде әдетте логикалық деп аталатын есептер де аз емес.

Ең тез қол котерген топ логикалық сұрақтарға жауап береді. Әр сұрақ 1 жетонмен бағаланады.

7 мин

Оқулық

ДЖИКСО әдісімен «Логикалық есептерін шешу тәсілдері» тақырыбын ұғындыру.

1 нөмірлер «Ауызша», 2 –ші «Кесте арқылы шешу», 3-ші «Граф арқылы шешу» тақырыптарын оқып, талқылайды, өз орындарына келіп оқыған тақырыпты түсіндіру

10 мин

Тапсырмалары бар үлестірмелі қағаздар, компьютер

Топтарға келесідегідей кеспе қағаздардағы  тапсырмалар тарату.

І- топ тапсырмасы:

Екі пішін өмңр сүріпті: шеңбер және шаршы. Олар тұрған көшеде үш үй болды: біреу терезелі және құбырлы, екіншісі тек терезелі және үшіншісі тек қана құбырлы.

-Әр пішін өз үйінде тұрды.

-Шеңбер мен шаршы терезелі үйде өмір сүрді.

-Шаршы жылылықты сүйді, сондықтан пешті жиі жағып отырды.

Кім қай үйде тұрды?

ІІ топ тапсырмасы:

Жазушы Дорис Кейдің үш қызы да – Джуди, Айрис және Линда, өте дарынды. Олар әртүрлі өнер түрінен, ән салу, балет және кинодан атаққа ие болады. Олар әртүрлі қалада тұрғандықтан, Дорис Париж, Рим және Чикагоға жиі телефон шалады.

Мынау белгілі:

1.Джуди Парижде, ал Линда Римде тұрмайды.

2.Парижде тұратыныкиноға түспейді.

3.Римде тұратыны әнші.

Линда балетке немқұрайлы қарайды.

Айрис қайда тұрады және оның мамандығы қандай?

ІІІ топ тапсырмасы:

Күн жүйесінің тоғыз ғаламшарлары арасында ғарышттық хаттар енгізілген. Зымырандар мынадай бағдармен ұшады: Жер-Меркурий, Плутон-Шолпан, Жер-Плутон, Плутон-Меркурий, Меркурий-Шолпан, Уран-Нептун, Нептун-Сатурн, Сатурн-Юпитер, Юпитер-Марс және Марс-Уран. Жерден Марсқа жетуге бола ма?

 

 

І топ оқушылары  MS Word бағдарламасын пайдаланып есепті шешеді. Есептің шешімін табады және мәтінді тереді, редакциялайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ топ оқушылары  MS Excel бағдарламасын пайдаланып есепті шешеді. Eсептің шешімін табады және кесте құрып, есептің шешімін кестемен ұсынады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ топ оқушылары  Paint бағдарламасын пайдаланып есепті шешеді. Есептің шешімін табады және жауапты сурет түрінде бейнелейді.

Просмотр содержимого документа
«Логикалық есептерді шешу әдістері»


16.10.13ж

Сабақтың тақырыбы:

Логикалық есептердің шешу әдістері.

Мақсаттары:

Компьютердің логикалық негіздері, логикалық есептерді шешу тәсілдері туралы білімдерін қалыптастыру. Оқушының әрбір сабаққа ынтасы мен қабілетін біріктіріп, пәнге деген қызығушылығын арттыру, логикалық абстракциясын дамыту. Жауапкершілікке баулу, дәлдікке үйрету

Оқыту нәтижесі:

Оқушылардың шапшаң ойлауға төселеді, сыни ойлауға үйренеді.

Түйінді идеялар:

Естігенімді – ұмытамын, көргенімді – есте сақтаймын, өз істегенімді – меңгеремін“. Конфуций

Әдіс-тәсілдер

Топтық әдіс, АКТ, дәлелдерді сын тұрғысынан талдау, болжамдар

Уақыты

Ресурсы

Сабақтың мазмұны

Мұғалімдердің іс-әрекеті

Оқушының іс - әрекеті

3 мин




Ұйымдастыру бөлімінен бастаймын. Амандасу. Дене мүшелері арқылы амандасу.

Шеңберге жұптасып тұрады.

  1. Құлақпен

  2. Баспен

  3. Қолмен

  4. Құшақтасып амандасады.

Үлестірмелі қағаз


Мозайка әдісімен 3 топқа бөлу. Оқушыларға үлестірмелі қағаз таратылады. Үлестірмелі қағазда Сөз, Кесте, Графика сөздері жазылған.

Бірдей сөздер бірігіп отырады. Топтағы оқушылар нөмірленеді



Қауіпсіздік ережесін сұрау

  • Сөз, Кесте, Граф сөздерінің арасында қандай байланыс бар деп ойлайсыңдар?

Оқушылар өздері сыни тұрғыдан ойлай отырып, өз жауаптарын береді.

5 мин

Слайд

Оқушыларды ойлауға жетелейтін сұрақтар қою.

ЭЕМ қатысуымен шешілетін есептердің ішінде әдетте логикалық деп аталатын есептер де аз емес.

Ең тез қол котерген топ логикалық сұрақтарға жауап береді. Әр сұрақ 1 жетонмен бағаланады.

7 мин

Оқулық

ДЖИКСО әдісімен «Логикалық есептерін шешу тәсілдері» тақырыбын ұғындыру.

1 нөмірлер «Ауызша», 2 –ші «Кесте арқылы шешу», 3-ші «Граф арқылы шешу» тақырыптарын оқып, талқылайды, өз орындарына келіп оқыған тақырыпты түсіндіру

10 мин

Тапсырмалары бар үлестірмелі қағаздар, компьютер

Топтарға келесідегідей кеспе қағаздардағы тапсырмалар тарату.

І- топ тапсырмасы:

Екі пішін өмңр сүріпті: шеңбер және шаршы. Олар тұрған көшеде үш үй болды: біреу терезелі және құбырлы, екіншісі тек терезелі және үшіншісі тек қана құбырлы.

-Әр пішін өз үйінде тұрды.

-Шеңбер мен шаршы терезелі үйде өмір сүрді.

-Шаршы жылылықты сүйді, сондықтан пешті жиі жағып отырды.

Кім қай үйде тұрды?

ІІ топ тапсырмасы:

Жазушы Дорис Кейдің үш қызы да – Джуди, Айрис және Линда, өте дарынды. Олар әртүрлі өнер түрінен, ән салу, балет және кинодан атаққа ие болады. Олар әртүрлі қалада тұрғандықтан, Дорис Париж, Рим және Чикагоға жиі телефон шалады.

Мынау белгілі:

1.Джуди Парижде, ал Линда Римде тұрмайды.

2.Парижде тұратыныкиноға түспейді.

3.Римде тұратыны әнші.

Линда балетке немқұрайлы қарайды.

Айрис қайда тұрады және оның мамандығы қандай?

ІІІ топ тапсырмасы:

Күн жүйесінің тоғыз ғаламшарлары арасында ғарышттық хаттар енгізілген. Зымырандар мынадай бағдармен ұшады: Жер-Меркурий, Плутон-Шолпан, Жер-Плутон, Плутон-Меркурий, Меркурий-Шолпан, Уран-Нептун, Нептун-Сатурн, Сатурн-Юпитер, Юпитер-Марс және Марс-Уран. Жерден Марсқа жетуге бола ма?



І топ оқушылары MS Word бағдарламасын пайдаланып есепті шешеді. Есептің шешімін табады және мәтінді тереді, редакциялайды.









ІІ топ оқушылары MS Excel бағдарламасын пайдаланып есепті шешеді. Eсептің шешімін табады және кесте құрып, есептің шешімін кестемен ұсынады.












ІІІ топ оқушылары Paint бағдарламасын пайдаланып есепті шешеді. Есептің шешімін табады және жауапты сурет түрінде бейнелейді.

3 мин

Слайд

Сергіту сәтін ұйымдастыру

Бауырсақпен бірге билейді

10 мин

Ватман, стикер, түрлі түсті маркер

Әр тәсілге жарнама жасау тапсырмасын беру.

Әр топ өз логикалық есептерді шешу тәсіліне жарнама жасайды.




5 мин

Смайлик среті бар бағалау қағазы

Смайлик әдісімен бағалату

Оқушылар өз топтарын бағалайды.

Егер көңілді смайлик болса, «5», орташа көңілдегі смайлик – «4», көңілсіз смайлик – «3»


2 мин

Стикер

Кері байланыс үлестірмелі қағаздары тарату

Үлестірмелі қағазға сабақтан алған әсерлерін жазады және «Сабақтан алған әсерім» қабырғагазетіне жапсырады.


Қосымша тапсырмасы

Ғаламтор желісімен байланыс жасау