СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Маалыматтар базасы

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Маалыматтар базасы»

Мөөнөтү





Карап чыктым






Мугалим: Баялиева Айнур

Предмет: Информатика

Класс: 8-класс

Сабактын темасы: MS Access программасында мб түзүү


Сабактын максаттары:

Күтүлүүчү натыйжалар:

Билим берүүчүлүк: MS Access программасында мб түзүүнү билишет


Эгерде окуучу акссесс программасында маалымат базасын түзүүнү билсе

Өнүктүрүүчүлүк: Теорияда алган билимин практикада колдоно алуу менен жаңы документтерди түзө алышат

Эгерде окуучу теорияда алган билимин практикада колдоно алса жаңы документтерди түзө алышса

Тарбия берүүчүлүк: чакан топтордо иштей алууга жана башкалардын оюн уга билүүгө тарбияланышат

Эгерде окуучулар чакан топтордо иштей алышса жана башкалардын оюн уга билишсе



Окутуу усулу

Баалоо усулу

Сабактын тиби

Сабактын формасы

Ресурстар

1.Салттуу

2.Интерактивдүү

3.Түшүндүрмө

иллюстративдик

4.Проблемалык

5.Текшерүү усулу

1.Диагноздоочу


2.Калыптандыруучу


3.Жыйынтыктоочу


Аралаш сабак, жаны билимдерди өздөштүрүү сабагы, бышыктоо сабагы, кайталоо, жалпылоо сабагы, проблемалуу сабагы, баалоо сабагы

Семинар, экскурсия,

таймаш, диспут,

конкурс, практикалык,

салттуу,

интерактивдүү

сабак

Тех-лык каражаттар,

таблица,

дидактикалык

материалдар



Негизги компетенттүүлүк

Предметтик компетенттүүлүк

НК1: Маалыматтык

НК2: Социалдык коммуникациялык

НК3: Өз алдынча уюштуруу жана

маселелерди чечүү.

ПК1: Эсептөө

ПК2: Аналитикалыкфункционалдык

ПК3: Көрсөтмөлүү образдуу

ПК4: Статистикалык ыктымалдык

Сабактын жүрүшү:

Кадамдар

Мугалимдин

Ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү


Компетенттүүлүк, баалоо


  1. Уюштуруу

  2. Үй тапшырма текшерүү

  3. Жаңы тема

  4. Бышыктоо/

Рефлексия

  1. Тапшырманы баалоо


  1. Класстын сабакка даярдыгы


  1. Окуучуларды тактоо.


1-тиркеме.









1-тиркеме.


3.Жаңы теманы түшүндүрүү:



Microsoft Access реляциялык маалыматтар базасын башкаруу системасы б.с. бир же бир нече өз ара байланышкан 2 өлчөмдүү таблицалардан турат.

Жаңы маалыматтар базасын түзүү.

        1. Тапшырмалар областынан создание файла группасынан новая база данных командасын тандайбыз.

        2. Файлга ат беребиз, натыйжада мб терезси п.б

        3. Таблица мб негизги объектиси анын ичинде маалыматтар сакталат. Форма-маалыматты ыңгайлуу көрүнүштө киргизүү үчүн колдонулат.

        4. Запрос- мб ичинен кандайдыр бир шартка баш ийген маалыматтарды камтыйт

        5. Отчет мб кагазга ыңгайлуу корунуштө чыгаруу чыгаруу учун колдонулат.

        6. Макрос-бир нече команданын удаалаштыгын 1 командага бириктирет.

Мб нын структурасы таблицанын структурасы менен дал келет. Таблицанын мамычасын талаа (поле) жолчосун жазуу (запись) д.а. м: фамилия деген талаада жалаң гана фамилиялар сакталышы керек. Жазуу 1 объект жөнүндө толук маалымат берип турат. Мб жаңы объект түзүү үчүн:

              1. Мб терезесинен объект тибин тандайбыз

              2. Создать кнопкасын басабыз.

Түзүлгөн объектини ачуу

  1. Мб ачабыз

  2. Мбнын терезесинен объектинин тибин тандайбыз.

  3. Атын тандап, открыть кнопкасын басабыз.

Объектини өчүрүү үчүн:

  1. Объектини тандайбыз

  2. Delete клавишасын басабыз

Мб түзүүнүн этаптары

  1. Маселени кою. Мб сында кандайдыр бир маалыматтар сактала тургандыгын аныктоо. Мисалы, мектептеги окуучулар жөнундогү маалымтатр базасын түзолү.

  2. Таблица түзүү. Маалыматтарды кандайдыр бир таблицага бөлүү керектигин аныктоо. Ар бир таблицада бир типтеги гана маалыматтар сакталат. Мисалы, окуучулар деген таблицада жалаң гана окуучулар жөнундөгү маалыматты, сессия деген таблицага жалаң сессиялар, мугалимдер деген таблицада жалаң гана мугалимдер жөнүндөгү маалыматтарды берүүгө болот.

  3. Талааларды аныктоо. Ар бир таблица кандай талаалардан тураарын аныктоо. Мисалы, окуучу деген таблицада аты жөнү, туулаг жылы, күнү, телефон номери ж.б)

  4. Таблицалар арасындагы байланыш түзүү. 1 маалыматтар базасына кирген таблицадар өз ара байланыш болушу керек. Аларды байланыштырыш үчүн ачкычтык талаа колдонулат.ачкычтык талаага мааниси дал келбеген талааны коюшубуз керек. 1-ачкычтык талаа 2-таблицада да болушу керек. Эгерде мааниси дал келбеген таблица жок болсо, катар номерлерди пайдаланууга болот.







Ачкычтык талаа түзүү.

Ачкычтык талаага ылайыктуу талааны бөлүп алабыз. Правка- определить ключ. Тандалган талаанын тушунда ачкычтын сүрөтү пайда болушу керек.

Рефлексия: комьютерде иштөө.

Билимдерди баалоо: Жекече баалоо.

Үйгө тапшырма берүү: каалаган темада Мб түзүү