СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Маалыматты алуу, сактоо, берүү, иштетүү.

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Маалыматты алуу, сактоо, берүү, иштетүү.»

Предмет: Информатика класс: 5-класс: ______-2024-жыл

Сабактын темасы: Маалыматты алуу, сактоо, берүү, иштетүү.

Сабактын максаты:

Күтүлүүчү натыйжалар:

Маалымат түшүнүгү тууларуу алынган билимин талкуулап, талдай алышат жана көнүгүү иштөө аркылуу маалыматты сактоо, берүү, иштетүүнү толуктап үйрөнөт.

Маалыматтын түрлөрүн так аныктай алышат

Маалыматты кабыл алууну жана таанып билүүнү практикалык негизде көрө алышат.


Талкуунун жыйынтыгы боюнча аргументтүү жыйынтыктарды жасап, сынчыл ой жүгүртө алышса,

Маалыматтын айырмачылыктарын, окшоштуктарын жана өзгөчөлүктөрүн түшүндүрө алышса.

Маалыматтарды кабыл алуу органдарына жараша ажырата билишсе.


Сабактын тиби: бышыктоо

Сабактын усулу: Интерактивдүү.

Сабактын формасы: Жекече, жупта жана тайпада иштөө

Сабактын жабдылышы: окуу китеби, проектор, карточкалар, стикерлер,

листтер, компьютер, электрондук китептер, тест

барактары.

Сабактын баскычтары

Мугалимдин ишмердиги

Окуучунун ишмердиги

1.Уюштуруу

  1. мин)

Мугалимдин саламдашуусу.

Балдар сүрөттөн эмнени көрүп турабыз?

Кар кайсы мезгилде жаайт?

Азыр кайсыл ай?




Число ачуу (сүрөттү карап күндү табуу)




Тема ачуу (Сүрөттү карап темадагы сөздөрдү таап окуучулар теманы ачышат). (Журналды толтуруу, жоктоо)

  1. Окуучуларды тайпаларга бөлүү.

1-тайпа: 2-тайпа: 3-тайпага

бөлүү.


Саламдашат. Суроолорго жооп беришет. Карды аяз атаны, күндү, айды айтышат











































Окуучулар үч тайпага бөүнүшөт.

2.Акыл чабуулу. Класстер түзүү

(5 мин)


Маалыматты кай жерден алабыз?































Мына балдар биз класстер түзүү менен маанайыбызды аныктап алдык.

Мейли каар жаасын, мейли булут каптасын бирок биздин маанайыбыз дайыма ачык болот.

Окуучулар маалымат жөнүндө билгендерин, ёз ойлорун айтышат.

3.Жаңы темага өбөлгө (6 мин)

1. Сабактын максатын жеткирүү

2. Суроо-жооп (сүрөт менен иштөө)


Окуучулар берилген сүрөттөрдү аташат. Билгендерин айтышат

4.Жаңы тема

(8 мин)





Балдар биз азыркы күндө бизге баардык жерде маалымат керектигин билебиз. Мына ушул маалыматтарды ар түрдүү булактардан алууну да билдик.

Ал эми алгачкы жылдарды же болбосо биздин ата бабаларыбыз маалыматты кантип алган, берген, сактаган жана иштеткендигин бүгүнкү сабакта өтөбүз.

Слайд аркылуу теманы түшүндүрүү

  

Окуучулар теманы түшүнүшөт. Слайд көрүшөт.




5. Бышыктоо

(10 мин)




  1. Суроо-жооп:

Суроолор слайдда көрсөтүлөт. Ар бир жооп берген тайпалар бааланат.




  1. Тест менен иштөө

  1. Бизди курчап турган дүйнө тууралуу маалымат бул?

А) информация б) эс в) жаратылыш

г) айлана-чөйрө

2. Адам баласы сезүү-туюунун кайсы органдары аркылуу маалымат алат.

А) сезүү-туюу б) кулак, көз

в) угуу, көрүү, жыт билүү, даам билүү, сезүү

г)жыт билүү, сезүү.

3. Бир бүтүн катары тышкы эс тутумунда сакталып,аты аталган маалымат болуп эмне сакталат.

А) информация б) файл в) жаратылыш

г) айлана-чөйрө

4. Компьютердик тармактын жардамы менен маалымат алмашуучу система

А) информация б) файл в) сактоо г) кат

5. Информацияны берүү үчүн кабыл алынган шарттуу белгилердин системасы эмне деп аталат.

А) информация б) файл в) код г) кат

6. Кайсы бир коддун жардамы менен информация берүү эмне деп аталат?

А) информация б) файл в) код г) коддо

7. Информацияны кай жерден алабыз?

а) ар түрдүү булактардан б) файл

в) код г) коддо

8. Информатика предмети эмнени үйрөтөт?

А) Жандуу жаны жансыз жаратылыштагы коомдогу жана техникадагы маалымат процесстерин окуп үйрөтүүчү илим

б) Компьютерди үйрөтүүчү илим.

в) маалымат алууну окуп үйрөтүүчү илим

г) компьютерди

9. Бир байт канча битке барабар?

а) 3 бит б) 8 бит в) 10 бит г) 12 бит

10. Компьютер сөзү кайсы тилден алынган?

А) немец Б) англис В) араб г) грек

Окуучулар листтеги суроолорго жооп берип доскага илишет. Тест менен иштешет.

6. Баалоо

(5 мин)

Мугалим окуучуларга сүрөттөрдү таратат.

Артында сканворддор жайгашкан.

Тиркемеде тиркелет.

Окуучулар өзүнө жаккан сүрөттөрдү алып иштешет жана активдүү катышкан окуучуларга белек кылышат.

7. Үйгө тапшырма

(1 мин)

Мугалим окуучуларга 7-параграфты окуп келүүнү жана суроолорго жооп жазып келүүнү берет

Окуучулар күндөлүктөрүнө тапшырманы жазышат.

8. жыйынтык

(5 мин)

Балдар кана бүгүнкү сабак силерге жактыбы?

Бүгүнкү сабактан силер эмнелерди билдиңер?


Ар бир командадан окуучулар бүгүнкү сабактан алган маалыматын