Мая Радзіма – Беларусь
Урок 7
Тэма Маўклівыя сведкі мінуўчшыны
Мэта: фарміраванне ўяўлення аб крыніцы гістарычных ведаў, якія з’яўляюцца прыкладамі матэрыяльнай і духоўнай культуры.
Задачы:
Забяспечыць засваенне вучнямі першапачатковых звестак пра існаванне ледавіка на тэрыторыі нашай краіны, пра камяні і валуны як помнікі гісторыі;
Стварыць умовы для фарміравання ўяўленняў працаваць з гістарычнымі тэкстамі, вылучаць галоўнае ў прачытанным, рабіць вывады;
Закласці асновы для фарміравання пачуцця адказнасці за захаванне гістарычных помнікаў як элементаў нацыянальнай культуры нашага народа
Абсталяванне: падручнік “Мая Радзіма - Беларусь”. Презентацыя
Ход урока
Арг.момант
Праверка д/з
Пра што даведаліся на прошлым уроку. (Пра стужку часу)
Падыміце свае малюнкі-стужкі, што ў вас атрымалася. Вельмі добра. Ну, а зараз правядзём невялікі тэст.
Пытанні я кажу і вы можаце прачытаць на слайдзе. Адказы запісвайце ў спецыяльныя табліцы.
Нараджэння каго лічыцца пачаткам нашай эры
А) Нашых продкаў
Б) Ісуса Хрыста
2. Што з пералічанага з’яўляецца самай маленькай адзінкай вымярэння часу
А) Эра
Б) Год
В) Дзесяцігоддзе
3. Што з пералічанага з’яўляецца самай вялікай адзінкай вымярэння часу
А) Тысячагоддзе
Б) Эра
В) Дзесяцігоддзе
4. Час, калі адбывалася падзея называецца:
А) Эра
Б) Дзесяцігоддзе
В) Дата
5. Працяглы адрэзак часу, звычайна большы за тысячагоддзе
А) Эра
Б) Дзесяцігоддзе
В) Тысячагоддзе
6. Першая дакладна вядомая дата ў гісторыі нашай краіны была
А) 982
Б) 862
В) 626
7. З якім горадам звязана першая вядомая дата ў гісторыі нашай краіны
А) Віцебск
Б) Орша
В) Полацк
Г) Мінск
8. 1067 г - першая летапісная звестка пра:
А) Мінск
Б) Оршу
В) Брэст
Г) Полацк
9.У ХХ стагоддзі нарадзіліся
А) Вы
Б) Вашы бацькі
В) Вашы бабуля і дзядуля
10) 1 тыс. гадоў - гэта:
А) 100 гадоў
Б) 10 гадоў
В)10 стагоддзяў
Вучні адказы запісваюць у табліцу
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Б | Б | Б | В | А | Б | В | АБ | БВ | В |
Узаемаправерка. Адказы на слайдзе
Работа з новым матэрыялам
Падрыхтоўка да асноўнай тэмы
Сёння мы працягваем знаёмства з гісторыяй. Акрамя ўрокаў, дзе сучасныя вучні могуць яшчэ даведацца пра гісторыю свайго края, ці іншых краін свету? (у інтэрнэце, бібліятэцы, у музеі). А якія музеі вы ўжо наведвалі?
Паглядзіце на малюнак (слайд) і адкажыце, куды мы адправімся сёння, у які музей.
Тэма і мэта ўрока
Тэма нашага ўрока “Маўклівыя сведкі мінуўшчыны”
Знаёмства з планам урока
Сведкі мінуўшчыны
Камяні – помнікі гісторыі
Старажытныя курганы.
Паглядзіце на план урока і скажыце, аб чым даведаемся, з чым пазнаёмімся.
Этап засваення новых ведаў
У назве нашай тэмы ёсць словы “Сведкі мінуўшчыны”. Як вы разумееце іх? (Сведкі – свидетели, мінуўшчына – гэта тое, што ўжо мінула, адбылося раней)
Прачытайце першы абзац апавядання на с 24 і адкажыце на пытанне
“Якія існуюць маўклівыя сведкі мінуўшчыны” (камяні). Адкуль на нашай зямлі камяні ?
З чым звязаны (З рухам ледавіка.) Што такое “ледавік”? Гэта мы можам пазнаць, калі звернемся да слоўніка. Знайдзіце слова ў слоўніку і зачытайце.
Ф І з к у
Спадабаўся музей? Я думаю вы захочаце там таксама пабываць.
Акрамя камянёў ёсць і курганы. Знайдзіце ў слоўніку паняцце “курган”
Давайце зноў паслухаем цікавыя звесткі пра іх.
Этап першаснай праверкі разумення вывучанага.
Адказы на пытанні 1-4 с 28 падручніка
Этап замацавання новых ведаў
На лістах, дзе рабілі тэст, ёсць табліца паняццяў. Злучыце стрэлкамі паняцце з іх азначэннем.
Слайд. Праверка
Абагульненне. Падвядзенне выніку. Выстаўленне адзнак
Д/з Перачытайце тэкст, адкажыце на пытанні с. 28.
Дадатковае паведамленне па жаданні таксама можаце зрабіць
Рэфлексія. Прыём “Камяні” Вучні па чарзе наклеіваюць каменьчыкі на валуны з пытаннем “Здзіўленне”, “Новыя звесткі”, “Пытанні”