СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика 3-сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Математика 3-сынып ҚМЖ

Просмотр содержимого документа
«Математика 3-сынып»



Тақырып: Екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту /Қазақ хандығының негізін қалаушылар


Мектеп: №15

Күні: 06.02.20

Мұғалімнің аты-жөні: Орымбекова Мадина

Сынып: 3 «Ә»

Қатысқандар саны: 22

Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаттары

3.1.2.10.мынадай жағдайларда: 23∙2, 123∙2, 46:2, 246:2 екі таңбалы/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану.

Күтілетін нәтижелер

Барлық оқушылар:

23∙2 жағдайында екі таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту алгоритмін қолданады.

Бірқатар оқушылар:

23∙2 жағдайында екі таңбалы санды бір таңбалы санға көбейтуді алгоритммен сәйкестендіруге түсінік береді.

Кейбір оқушылар:

Тілдік мақсаттар


23∙2 жағдайында екі таңбалы санды бір таңбалы санға көбейтуді түсіндіре алады.

Оқушылар:

Екі таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту мен бөлудің жазбаша тәсілдерін түсіндіреді.

Пәндік лексика және терминология:

Екі таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту мен бөлудің жазбаша тәсілдері.

Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланылатын тіл.

Талқылау:

Екі таңбалы санды бір таңбалы санға көбейтуді баған түрінде жазу ыңғайлы.

Бірліктерді бірлікке көбейтіп, бірліктердің астына жазады.

Ондықтарды ондықтарға көбейтіп, ондықтардың астына жазады.

Хат:

Екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейтуді баған түрінде жазыңдар, мүмкіндіктер тармағын құрастыру.

Тірек білім, білік, дағдылар

Разрядтан аттамай екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Қоры

Сабақтың басы

5минут



Ынталандыру.

Мұғалім балалармен Қазақ хандығының негізін қалаушылар туралы әңгімені жалғастырады, оларға

16-ғасырда Жәнібек ханның баласы Қасым хан Қазақ хандығының негізін қалағандығы туралы айту.

(Ұ.Ж) 1-тапсырманы ұжымда орындайды, Екі таңбалы сандарды өсу ертімен көшіріп жаз. Сонда сен Астана қаласының ортасында орналасқан Керей мен Жәнібек монументінің авторы кім екенін білетін боласың.

Б н а е и н р в т ә о

277 63 65 270 48 207 42 107 86 701 117

Өсу реті: Ринат Әбенов

«Бағдаршам» бойынша бағалау.

Оқулық, портреттер







Кітаппен жұмыс

Белсендіру

2минут


Белсендіру.

Математикалық диктант

-21 мен 3-тің көбейтіндісі нешеге тең ?

-63 пен 3-тің бөліндісі қанша болады ?

-33 пен 2-нің көбейтіндісі нешеге тең ?

-88 бен 4-тің бөліндісі қаншаға тең болады?

-11 мен 3-тің көбейтіндісі нешеге тең ?

-66 пен 3-тің бөліндісі қанша болады ?

-31 пен 3-нің көбейтіндісі нешеге тең ?

-88 бен 2-тің бөліндісі қаншаға тең болады?

Дәптермен жұмыс

Сабақтың ортасы

28 минут







Өздік жұмыс

(Ө.Ж) 2- тапсырманы өзіндік жұмыс түрінде орындайды, өрнектерді баған түрінде тізіп жазады, разрядтан аттамай екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту алгоритмімен сәйкес есептейді.

Сөздік бағалау «Жарайсың!», «Өте жақсы!», «Керемет!»

23 * 3 = ( 20 + 3) * 3 = 20 * 3 + 3 * 3= 69

Дескриптор:

  1. Өрнекті жазбаша көбейту алгоритіміне сәйкес есептейді

  2. Өзіндік жұмыс түрінде орындап, баған түрінде жазады

Екі таңбалы және үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейтуді баған түрінде жазып орындаған ыңғайлы. Бұл жағдайда көбейту таңбасы х қолданылады. Көбейткен кезде бірліктер бірліктердің, ондықтар ондықтардың, жүздіктер жүздіктердің астына жазылады. Көбейту бірліктерден бастап орындалады.

Мысалы:

Көбейтудің қалай орындалғанын қарастыр.

43

* 2

86 Бірінші көбейткіш – 43, бірліктің астына екінші көбейткіш – 2 –ні жазамын.

Бірліктерді көбейтемін: 3*2= 6, 6 санын бірліктердің астына жазамын.

Ондықтарды көбейтемін: 4*2 = 8, 8 санын ондықтардың астына жазамын.

Жауабын оқимын: 86.


3-тапсырма. Есептеуді түсіндіре отырып, баған түрінде орында.

23

* 3

69 Бірінші көбейткіш – 23, бірліктің астына екінші көбейткіш – 3 –ні жазамын.

Бірліктерді көбейтемін: 3*3= 9, 9 санын бірліктердің астына жазамын.

Ондықтарды көбейтемін: 2*3 = 6, 6 санын ондықтардың астына жазамын.

Жауабын оқимын: 59.

32 * 3 = 96

44 * 2 = 88

21 * 3= 63

12 * 3 = 36

31 * 3= 93

12 * 4 = 48

24 * 2= 48

Дескриптор:

  1. Есептерді баған түрінде орындай алады.

  2. Көбейтуді қалай орындағанын алгоритм бойынша айтады

ҚБ : смайликтер арқылы бағалау


4-тапсырма Есептерді шығар

А) Маусым айында біздің мектептен 43 оқушы, ал тамыз айында одан 2 есе артық оқушы Астанаға экскурсияға барды. Біздің мектептен барлығы қанша оқушы экскурсияға барды?

Мұғалім

Оқушы

Бұл есеп не жайлы айталған?

Қанша баланың экскурсияға барғаны жайында айтылған

Маусым айында неше оқушы барды

Маусым айында 43 оқушы барды

Ал тамыз айында ше?

Тамыз айында 2 есе артық оқушы барды

Шешуі;

43 * 2 = 86 (оқушы)

Жауабы: Біздің мектептен 86 оқушы экскурсия барды.


Ә) Астанаға дейін жету үшін автобуспен баруға 13 сағат, ал пойызбен баруға одан 2 есе артық уақыт жұмсалады. Оқушылар жолға барлығы қанша уақыт жұмсады?

Мұғалім

Оқушы

Бұл есеп не жайлы айталған?

Астанаға жету үшін қанша уақыт жұмсалғаны жайлы айтылған

Астанаға жету үшін қанша сағат жұмсалды?

Астаға жету үшін 13 сағат жұмсалды

Пойызбен ше?

Пойызбен 2 есе артық уақыт жұмсалды.

Шешуі;

13 * 2 = 26 уақыт

Жауабы: Оқушылар жолға 26 уақыт жұмсалды.

Дескриптор:

  1. Есептерді көбейту алгоритімі бойынша шығарады

  2. Есептерді бөліктерге бөліп жазады

ҚБ: смайлик арқылы бағалау


5-тапсырма Көбейтіндінің мәнін тап. Қалай есептегеніңді түсіндір.

Көбейткіш

24

33

21

Көбейткіш

2

3

4

Көбейтіндінің мәні

48

99

84


6-тапсырма Теңдеулерді шеш

5 * х = 500 – 460

5 * х = 40

x = 40:5

x = 8


y : 23 = 36 : 12

y : 23 = 3

y = 23 * 3

у = 69


1000 – х = 600- 53

1000 – х = 547

х = 1000 – 547

х = 453

Дескриптор:

  1. Күрделі теңдеулерді алгоритм бойынша шеше алады.

ҚБ: Әр топ бірін-бірі бағалау

Дәптер, оқулық












А4 жазылған ереже, мысал








































Кесте, тақтамен жұмыс


































Таратпа жұмыс






Әр топқа теңдеулер












Сабақтың соңы

5 минут


Қорытынды

Рефлексия

Өз жұмысын жетістік сызғышымен бағалауды ұсынады.

Үй жұмысы: 50-бет 7-тапсырма

Жетістік жолағы.