СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика 3-сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Математика 3-сынып

Просмотр содержимого документа
«Математика 3-сынып»

Бөлімі: Кестеден тыс көбейту және бөлу

Тақырыбы: 96:6 түріндегі кестеден тыс ауызша бөлу

Мектеп: 15 Жалпы орта білім беретін

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Орымбекова Мадина

Сынып: 3 «Ә»

Қатысқандар саны:

Қатыспаған оқушылар:

Оқу мақсаты:


3.1.2.7 кестеден тыс мынадай жағдайларда: 96:6 ауызша көбейту мен бөлуді орындау


Сабақтың

мақсаты:

Есептеулер жүргізгенде көбейтудің терімділік және үлестірімділік қасиеттерін қолдана алады. Түсіндіре отырып, көбейту мен бөлуді орындайды. Алгоритмді қолданып, көбейту мен бөлуді орындайды.

Бағалау критерийлері

Кестеден тыс жағдайлардағы көбейту мен бөлудің

ауызша есептеу алгоритмін түсіндіре алады.

Ғылыми тіл

Пәндік терминология мен тірек сөздер: разрядтық қосылғыштар, көбейту, бөлу, ауызша есептеу алгоритмі.

Талқылау:

  • Өрнектердің мәндерін қалай табуға болады?

  • Алгоритмді қолданып, қалай есептеуге болады?

  • Көбейтудің қандай қасиеттерін қолдандық?

Пәнаралық байланыс

Көркем еңбек, өзін-өзі тану

Алдыңғы меңгерілген білім

17*5, 84/4 түріндегі кестеден тыс көбейту және бөлу

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Оқушылардың жоспарланған іс-әрекеті

Ресурстар


Сабақтың басы


Психологиялық дайындық

Қайырлы күн, достым,

Қайырлы күн болсын.

Бүгінгі сәрсенбі күнің

Сәттілікке толсын!

Біздің алар бағамыз

Кіл бестікке толсын!

Топқа бірігу Алдын-ала дайындалған қима қағаздарды таңдау әдісі арқылы топқа бірігу. «Қосу», «Азайту», «Көбейту», «Бөлу».

Кіріспе тапсырма

1.Өрнектің мәнін тауып, картиналар қандай жанрда



салынғанын анықта.








Қима қағаздар







918=102*9, 9*100+9*2

288=32*9, 280+23

225=25*9, 200+52

Қ.б.: фишкалар арқылы

Дескриптор:

-амалдарды орындайды.

Әрі қарай оқушыларға 16∙5; 96:6 түріндегі көбейту және бөлуді есептеудің әр қадамын ұсыну.

-16 санын разрядтық қосылғыштарға жікте: 10+6;

-көбейтіндіні жаз: (10+6)∙5;

-әр қосылғышты 5-ке көбейт;

-көбейтінділердің мәнін қос:(80-ке тең)

-қандай қорытынды шығаруға болады?

-96 санын ондықтар мен бірліктердің қосындысы түрінде жаз: (60+36);

-әр қосылғышты 6-ға бөл;

- бөлінділердің мәндерін қос: (16-ға тең).

-қандай қорытынды шығаруға болады?

Сөздік бағалау «Жарайсың», «Жақсы», «Керемет» т.с.с

Түсіндіре отырып, шығар

(Ж.Ж) Оқушылармен жұптық жұмыс ұйымдастыру. Оқушыларға өрнек жазылған тапсырма таратып беру. Оқушылар алдымен жеке шығарады. Содан соң жұптасып

бір – бірінің тапсырмасын тексереді. Кейбір оқушылардан шығару жолын түсіндіріп беруін сұрау. Берілген есептеу тәсілдеріне сүйене отырып, оқушылар ереже құрады.


2. Бірінші бағанның есептеу тәсілін түсіндір. Осы біліміңді пайдаланып, екінші бағандағы мысалдарды қалай есептеуге болады?

(40+18)/2=40/2+18/2=29

(80+16)/4=80/4+16/4=24

(400+180)/2=400/2+180/2=290

(400+180)/20=400/20+180/20=29

(800+160)/4=800/4+160/4=240

(800+160)/40=800/40+160/40=24

58/2=40/2+18/2=29

96/4=80/4+16/4=24

580/2=400/2+180/2=290

580/20=400/20+180/20= 29

960/4=800/4+160/4=240

960/40=800/40+160/40= 24

Қ.б.: фишкалар арқылы

Дескриптор:

-амалдарды дұрыс орындайды.


Екі таңбалы немесе үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға бөлу үшін, оны әрқайсысы осы санға бөлінетін «ыңғайлы» қосылғыштардың қосындысы түрінде жазуға болады. Содан кейін қосындыны санға бөлу ережесін қолдан.







Қ.б.: фишкалар арқылы

1.Қосындыны санға көбейту үшін әр қосылғышты санға көбейтіп, шыққан көбейтіндінің мәндерін қосамыз.

2. Қосындыны санға бөлу үшін әр қосылғышты санға бөліп, шыққан бөліндінің мәнін қосамыз.


3. Ауызша түсіндіре отырып есепте.

56/2=40/2+16/2=28

42/3=30/2+12/2=21

78/6=60/6+18/6=13

560/2=400/2+160/2=280

420/3=300/3+120/3=140

780/6=600/6+180/6=130

560/20=400/20+160/20=28

420/30=300/30+120/30=14

780/60=600/60+180/60=13

Қ.б.: фишкалар арқылы

Дескриптор:

-ауызша, түсіндіре отырып есептейді,


4. Салыстыр.

(96+4)/2+9*856/4+25*3-5*3

960/4+18*3-100 560/4-200/5

78/6+750/5

Қ.б.: фишкалар арқылы

Дескриптор:

-амалдарды орындап, салыстырады.


5. Қалдықпен бөлуді орында. Тескер.

7/2=3 (1) қалд. 36/5=7 (1)қалд.

6/5=1 (1) қалд. 57/9=6 (3)қалд.

6/4=1 (2) қалд. 85/9=9 (3)қалд.

7/5=1 (2) қалд. 94/9=10 (4)қалд.

4/8=0 (8) қалд. 2/9=0 (9)қалд.

60/9=6 (6)қалд. 49/3=16 (1)қалд.

75/8=9 (3)қалд. 56/6=9 (2)қалд.

29/8=3 (6)қалд. 82/7=11 (5)қалд.

50/7=7 (1)қалд. 95/9=10 (5)қалд.

5/7=0 (7)қалд. 5/6=0 (6)қалд.

Қ.б.: фишкалар арқылы

Дескриптор:

-қалдықпен бөлуді орындайды.


6. Қарындаштарды қораптарға бөліп салуға көмектес.

А) Қораптың санын тап.

Қарындаштың саны

23

19

57

80

45

Бір қораптың сыйымдылығы

5

4

7

9

6

Қораптың саны

4

4

8

8

7

Қалдық

3

3

1

8

3

Ә) Қарындаштардың санын тап.

Қарындаштың саны

43

98

50

82

64

Бір қораптың сыйымдылығы

5

9

4

7

5

Қораптың саны

8

10

12

11

12

Қалдық

3

8

2

5

4

Қ.б.: фишкалар арқылы

Дескриптор:

-есеп құрастырады;

-есепті шығарады.

7. Қалдықпен бөлуді орындап, оны тексер.

58/5=11 (3) қалд 65/6=10 (5) қалд

47/7=6 (5) қалд 88/9=9 (6) қалд

29/3=9 (2) қалд 49/6=7 (7) қалд

47/5=9 (2) қалд 18/7=2 (4) қалд

Қ.б.: фишкалар арқылы

Дескриптор:

-қалдықпен бөлуді орындайды;

-тексереді.

8. Есептерді әртүрлі тәсілдермен шығар.

а) Сурет үйірмесіне үшінші сыныптан 8 оқушы және төртінші сыныптан 12 оқушы келді. Олардың әрқайсысында 6 құтыдан гуашь болды. Оларда барлығы қанша гуашь бар?

Ш: (8*6)+(12*6)=120 (гуашь)

Ж: барлығы 120 гуашь бар.

ә) Музейдің бір көрме залына 25 картина және 12 мүсін орналастыруғңа болады. Осындай 5 залға қанша картина мен мүсін орналастыруға болады?

Ш: (25+12)*5=185 (картина мен мүсін)

Ж: 185 картина мен мүсін орналастыруға болады.

Қ.б.: фишкалар арқылы

Дескриптор:

-есептерді әртүрлі тәсілдермен шығарады.

9. Бөлінгіштерді тиімді қосылғыштарға жіктеу үшін, әр бояудың ыдысына тиісті қылқаламды таңда.

84/7=70/7+14/7=12

84/6=60/6+24/6=14

84/4=80/4+4/4=21

Қ.б.: фишкалар арқылы

Дескриптор:

-бөлінгіштерді тиімді қосылғыштарға жіктейді.

10. Сандардың арасына жақша мен амалдар таңбасын қой.

8 * (8 * 8) - 8 = 120

(8 * 8 + 8) / 8 = 9

Қ.б.: фишкалар арқылы

Дескриптор:

-жақша мен амалдарды қояды.

«Бағдаршам» түстері арқылы бағалау жүргізу


















Оқулық



















Оқулық














Оқулық









Оқулық



















Оқулық

Сабақтың соңы


Үй тапсырмасы: №8 (б)

б) Есептердің біріндегі санды деректерді алмастырып, оны қайтадан есепте.




Рефлексия

Не білдім?

«Менің көңіл-күйім баспалдағы»

Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып (немесе смайликтің суретін салып) тақтада салынған ағаш суретіне жабыстырады.

Ағаш суреті