СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика 3-сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Математика 3-сынып

Просмотр содержимого документа
«Математика 3-сынып»

Пән: Математика

Күні:

Сынып: 3-сынып

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

Қатысқандар саны: 26

Қатыспағандар саны: 0

Сабақ тақырыбы

Құрылымы күрделі теңдеулер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сілтеме)

3.2.2.2.көбейту мен бөлуге берілген х:8=9; 51:х=17; 23∙х=46; түріндегі қарапайым теңдеулерді; құрылымы күрделі х∙ (25:5)=60; (24∙3):х=6;х: (17∙2)=2; k+124:4=465 түріндегі теңдеулерді шешу

Сабақ мақсаттары

Санның квадраты мен кубын түсіну, рационалды есептеу үшін көбейту қасиетін пайдалану, қалдықпен бөлуді білу, кестеде тыскөбейту мен бөлуді ауызша орындау, қосындыны бөлу ережесін қолдану және бір таңбалыі санға айналдыруды біледі.

Бағалау критерийлері

• екі (үш) бірдей көбейткіштер көбейтіндісін санның квадратымен (кубымен алмастыру);

• рационалды есептеу үшін көбейту қасиеттерін пайдалану;

• бір таңбалы санға қалдықпен бөлуді шығару;

• қосындыны және көбейтіндіні бір таңбалы санға бөлу ережесін қолдану және, қосындыны санға көбейту ауызша орындаған кезде және 100 шегіндегі санды бөлген кезде қосындыны санға көбейту

Тілдік мақсаттар

Тілдік оқу мақсаты

• -Бірдей көбейткіштердіңкөбейтіңдісі басқаша жазуға бола ма?

• -Осы өрнектің қысқаша жазбасы бар ма, қалай ойлайсыз?

• Көбейту қасиеттері не үшін ойлап табылды?

Неліктен екенін айта аласыз ба…?

• .....екі бірдей көбейткіштердіңкөбейтіңдісін квадрат деп атаған?

• ( үш бірдей көбейткіштердіңкөбейтіңдісін куб деп атаған?)

• .....көбейтудің үлестірімділік қасиетін білу керек пе?

• (көбейтудің терімділік қасиеті?)

• .....көбейту қасиетін білу керек пе?

• ...... қалдық бөлгіштен аз болу керек пе?

• Қалай екенін айта аласыз ба…?

• .... қалдықпен бөлуді бір мәнді сан етіп орындау ма?

• .... 17•5 (96:6, 75:15, 84:4) мәнін ауызша көбейту (бөлу)

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

Музыка, қазақ тілі.

АКТ қолдану дағдылары

Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу;

Ресурстар

Топқа бөлуге арналған парақшалар, интерактивті тақта, жұмыс дәптері, қалам мен түрлі түсті қарындаш, стикер, видеоматериалдар., постер, кері байланыс парағы т.б

Бастапқы білім

Кестеден тыс көбейту және бөлу.Бекіту.

Сабақтың барысы

Сабақтың

жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы

Ұйымдастыру.

Амандасу.

Түгендеу.

1.Есептеулерді орындасаң,балалардың қайсысы кітапханаға неше рет барғанын білетін боласың.Балалар бәріміз бірінші тапсырмаға назар аударайық.

Әлия 18•2 36:12 3•20 =60

Дәулет 360:6. 60:20 3•30 =90

Марат 360:3 120:60 2•38 =76

Әсел 280:10 28:2 14•10 =140

Есепте не берілген?

Белгісіз скобкага қандай сан қоямыз?

Олай болса балалардың кітапханаға неше рет барғанын есептейік.

(ҚБ) Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.


2.Теңдеулерді қалай шешуге болатынын түсіндір.

Оң және сол жақ бағандардағы теңдеулерді салыстыр.Олардан қандай айырмашылық пен ұқсастықты байқауға болады?

Х•30=210 х•(5•6)=210

Х=210:30 Бұл теңдеуді бірден шешуге бола ма?

Х=7.

Математика оны ЫҚШАМДАУ қажет деп айтады,яғни

Қарапайым түрге келтіру керек.Оны қалай орындауға

Болады? Сен оған екі теңдеуді салыстыра отырып жауап

Бере аласың.Теңдеудің сол жағындағы көбейтіндіні табу

Қажеттігін түсінген шығарсың.

Мұндай теңдеулерді шешу үшін қосымша есептеулерді орындап,алдымен оларды ықшамдап алу қажет.


3.Тапсырма.Теңдеулерді шеш.

А)х•(25:5)=350 Ә)(40•3):х=6 В)х:(15•2)=3

х•5=350. 120:х=6 х:30=3

х=350:5 х=120:6 х=3•30

х=70 х=20 х=90

70•(25:5)=350 (40•3):20=6 90:(15•2)=3


4.Тапсырма.Жауаптарын сандықтан тап.

А)12•2=24 12•4=48 350:5=70

600:300=2 48:2=24 600:20=30


140:20=7 7•12=84 48:4=12


Ә)24•2=48 15•2=30

120:2=60 300:30=10

100:50=2 550:11=55


(ҚБ) Смайлик арқылы бағалау.

5.Тапсырма.Сызба бойынша өрнек құр.Амалдардың орындалу ретін белгілеп,өрнектің мәнін тап.

810:9 40•9

90•5 + =

= 360

450

=810

Дескриптор.

1.Өрнек құра алады.

2.Амалдарды орындай алады.


6.Тапсырманы орындап,оны шығар.

Қабырғалары 4см және 3см болатын тіктөртбұрыш сыз.Оның перметрі мен ауданын тап.

P=4см+3см=7см

S=4см*3см=12см


7.Тапсырма.Бос орындарды толтыр.

326 500 254 1000

365 196 376 609

691 304 630 391

(ҚБ) Смайлик арқылы бағалау.

Кері байланыс

1.Бүгінгі сабақта қандай жаңа тақырып үйрендіндер

2.Теңдеуді қалай шешуге болатынын білесіңбе

3.Көбейту мен бөлуді есептей аласыңба

Қорытынды

Үй жұмысы 23бет №7есеп.

Рефлексия Бағдаршам арқылы қорытындылау.


Оқулық

















Оқулық