СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика 3-сынып

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Математика 3-сынып ҚМЖ

Просмотр содержимого документа
«Математика 3-сынып»

Тақырыбы: Екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлу /Қазақ халқының ұлы ағартушылары.

Мектеп: Ақтоғай ЖББОМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Уәлиева Лаура

3-сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаттары

3.1.2.10 мынадай жағдайларда: 23∙2, 123∙2, 46:2, 246:2 екі таңбалы/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану.

Күтілетін нәтижелер

Барлық оқушылар:

Мынадай жағдайда: 46:2 екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту мен бөлу алгоритмін қолданады.

Бірқатар оқушылар:

Мынадай жағдайда: 46:2 екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға бөлу алгоритміне сәйкес түсінік береді.

Кейбір оқушылар:

Мынадай жағдайда: 46:2 екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту мен бөлу алгоритмін түсіндіре алады.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

Екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлу амалын түсіндіру.

Пәндік лексика және терминология:

Екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлу амалдары.

Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланылатын тіл.

Талқылау:

Екі таңбалы санды бір таңбалы санға көбейткенде баға түрінде жазған ыңғайлы.

Бірлікті санға көбейтіп, бірліктің астына жазады.

Ондықты санға көбейтіп, ондықтың астына жазады.

Жүздікті санға көбейтіп, жүздіктің астына жазады.

Жазу

Екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға бөлуді баған түрінде жазыңдар, мүмкіндік тармағын құрыңдар.

Тірек білім, білік, дағдылар

Разрядтан аттамай екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту.

Жоспар

Жоспарлан-ған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Қоры

Сабақтың басы

5 минут




Ынталандыру.

Мұғалім оқушыларға қазақтың ұлы ағартушылары туралы әңгімелейді.

1. Кестеге сай, қосындыны санға бөлу жағдайындағы бөлу ережесін қолданып, тиімді тәсілмен есептейді.

Өрнектің мәнін есептеп, оқушылар А.Байтұрсынұлының кітабының атауын анықтайды.

(400+160)/40=14 (қазақша әліппе)

Оқулық, портреттер

Сабақтың ортасы

30 минут


2. Қосындыны санға ауызша бөлу амалын түсіндіреді.

(60 + 9) : 3 = 60 : 3 + 9 : 3 = 30 + 3 = 33

Жаңаны ашу.

Әр оқушы топ ішінде тізбек бойынша алгоритмнің бір пунктін түсіндіреді:

- ондықтарды бөлемін: 8:2=4, бөліндінің орнына 4 жазамын. Қанша ондықты бөлгенін тексеремін. Ол үшін көбейтемін: 2⋅ 4=8, ондықтың астына жазамын. Азайтамын: 8 – 8 = 0. Яғни ондық толық бөлінді.

- Бірлікті бөлемін: 6 : 2 = 3, бөліндінің орнына 3-ті жазамын. Бөліндінің орнына 4-ті жазамын. Қанша ондықты бөлгенін тексеремін. Ол үшін көбейтемін: 2⋅ 3 = 6, бірліктің астына жазамын. Азайтамын: 6 – 6 = 0. Жауабын оқимын: 43

№3(а)

84/2=42 64/2=32 55/5=11

93/3=31 86/2=43 77/7=11

69/3=23 84/4=21 63/3=21

Өздік жұмыс

№4 а) Жолаушылар пойызындағы 3 вагонның әрқайсысында 32 жолаушыдан, ал 2 вагонның әрқайсысында 24 жолаушыдан бар. Пойызда барлығы қанша жолаушы бар?

Ш: (3*32)+(2*24)=144

Ж: барлығы 144 жолаушы бар.

Жаңаны қолдану.

№5

а)Аудандағы балалар кітапханасында екі корап кітап әкелінді. Бірінші қорапта 24 кітап, екіншісінде 32 кітап бар. Барлық кітап әр сөреге 8–ден қойылды. Қанша сөреге кітап қойылды?

Ш: (24+32)/8=7

Ж: 7 сөреге кітап қойылды.

Өткенді қайталау.

№6

476мм=4дм7см6мм

7дм5см=75см=750мм

1км=1000м

1м=100см=1000мм

Оқулықтағы №7 тапсырма ғылыми-зерттеушілік қабілетті талап етеді, оқушылар топпен орындайды. Қарбыздың салмағы 6 алманың салмағымен тең екеніне мән берсек, сәйкестендіргеннен кейін оқушылар 1 алманың салмағын анықтайды. 1 кг-да 5 алма болғандықтан, 1 алманың салмағын – 1000 г : 5. Кестеге сәйкес амалды қолданып, оқушылар бұл өрнектің мәнін ауызша есептейді.

Дәптер, оқулық,

Сабақтың соңы

5 минут


Рефлексия.

Балалардың жеке қиыншылығын ескере отырып, үйге берілетін тапсырманы анықтайды.

Рефлексия жүргізу үшін өз біліктіліктерін мақсаттарымен байланыстырады: кім сабақ барысында өзінің мүмкіндігін түсінді:

  • Мынадай жағдайда: 46:2 екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту мен бөлу алгоритмін қолдану;

  • Мынадай жағдайда: 46:2 екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға бөлу алгоритміне сәйкес түсінік беру;

  • Мынадай жағдайда: 46:2 екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту мен бөлу алгоритмін түсіндіру.

Ү.т. №4(ә), 5(ә) 58 бет. Өрнек бойынша есеп құрастырып шағарады.

32*3-24*2

Жетістік жолағы.