СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика 3-сынып

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Математика 3-сынып ҚМЖ

Просмотр содержимого документа
«Математика 3-сынып»

109-сабақ. Үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлу/Ұлы математиктер

Тақырыбы:Үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлу /Ұлы математиктер.


Мектеп: №15

Күні:17.02.20

Мұғалімнің аты-жөні: Долдаева Бота

Сынып: 3 «Ғ»

Қатысқандар саны:22

Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаттары

3.1.2.10 мынадай жағдайларда: 23∙2, 123∙2, 46:2, 246:2 екі таңбалы/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану.

Күтілетін нәтиже

Барлық оқушылар:

мынадай жағдайда:123∙2 үштаңбалы санды бір таңбалы санға көбейту алгоритмін қолдануды.

Барлық оқушылар:

мынадай жағдайда:123∙2 үштаңбалы санды бір таңбалы санғакөбейтуді алгоритмге сәйкес түсінік беру.

Кейбір оқушылар:

мынадай жағдайда:123∙2 үштаңбалы санды бір таңбалы санға көбейту алгоритмін түсіндіру.

Тілдік мақсаттар






Оқушылар:

Үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу амалдарын түсіндіру.

Пәндік лексика және терминология:

Үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу амалдары.

Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланылатын тіл.

Талқылау:

Үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейтуді баған түрінде жазған ыңғайлы.

Бірлікті санға көбейтіп, бірліктің астына жазады.

Ондықты санға көбейтіп, ондықтың астына жазады.

Жүздікті санға көбейтіп, жүздіктің астына жазады

Жазу

Екі таңбалы санды бір таңбалы санға көбейтуді баған түрінде жазыңыз, мүмкіндіктер тармағын құрыңыз.

Тірек білім, білік, дағдылар

Разрядтан аттамай екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Қоры



0-3 мин




Ынталандыру.

Мұғалім оқушыларға бұрынғы заманның ұлы математиктері туралы әңгімелейді.

Оқушылар оқулықтан №1 тапсырманы орындайды, жиындарды қарайды, А жиынына кіретін фигураларды таңдайды, әріптерді ретімен оқиды, мұндай диаграммаларға аты берілген ғалымның тегімен танысады (Эйлер); В жиынының элементтерін атайды және тағы бір атақты математиктің тегімен таныс болады (Венн).

Оқулық, бұрынғы заман математиктерінің портреттері







12-29 мин


Өздік жұмыс

Оқушылар оқулықтан №2 тапсырманы орындайды, есептейді. Үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлу амалдары алгоритміне сәйкес баған түрінде жазып есептейді.Оқушылар бөлу амалын көбейтумен, көбейтуді – бөлумен тексереді, жазбаша есептің алгоритмдеріне сәйкес әрекет етіп тексеру жүргізеді.

323*2= 646

124*2=248

844/2=422

482/2=241

231*3=692

663/3=221

Оқушылар №3 тапсырманы орындайды, амалдар бойынша жазбаша орындайды, олардың тізбек қатарын сақтап, екі таңбалы/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу амалдарын қолданып, сәйкес алгоритмдер бойынша үш таңбалы сандардың қосу мен азайту амалдырын орындайды.

1000-32*3-84/2=862

124*2+482/2=489

Қиындықтарды түсіндіру.

Мұғалім тапсырманың дұрыс орындалуын тексереді.

– Кімде қиындық туындады?

– Қай жерден қате жібердіңіз?

– Жіберілген қатенің себебін анықтаңыз?

Дәптер, оқулық




30-35 мин


Өткенді қайталау

Мұғалім балалардың деңгейіне қарай жеке тапсырма береді.

Оқулықтағы №4 тапсырманы орындау барысында оқушылар төмендегі түсініктерге анықтама береді: «теңдік» және «теңсіздік», «тура теңдік» және «тура теңсіздік»; кестені пайдаланып тура теңдік пен теңсіздіктер құрастырады.

45*3=135 = 200-65=135

300+456=756 65+125=190

1000-250=750 90-25=65

400-80=320 = 80*4=320

Оқулықтағы №5(а) тапсырманы жазбаша орындайды, екі таңбалы және үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға бөлу мен көбейту амалдарын жазбаша алгоритмдеріне сәйкес баған түрінде жазады.

32*2=64 341*2=682

232*2=464 82/2=41

64/2=32 682/2=341

464/2=232

41*2=82

№5(ә) тапсырмасы уақытқа орындалады.

503+496=1000

860-77=783

19+921=940

47+648=695

810-679=131

165+309=474

Оқулықтағы №6 тапсырманы оқушылар жұппен орындайды.

19мм 2см 9ц = 90кг

47см =4дм 7см 910кг 9ц 1кг

3ц 50кг 350кг 15см = 150мм

Оқушылар оқулықтағы №8 тапсырманы орындайды, теңдеулерді шешеді.

Мұғалім бұл теңдеулер деңгейінің қандай екенін сұрайды (қиындатылған). Оқушылар мынадай теңдеулерді шешу алгоритмін түсіндіреді:

Y+30*5=450 c+4*25=985

Y+150=450 c+100=985

Y=450-150 c=985-100

Y=300 c=885

300+30*5=450 885+4*25=985

450=450 985=985


B*(300-250)=550

B*50=550

B=550/50

B=11

11*(300-250)=550

550=550

1. Теңдеуді оқы. 
2. Қай бөлігін жеңілдетуге болатынын ойлан. 
3. Шығара алатын есептерді орында. 
4. Шыққан қарапайым теңдеуді жаз. 
5. Амалдың белгісіз компонентін табу ережесі негізінде теңдеуді шеш.

Оқушылар теңдеуді алгоритмге сай шешеді.

Өздік жұмыс.

Оқушылар оқулықтағы №7 тапсырманы орындайды, өрнек бойынша есеп құрастырады, разрядтан атамай үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту алгоритмін қолданып, оларды шешеді, үш таңбалы сандарды жазбаша қосу мен азайту.

320*2+120*3=1000

450*2-120*3=540

Дәптер, оқулық.

35-40 мин


Рефлексия.

– Сабақтың басында біз алдымызға қандай мақсаттар қойдық?

– Осы мақсаттарыңызға жете алдыңыздар ма?

– Қиындықтуындадыма?

– Солқиындықтардыжеңеалдыңыз ба?

– Бүгінгісабақнесіменқызықтыболды?

Өз жұмысын жетістік жолағымен бағалауды ұсынады.

Жетістік жолағы.