СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика 3-сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Математика 3-сынып ҚМЖ

Просмотр содержимого документа
«Математика 3-сынып»

114-сабақ. Разрядтан бір рет аттап өту арқылы жазбаша көбейту және бөлу./Ғарышты бағындырушылар

Тақырыбы: Разрядтан бір рет аттап өту арқылы жазбаша көбейту және бөлу /Ғарышты бағындырушылар

Мектеп: №15

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Токенова Ш.Б

Сынып: 3 «Ә»

Қатысқандар саны: 22

Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаттары

3.1.2.11 мынадай жағдайларда: 28∙3, 269∙2, 84:3, 538:2 екі/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану.

Күтілетін нәтижелер




Барлық оқушылар:

Разрядтан аттап өту арқылы екі/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту мен бөлу алгоритмін қолдану.

Бірқатар оқушылар:

Разрядтан аттап өту арқылы екі/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту мен бөлу алгоритміне түсінік беру.

Кейбір оқушылар:

Разрядтан аттап өту арқылы екі/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту мен бөлу алгоритмін түсіндіру.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Разрядтан аттап өту арқылы екі/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту мен бөлу алгоритмін түсіндіру.

Пәндік лексика және терминология:

Разрядтан аттап өту арқылы екі/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту мен бөлудің жазбаша амалдары.

Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланылатын тіл.

Талқылау:

–Бөлуді қандай разрядтың сандарынан бастау керек?

–Бірінші толық емес бөлінгіш неге тең?

–Бөліндінің цифр санын қалай анықтауға болады?

–Егер бірліктерді көбейткенде екі таңбалы сан шықса, не істеу керек?

–Егер бөлінгіш бөліндіден кем болса, не істеу керек?

–Егер толық емес бөлінгіш толық бөлінбесе, не істеу керек?

Жазу

Бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлуді жазыңдар.


Тірек білім, білік, дағдылар

Бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Қоры



0-3 мин




I.Ұйымдастыру кезеңі

-Амандасу

-түгендеу

Психхологиялық ахуал

Топтарға біріктіру

«Мозаика» әдісі

I-топ «Жұлдыздар»

II-топ «Зымырандар»

III-топ «Планеталар»







Суреттер


4-6 мин


Ой қозғау

Бейнеақпарат көрсету.

-Оқушылар бейнеақпараттан кімдермен таныстыңдар?

-Тоқтар Әубәкіров, Талғат Мұсабаев, Айдын Айымбетов сынды ғарышкерлермен.

- Ғарышкерлер қандай ерлік жасапты?

-Олар ғарышты бағындырыпты.

-Ендеше балалар қандай тақырыппен танысамыз деп ойлайсыңдар?

-Ғарышты бағындырушылар!

-Жарайсыңдар! Балалар тақтаға назар аударайықшы нені көріп тұрсыңдар?

-Біз ғарышты, орбиталарды, жұлдыздарды, күнді көріп тұрмыз.

-Дұрыс айтасыңдар! Біз бүгін ғарышқа саяхаттайтын боламыз! Нағыз ғарышкерлер сияқты. Ол үшін мына жұлдықдарда тапсырмалар бар екен. Сол тапсырмаларды орындау арқылы планеталарға жетеміз. ООО! Қараңдаршы, күнде біз бүгін қандай мақсатқа жетуіміз қажет екендігі берілген! Ең алдымен соны анықтап алайық!

Құрметті менің оқушыларым сендер бүгінгі сабақта:

1.Рарядтан бір рет аттап өту арқылы жазбаша көбейту және бөлу алгоритмімен танысатын боламыз.

2.Ғарышты бағындырушылар туралы мәлімет аласыңдар!

Тапсырмаларды анықтайық. Жұлдызда бірінші тапсырма топқа арналыпты. Оқушылар сендердің алдарында кесте берілген сол кестені орындауларың қажет! Дұрыс орындаған топқа (оқушыларға) ғарыш кейіпкерлері беріліп отырады және ғаламшарларға саяхаттап отырамыз. Меркурий ғаламшарына жетеді.

Бейнефильм





























Жұлдыздар, планеталар, күннің, ғаламшар кейіпкерлерінің суреттері



7-11 мин


Топтық жұмыс

1.Кесте бойынша сұрақтарға жауап бер.

Т. Әубәкіров пен А. Айымбетовтің сағатпен өлшегендегі ұшу ұзақтығы қандай? Т.Мұсабаевтың тәулікпен өлшегендегі жалпы ұшу ұзақтығы қандай?

Ғарышкерлер

Ғарыш кемесінің атауы

Ұшу ұзақтығы

1-топ

Тоқтар Әубәкіров

Союз ТМ-13

7 тәул.22сағ


2-топ

Талғат Мұсабаев

1-ұшу :Союз ТМ-19

2-ұшу: Союз ТМ-27не

3-ұшу: Союз ТМ-32 (ұшу) және Союз ТМ-31(қону)

125 тәул.22сағ

207тәул.12сағ

7тәул.22сағ

3-топ

Айдын Айымбетов

Союз ТМА-18М

9 тәул.20сағ


Кесте





























12-29 мин


2-жүлдызда келесі тапсырма берілген. Бағалауда ғарыш кейіпкерінің келесі түрі кездеседі және Шолпан ғаламшарына жетеді.

Өздік жұмыс.

2.Өрнекті баған түрінде жаз және есепте.

14*5=70 24*4=96

18*4=72 26*3=78

64/4=16 96/6=16

75/5=15 96/8=12

3-жұлдызда топпен жұмыс беріліпті. Әр топтан көмек көрсететін оқушыларды да жазып қойыпты. Жерге қонады

3.Есепте. Дұрыстығын тексер.

I-топ

14см*3=42см

222кг*4=888кг

II-топ

82г/2=41

72мм/3=24мм

III-топ

12кг*5=60кг

433м*2=866м

4-жұлдызда топпен жұмыс беріліпті.Қызылжұлдыз планетасына қонады.

4. Теңдеуді шеш.

I-топ

x/9=45-(18+12)

x/9=45-30

x/9=15

x=9*15

x=135

135/9=45-(18+12)

15=15

II-топ

7*y=100-9

7*y=91

y=91/7

Y=13

7*13=100-9

91=91

III-топ

X+40=24*3

X+40=72

X=72-40

X=32

32+40=24*3

72=72

Сергіту сәті.

5-жұлдызда жұппен жұмыс беріліпті. Есекқырған планетасы.

5.Өрнектерді баған түрінде жаз және есепте.

13*6=78 27*3=81

23*4=92 14*4=56

96/2=48 85/5=15


1000-479=521 385+96=481

800-302=498 464+18=482

801-369=432 504-98=406

6-жұлдызда ұжыммен тапсырма беріліпті. Қоңырқай планетасы.

6а) «Қорапта болды», «қызыл бөлшектер», «көк бөлшектер», «жасыл бөлшектер» тіркестерін пайдалана отырып, сызба бойынша есеп құрастыр.

25+39+27


44 алынды ?

Берілгені:

Барлығы- (25+39+27)

Алынды-44

Қалды-?

Шешуі:25+39+27=91 91-44=47

Жауабы: 47 бөлшек қорапта қалды.

Ә) Сандық деректері мен сұрағын өзгертіп, жаңа есеп құрастыр.

Берілгені:

Барлығы-(29+35+27)

Қалды-47

Алынды-?

Шешуі: 29+35+27=91 91-47=44

Жауабы: Қораптан 44 бөлшек алынды.

7-жұлдызда топпен жұмыс беріліпті. Уран планетасына жетеді.

7. Бос орындарды толтыр.

215см=2м15см

5м 90см= 590см

7м 1дм= 71дм

20см= 200мм

240мин= 4сағ

4см 2мм= 42мм

8-жұлдызда ұжыммен жұмыс беріліпті. Нептун планетасына жетеді.

8. Ұзындықтары 15 мм, 4см 1мм, 29мм, 62мм болатын кесінділер сыз. Ең қысқа кесінді ең ұзын кесіндіден қаншалықты қысқа екендігін анықты.

Шешуі: 4см 1мм 41мм

15мм

41мм

29мм

62мм

62мм-15мм=47мм

Жауабы: 47мм қысқа

Жұлдыздар, планеталар, кейіпкерлер





















Ақ парақ
























Жұлдықдар, планеталар, ғарыш кейіпкерлері





























Планеталар, жұлдыздар, ғарыш кейіпкерлері.

35-40 мин


Үйге тапсырма №3, 9. Теңдіктер тура болатындай тиісті жерге жақшалар қой.

Рефлексия. Көңілсіз және көңілді ғарышкер

Бүгінгі сабақты түсініп, көп ақпарат ала алсаңыздар онда көңілді ғарышкерге, сабақты түсінбеген сәттер болса, онда көңілсіз ғарышкерге хат жазып қалдырасыздар.

– Сабақтың басында біз алдымызға қандай мақсаттар қойдық?

– Осы мақсаттарыңызға жете алдыңыздар ма?

– Қиындық туындадыма?

– Сол қиындықтарды жеңе алдыңыз ба?

– Бүгінгісабақнесіменқызықтыболды?


Ғарышкер суреті